Iš labai arti: kaip gelia medūzos? (Video)  (0)

Jeigu kada nors esate susidūrę su medūzomis, tuomet turbūt žinote, koks siaubingas skausmas jai įgėlus perveria visą kūną... Tačiau argi ne smalsu sužinoti, kaip visa tai vyksta? Sulėtintos vaizdo įrašas mikroskopiniame lygmenyje padės pažvelgti į šį procesą iš labai arti.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Medūzos (lot. Medusozoa) yra duobagyviai, kurių kūną sudaro į drebučius panašus audinys. Šie gyviai daugiausia aptinkami vandenynuose bei jūrose ir tai yra vieni stambiausių plūduriuojančių gyvūnų – jie gali būti daugiau kaip 2 metrų ilgio, o sverti – iki 300 kg.

Taip pat, medūzos turi ilgus (net iki kelių metrų ilgio) čiuopiklius. Jie padengti ląstelėmis, kurios veikia tarsi miniatiūriniai poodiniai švirkštai ir, gyvūnui susidūrus su pavojumi arba medžiojama auka, „iššauna“ itin pavojingus nuodus. Naujausiame internetinės svetainės „Youtube“ kanalo „SmarterEveryDay“ vaizdo įraše galima pasižiūrėti, kaip tai atrodo mikroskopiniame lygmenyje bei sulėtinus vaizdą.

Ląstelės, pavadinimu – knidocitai, toksinais pripildytą struktūrą išleidžia į išorę. Lyg strėlytė, mažas nuodingas smeigtukas atakuoja „priešo“ odą.

Kitos medūzų čiuopikliuose esančios ląstelės padeda atpažinti grobį pagal jų judesius bei išskiriamas chemines medžiagas. Tuomet, dėka knidocitų nuodingasis ginklas atlieka savo darbą ir auka čiuopikliais yra įtraukiama į virškinamąją sistemą.

Iki „SmarterEveryDay“ paviešintos filmuotos medžiagos, mokslininkai šio proceso niekad nebuvo užfiksavę mikroskopiniame lygmenyje, nes paprasčiausiai neturėjo atitinkamos technikos. Tačiau „Youtube“ kanalo autorius Destinas, padedamas Australijos Džeimso Kuko universiteto tyrėjų, sugalvojo sujungti mikroskopą ir didelės spartos vaizdo kamerą.

Tokiu būdu mums yra suteikiama galimybė išvysti medūzos gėlimo vaizdą taip, kaip to dar niekam iki šiol nėra pavykę. Tikimasi, kad naujausias pasiekimas tyrėjams atskleis daug naujo apie šių gyvūnų elgesį, jų anatomiją bei padės rasti geresnių apsisaugojimo priemonių nuo skausmingų susidūrimų su šiais padarais.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(14)
(1)
(13)

Komentarai (0)