Už Mėnulio grunto pavyzdžius Rusija ketina sumokėti 1,99 mlrd. litų

Komentarai Prisijungti

Viršuje:   Seniausi | Naujausi

Ernestass 2014-08-26 21:05
Ar dar gyvenate šaltajame kare, kad viską matote tik raudona bei mėlyna spalvomis? SpaceX jokia ne JAV valdoma įmonė. Ji yra privati bendrovė kuri teikia tam tikras ir kol kas gana specializuotas paslaugas kuriuose ji buvo sėkminga. Ji konkuruoja ne tik su Rusais kaip tamsta norėtusi tačiau ir su likusiu pasauliu, netgi su ta pačia Nasa tai gali pradėti daryti jeigu ji išdrįs įžengti į jos teritoriją. Na, o pati Rusijos kosmoso industrija atleidinės dar tūkstančius darbuotojų ne dėl to, kad jai sunkūs laikai atėjo, bet dėl to, kad ji yra perorganizuojama. Joje dirba per daug žmonių, jų darbas dubliuojasi bei yra padaroma nepakankamai. O pats Rusijos kosmoso biznis per pastaruosius metus stipriai augo, bus matyti ar naujoji raketų šeima sugebės konkuruoti su SpaceX siūlomis alternatyvomis ir ar Rusų lūkesčiai užimti 50% kosmoso taksi rinkos bus patenkinti. Ir galiausiai, SpaceX tik sekasi, ji laiku ir vietoje atsidūrę ten kur galėjo augti. Būtų negavusi vieno ar kito kontrakto ar jos raketos būtų sprogusios bent dar vieną kartą, ta įmonė kažin ar būtų ir įsikūrusi. O ir be to, laikas parodys kaip ji sugebės susidoroti su bėdomis kai projektai pradės vėluoti ir kainuoti daugiau nei planuota bei šalys pradės konkuruoti su ja. Kaip visados, visos citatos iš paprastos vikipedijos.
kionig 2014-08-26 22:08
Tai kas? Laukiam rezultatų ir naujienų su sėkmingais paleidimais
šakės 2014-08-26 22:33
Nėra tikslo žmonių į mėnulį siųst, kai jau yra autonominiai robotai, gebantys savarankiškai atlikti tyrimus. Asteroidus irgi ne žmonės kasinės. O Marse visai sėkmingai sukasi tiek NASA, tiek ESA, ir ne visai sėkmingai CNSA. Žmonės nesiunčiami ne dėl to, kad tai yra neįmanoma. Tiesiog neefektyvu, brangu ir iš viso nesąmonė.
Arns 2014-08-26 23:45
šakės, gal mažiau fantazuoti reikia? 1. Niekas net neminėjo žmonių, tegu nors ir robotai 2. Jei galvojama ne vien apie paviršutinišką tyrinėjimą, mažų mažiausiai tų vieno kito roboto"tyrinėtojo" neužteks. Būtent todėl ir galvojama apie žonių misijas, kad ir į Marsą 3. Jei ketinsime panaudoti svetimų objektų naudingąsias iškasenas, vien esamų pajėgumų neužteks. Ir nepanašu jog iškart įmanoma būtu peršokti kosmose tą laiptelį, vadinama "žmonių darbas". Tad jei jūsų suvokimas baigiasi vien ties vėliavų įsmeigimu ir fotografijų padarymu...
Arns 2014-08-27 00:04
Vien tai, kad "Sujuz" pasirodė patikimesni nei "Space shuttle"? Arba rd-180 varikliai, be kurių viena iš naujausių JAV Atlas V raketa neskristu? Ak taip, gudrus amerikietis per penkias minutes surinktu, tik brangesnį (oi,per dešimt minučių ir pigesnį), bet šelpia vargšus ruselius...
Skeleton 2014-08-27 00:20
Iš kur ištraukėte NASA "karinį padalinį" ? NASA yra visiškai civilinė organizacija, neturinti nieko bendro su kariniu kosmosu. JAV kosminę žvalgybą tvarko NRO (National Reconnaisance Office), priklausanti tiesiogai JAV Gynybos ministerijai. Nežvalgybinis karinis kosmosas, pavyzdžiui ryšių arba navigacijos palydovai, t.y. GPS, yra JAV karinių oro pajėgų žinioje (Air Force Space Command).
Skeleton 2014-08-27 00:36
Deja Proton'ai sproginėja dažnai ir reguliariai. "Šaltinių" duomenimis Proton'o draudimas jau pasiekė 18.5% palydovo kainos, t.y. priartėjo prie ribos kai raketa paprasčiausiai nebeapsimokės dėl draudimo, nepaisant labai mažos raketos pagaminimo kainos (palyginus su vakarietiškomis). Tuo tarpu "kažkokia kompanija" per mažiau nei 10 metų: (a) sukūrė visiškai naują savos konstrukcijos raketą, (b) visiškai naują savos konstrukcijos variklį, (c) visiškai naują savos konstrukcijos transportinį kosminį laivą su galimybe gražinti Žemėn, (d) sėkmingai pademonstravo pirmosios pakopos gražinimo atgal galimybę, apie ką buvo svajojama bent 30 metų bet niekas nesugebėjo įgyvendinti, (e) visa tai praėjo griežtą NASA sertifikavimo procesą ir praeidinėja dar priekabesnį USAF sertifikavimo procesą. Ir visą tai "kažkokia kompanija" padarė daug greičiau ir daug pigiau, nei tradicinis kosminis verslas. Kaži kodėl ta "kažkokia kompanija" yra hitas?
Arns 2014-08-27 11:02
Skeleton, bet tai tu irgi juokingas... Pirmieji iškėlė palydovą, pirmieji iškėlė žmogų, pirmieji orbitoje išėjo į kosmosą, pirmieji iškėlė moterį į kosmosą, pirmieji atliko perėjima iš vieno į kito aparatą, sėkmingai nusiuntė aparatą ir gavo Mėnulio, nuotraukas... Galų gale vieninteliai išlaikė technologijas iškelti žmogų į kosmosą (Kinijos galimybės kol kas miglotos, ir jie dirba vien tik sau)... Tai ką, ne hitas? Esmė paprasta, radėjo gesti vienos iš raketų ir krito patikimumas. Jei tarkim dvi, dėl neaiškių priežasčių, SpaceX raketos su kroviniais sprogtu, jos patikimumui, pelningumui, reitingui neatsilieptu? Kol kas jie to išvengė ir vis auga, bet reikia nedaug, ir atsidurs ten pat. Metus du nekiltu rusams problemų, ir jiems liktu užmarštį tas košmariškas laikotarpis. Nemanyk, kad gedimai galimi tik pas rusus, ir kad vienas jų gedimas daugiau žalos daro nei pas kitus keliolika... Ar Nasa nebendradarbiauja su tom agentūrom? Taip, jos nėra tiesioginis padalinys, bet pastarosios daug ką perima iš NAsa, kaip ir Nasa iš jų.
Simplicity 2014-08-27 11:37
Jo, ple, kai visus į Tarybų Sąjungą suvaryti, tai „gražų komunistinį rojų kuriančios broliškos tautos“, o kai kalba pasisuka apie tų laikų mokslo ar sporto laimėjimus, visi laurai kažkodėl atitenka Rusijai. Arns, atsiversk tą pačią Википедия, ten juodu ant balto parašyta, kad tavo Roscosmosas atsirado tik 1992 metais (po CCCP griūties). Už šešto-septinto dešimtmečių CCCP laimėjimus buvo atsakingas visai kitas juridinis asmuos— „Министерство общего машиностроения СССР“. Neįsižeisk, bet turi būti durnas, kad Roscosmosui priskirtum tarybinių laikų nuopelnus vien dėl to, kad tie vis dar tam pačiam pastate yra įsikūrę. (Dauguma tarybinių mokslininkų pabėgo į vakarus iškart, kai tik atsidarė sienos, nes doleriais pakvipo.) p.s. Neatsistebiu iš kur pas Skeleton'ą tiek kantrybės su tavimi ir tuo kitu „diskutuoti“, kai diskusijų rezultatas iš anksto aiškus.
Absoliutas 2014-08-27 13:10
Kad ir kaip Arns noretu, bet SpaceX raketos nesprogsta nors tu ka... Gal visdelto amerikonai yra protingesni ir sukure technologiskai pazangesne raketa, nei 1960 metu prototipai?
Arns 2014-08-27 16:19
Neatsistebiu Simplicity logika, matyt Rusija be kokių 1991 m. kosmose nebuvo Pasikeitė kuruojanti vadovybė, bet absoliučiai visi įdirbiai liko, tad lygiai taip pat galim juokauti, kad kokia JAV įstaiga ta NASA, jei jog dirba ir lietuvių ir indų, rusų, žydų, prancūzų ir t.t. Taip, programa nėra išskirtinai vienų rusų, bet tai dabar jau viskas Rusijos. Jokių dalininkų neliko Ukrainoje, Lietuvoje ar kokiam Turkmėnistane. Absoliutas, iki "Sojuz" patikimumo dar daug pūdų druskos tai kompanijai suvalgyti. O ir tie patys "Proton" moduliai žymiai žymiai senesni, ir ne visuomet jų toks buvo patikimumas. Tad kol nebaigė savo gyvavimo tos SpaceX raketos, nestatyk jog avarijų nebus P.S nesusipratėliams skirta! Kalbame ne apie laukimą kada nukris kokia raketa, kad paloti kas geresnes turi, o apie būtent tokį dalyką, kad nuo to niekas nėra apdraustas. Kelios nesėkmingos aplinkybės gali susidėti, ir patikimumas bus pakirstas, nes ši industrija žymiai labiau stebima nei kitos, ir kiekvienas gedimas, atidėjimas ar blogiausia - avarija, sulaukia vertinimų.
Ernestass 2014-08-27 22:14
Kalbate apie tai ko neišmanote. SpaceX patyrinėja problemas labai dažnai. Pačioje kompanijoje betvarkė (pasiskaitykite darbuotojų atsiliepimus), darbuotojai yra išnaudojami, o atmosfera- prasta. Kompanija teturėjo iš pradžių tiktais gabų įkūrėją su pilnomis kišenėmis pinigų ir nors dabar ji plečiasi greitai, faktas išlieka tas, kad ji kūrė raketas specialiai ekonomiškam transportavimui ir dėl to jos produkcija karpė kampus ir kol kas tėra nišinė. Laikas parodys kiek jai seksis plėstis ir kiek ilgai ir kur ji taps, ir ar išliks lydere. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_9_launches http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_1_launches Galiausiai, verslas yra verslas. Jis vakaruose nepriklauso nei vienai vyriausybei nei SpaceX naudoją Nasa'os sukurtą techniką. Dėl to lyginti SpaceX pasiekimus kaip Amerikos pasiekimus yra neteisinga. Be to, kapitalistas parduos ir virvę su kurią jį pakarsi. Rusija dalinai buvo apmokoma bei apginkluota Europoje. Kai kurios įmonės iš viso atsisako paklusti sankcijomis ir toliau bendradarbiauja su Rusais. Dėl to aš abejoju ar ir ši įmonė bus kitokia ir taps politizuota. Privatus sektorius darys biznį su viskuo, su kuo gali ir priskirti įmonę kaip kokį Nasa'os padalinį yra neteisinga. JAV tėra tik vieta kur ši įmonė yra įkurta ir tiek. Rusijos ILS (international launch services) irgi buvo ,,Lockheed Martin'' valdoma kompanija. Netgi ir Rusams ,,privatizavus'' (nationalizavus realiai) ji vistiek oficialiai yra JAV įmonė. Ji ten įkurta ir sėkmingai daro biznį netgi su JAV muitais. Esminis skirtumas tas, kad ILS naudoja techniką sukurtą sovietų sąjungos bei patobulinta Rusijos kai tuo tarpu SpaceX susikūrė savo raketas. Kam aš tai sakau? Mums reikia aiškiai matyti ribas tarp įvairių įmonių ir deramai priskirti nuopelnus. Vienas dalykas kai vyriausybinė įmonė atlieka tyrimus bei skrydžius, visai kas kita kai tai atlieka privati bendrovė. Kai kalbame apie SpaceX bendrovę, mums aiškiai reikia žinoti, kad jai pačiai priklauso visi nuopelnai bei bėdos, o ne jokiai JAV. Smulkmena tai, bet manau mums būtina deramai išsiaiškinti, kad po to nebūtų maišaties.
Skeleton 2014-08-27 23:47
Bet tamsta irgi juokingas... Juk būtent apie tai ir kalbame. Pirmieji gavo Mėnulio nuotraukas, bet nuotraukose beveik nieko nesimatė. Pirmieji "pasiekė" Mėnulį, Marsą ir Venerą, bet tie pirmieji aparatai buvo tik "herbonešiai" su sovietine simbolika be jokio naudingo krovinio. Ir tokių pavyzdžių begalės. Būtent apie tai ir rašiau: Rusijos kosmosas nuo seno orientuotas į "piarą", šou, formalius rekordus mažai kreipiant dėmesį į realią kosminių sistemų naudą ir produktyvumą.
Vytax 2014-08-28 10:30
JAV yra liberali šalis, todėl visur kur tik įmanoma ten dirba privatus verslas. Netgi JAV gynybos ir ginklų pramonėje dominuoja privačios kompanijos tokios kaip Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Pratt & Whitney, General Dynamics, Raytheon ir dar daug, daug kitų. Visos jos užsiima tiek ir gamyba, tiek ir moksliniais tyrimais. O nuo technologijų išvežimo iš šalies saugo du natūralūs barjerai. Pirma tai JAV yra daugiausia išlaidų gynybai ir mokslui skirianti šalis, šių pajamų netekimas būtų kirvis bet kuriai JAV ginkluotės ar mokslo kompanijai. Antra tai šių kompanijų akcijos didžiąja dalimi priklauso JAV veikiantiems pensijų fondams. Šie fondai nesuinteresuoti trumpalaikiais pelnais ir visokiomis avantiūromis. O SpaceX ten tikrai nėra išimtis. Tokių kompanijų aplink NASA įsikūrusių ten daugybė.
Ernestass 2014-08-28 23:04
Geriau neatidarinėkime tos pandoros dėžės. JAV gynybos sektorius ir iki tam tikros ribos, ir likusių vakarų gynybos sektorius yra viena didelė bėda. Nenoriu plėstis ir diskutuoti su nesusijusia tema tačiau tiesiog pasakysiu ką aš manau apie tai. JAV pati nebedaro tyrimų, bet perveda juos į privačias rankas. Privatininkai išnaudoja savo vietą po saule ir be konkurencijos pardavinėja savo įrangą išpūstomis kainomis. Dar daugiau, tam kad projektai būtų įvykdyti patys Amerikiečiai turi kišti pinigus, o po to mokėti už įrangą už kurios kūrimą patys mokėjo! Puikus pavyzdys tos betvarkės yra F-35 projektas. Dar be to, pačios įmonės nuperka savo politikus multi milijoninėmis investicijomis į juos. http://consortiumnews.com/2013/03/23/th ... ed-martin/ http://thinkprogress.org/world/2014/07/ ... ggle-fail/ O dėl kosmoso tyrinėjimo: Naujų technologijų kūrimas ir kovojimas prieš tai kas neįmanomą JAV padėjo užsitikrinti savo klestėjimą bei dominaciją. Apollo ideologinis mūšis yra vienas didžiausių Amerikiečių pasiekimų dėl kurio jie gali didžiuotis. Dėl to man labai gaila, kad tokia perspektyvi šaka yra užmiršta. Kur mūšiai dėl pirmojo žmogaus Marse? Kaip dėl tyrimų labaratorijos mėnulyje? Tokios technologijos mums iš niekur neatsiras jeigu męs progresyviai ir dosniai nedirbsime link šių žmonijos pasiekimų. Ir laikui bėgant, ką tu žinai, gal mūsų laukia ir daugiau malonių netikėtumų ir kaip SpaceX atrasime savo pigias keliones į kosmosą. Ar tai būtų dronai konstruojantys raketas orbitoje ar pilnai save išsilaikančios žmonių kolonijos, o gal netgi ir galiausiai perprasime paslaptis į ištisų planetų teraformavimą! Kaip matote aš romantiškai ir ideologiškai žiūriu į kosmoso tyrinėjimus ir visiškai sutinku su Rusijos retorika šiuo atžvilgiu. Kosmosas nusako tautos prestižą bei rodo jos lyderavima aukštajame moksle. O ir be to, juk kosmosas galų gale atsiperka su kaupu, tai kam neinvestavus į savo ateitį? P.s: Pasakysiu šviesiai tiesiai jums. Jeigu būtų mano valia, po įrangos renovacinio laikotarpio, Rusiško GPS baigimo bei pasitraukimo iš santykinai mažai naudingos tarptautinės kosmoso stoties kur visi šie darbai turėtų pasibaigti apie 2020 metus. Aš manau, kad nuo to meto būtų svarbu svarstyti rimtą biudžeto praplėtimą bent 10 milijardų dolerių ir kartu simboliškai taikytis viršyti Nasa'os finansavimą (žinoma jeigu tiktais Roskosmos'as bei panašios agentūros sugebės parašyti bei įgyvendinti tiek projektų). Žinoma, našta didžiulė ekonomikai kai įmonės biudžetas bus išpūstas x2.25 karto per porą metų tačiau aš tikiu, kad su menkesniu biudžetu vargiai įvykdysi garbės vertus projektus apie kurios Rusijos vadovai taip mėgsta kalbėti.
Vytax 2014-08-29 21:46
Jeigu Rusijos ekonomika per artimiausius kelis metus nepatirs kracho.
Ernestass 2014-08-30 01:45
Kam iš oro tokias tuščias spekuliacijas leidinėji? Europa irgi per naktį vėl gali bankrutuoti tai ko nebėgame pirkti konservuotų pupų kol dar pinigų turime?
Vytax 2014-09-01 08:28
Tiesiog tokios Rusijos tendencijos. Aukojamos ilgalaikės perspektyvos dėl labai trumpalaikių tikslų.
Ernestass 2014-09-01 15:39
Stabili ilgalaikė investicija kuri vargiai kaip atsipirko, netgi galutinio produkto dar deramai nebuvo sukurta. Geriau tie milijardai būtų sumokėti skolos atidavimui ar JAV infrastruktūros renovacijai. Toks baisus lobizmas egzistuoja ten kur politinis valstybės organas nebe sugeba išsilaikyti valdžioje. Dėl savo trumparegiškų sprendimų jie sukuria sistemą kur privatus kapitalas gali įtakoti politikus, kaip pavyzdžiui rinkiminės kompanijos rėmimas už privačius pinigus. Tai jokiais būdais nėra pozityvus dalykas ir tai, kad visi tai daro, nepateisina šios įmones. Valstybinės įmonės užtat stabiliai gali siekti sunkiai atsiperkančių tikslų. Teorinis mokslas kaip yra atliekamas dalelių greitintuve ar Hubble teleskope yra praktiškai neįmanomas privačių įmonių. Kai tuo tarpu įmonės kaip SpaceX yra tiesiogiai pririštos prie savo kontraktų. Jei jai ateis sunkus laikotarpis tai nestovės vyriausybė už nugaros ir dėl to progresas, efektyvumas bei pačios įmonės egzistencija nėra garantuota. Kai tuo tarpu Roskosmos'as galėtų ir rytoj visus komercinius kontraktus atšaukti ir dėl to nebankrutuotu. Individuali kosmoso našta eiliniam Rusui yra didesnė nei ši našta eiliniam Amerikiečiui tačiau ne taip reikia žiūrėti į mokslinius tyrimus. Kaip Europa investuoja didžiulius pinigus į mokslą taip ir Rusai turėtų didžiuotis, kad kiekvienas jis išleidžia daugiau nei eilinis Amerikietis. Juk galų gale, čia investicija į ateiti bei kaip jų propaganda sako- į Rusijos didybe bei technologinio pranašumo įrodymą. Nuo kada kosmoso tyrinėjimai yra trumpalaikės perspektyvos? Sunku yra rasti kitą taip stipriai atsiperkančią sritį nei kosmoso tyrinėjimas. Vien naujam erdvėlaiviui kaip Šutlams buvo sukurtos visiškai naujos technologijos kurių kiekis skaičiuojamas šimtais. Jei Rusija apsiims tolimesnių ambicingų tyrimų tai tūkstančiai dirbantis šioje srityje turės kurti naujas technologijas kuriąs yra labai perspektyvu pritaikyti visoje likusioje industrijoje. P.s: kam įdomu, pasiskaitykite kas blogai su vakarais jau ir ideologiniame lygmenyje dėl gynybos sektoriaus: http://foxtrotalpha.jalopnik.com/what-a ... 1540829820