Kiek dienų ir valandų mūsų gyvenimą sutrumpina skirtingi žalingi įpročiai?  (8)

„Galvojate, kad viena surūkyta cigaretė tikrai nepakenks? „Galvokite dar kartą. Iš tiesų, viena surūkyta cigaretė gali sutrumpinti jūsų gyvenimą vidutiniškai 14 minučių“, – rašo „Daily Mail“. Leidinys remiasi mokslininkų išvadomis, paskelbtomis tinklapyje Treatment4addiction.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Mokslininkai suskaičiavo, kiek savo gyvenimą kaskart patrumpina rūkalius, alkoholikas ar narkomanas, vartodamas eilinę dozę“, – aiškina žurnalistė Madlena Davies.

Tarkime, išvadose tvirtinama, kad, nuolatos surūkant 20 cigarečių per dieną, gyvensite 10 metų trumpiau, nei galėtumėte. Alkoholikas tokiu būdu praranda maždaug 23 gyvenimo metus. Na, o kokaino vartotojai – 34-erius metus. Šie skaičiai nėra laužti iš piršto, jie argumentuoti – mokslininkai remiasi oficialia JAV ir Didžiosios Britanijos gydymo įstaigų statistika.

Šio tyrimų projekto vadovas Jake Tri paaiškino, kad metodika leidžia apskaičiuoti prarandamą gyvenimo metų skaičių apytiksliai.

„Lemiančių faktorių tikrai per daug, kad su 100 proc. tikslumu galėtume apskaičiuoti, kiek metų išbraukiame iš savo gyvenimo gerdami alkoholio taurę ar sutraukdami dūmą“, – aiškino tyrinėtojas. Vistik, J. Tri žodžiais tariant, tyrimų metodika pakankamai tiksliai nusako gyvenimo trukmės nuostolius, kuriuos patirs chroniškai vartojantys nuodingas medžiagas.

Leidinys pateikia tokią gyvenimo trumpinimo lentelę. Jei nuolat nuodijatės, iš savo gyvenimo išbraukiate:

– viena cigarete – 13,8 minutės:

– viena narkotikų (kokaino) doze – 5,1 valandos

– viena alkoholio porcija – 6,6 valandos

– viena metamfetamino doze – 11,1 valandos

– viena metadono doze – 12,6 valandos

– heroino – 22,8 valandos.

Jeigu šią statistiką konvertuotume į suvartojamas dienos dozes, gautume tokius rezultatus:

– rūkalius savo gyvenimą kasdien trumpina 4,6 val.

– alkoholikas – 14,1 val.

– kokaino vartotojas – 33,7 val.

– metadono vartotojas – 50,4 val.

– metamfetamino vergas – 58,8 val.

– heroino vartotojas – 68,4 val.

Tinklapis taip pat pateikia ir tokią vidutinę rūkalių, alkoholikų ir narkomanų statistiką. Tipiškas rūkalius pradeda traukti dūmą būdamas 17,8 metų. Rūkydamas pakelį per dieną, miršta 68,7 metų, iš viso rūkęs 50,9 metų. Rūkymas jo gyvenimą sutrumpino 10 metų – taigi 13 proc.

Tradiciškai alkoholikas, pradėjęs išgėrinėti 16-os, per dieną išgeria vidutiniškai 2,14 porcijos, miršta 55,6 metų. Alkoholis sunaikina 29 proc. arba 23,1 jo gyvenimo metus.

Statistinis kokaino vartotojas įklimpsta maždaug 20-ties, miršta 44,5 metų. Jis iššvaisto 44 proc. arba 34,5 savo gyvenimo metus.

Metamfetamino vartotojas įjunksta į šį kvaišalą vidutiniškai 19,7 metų ir miršta sulaukęs vos 36,8 metų. Jis praranda 53 proc. arba 41,9 savo gyvenimo metus.

Nuolatiniai metadono vartotojai pripranta prie šios medžiagos būdami 22,3 metų, miršta 40,5 metų. Gyvenimo nuostoliai – 49 proc. arba 38,2 metai.

Heroino vergai pradeda nuodytis 23 metų ir miršta 37,5 metų. Jie taip „sudegina“ 52 proc. arba 41,2 savo gyvenimo metus.

Aut. teisės: 15min.lt
(38)
(5)
(33)

Komentarai (8)