Mokslininkai paaiškino, kodėl mirštantieji mato šviesą tunelio gale  (3)

Apie mirštančio žmogaus išgyvenamas patirtis pasakojimų daug. Vieni teigia jutę, kaip plaukioja virš savo pačių kūno, kiti lėkė tuneliu į akinančią šviesą, treti pasakojo susitikę savo mirusius artimuosius.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vis dėlto šios patirtys nėra pomirtinio gyvenimo įrodymas – mirčiai artimos patirtys tėra sąmonės triukas. Mokslininkai išanalizavo kelių šimtų žmonių istorijas ir atskleidė, kad reiškinys nutinka ne vien išimtinai su tais žmonėmis, kurie atsidūrė prie mirties slenksčio.

Tuos pačius pojūčius patiria ir pilotai, alpinistai bei narai. Žmonės iš skirtingų kultūrų patiria tą pačią „kelionę“ – tai rodo, kad vizijas nulemia biologiniai procesai smegenyse, o ne tai, apie ką skelbia religijos.

Ankstesnis tyrimas parodė, kad maždaug vienas iš penkių infarktą patyrusių pacientų, kurių gyvybė buvo išsaugota, pasakojo išgyvenę mirčiai artimas patirtis. Tai buvo buvimo anapus kūno patirtis, malonumo jausmas, matomas tunelis, šviesa, mirę artimieji ir gyvenimas, prabėgantis prieš akis.

Belgijos Lježo universiteto neurologas Stevenas Laureysas išanalizavo 400 žmonių iš viso pasaulio pasakojimus. Tarp jų buvo moteris, kuri dėl nėštumo komplikacijų atsidūrė komoje. Ji sakė, kad susitiko su vyru, kurį anksčiau mylėjo.

„Tas vyras žuvo lėktuvo katastrofoje, bet aš nemačiau jo fizinių sužalojimų. Tai buvo įspūdingi vaizdai – ryškiai mėlynas dangus ir mus jungiantis nuostabus šviesos spindulys“, – pasakojo moteris.

S.Laureysas išsiaiškino, kad mirčiai artimas patirtis išgyvena ir alpinistai per ilgą kritimą, taip pat pilotai kartais patiria pojūtį, tarsi būtų savo orlaivio išorėje ir skristų šalia.

„Istorijos apie mirčiai artimas patirtis nuolat mus pasiekia iš viso pasaulio, ir tai reiškia, kad galime išskirti panašius veiksnius ir išsiaiškinti, kas juos sukelia“, – sakė neurologas.

Bendriausios aplinkybės, kuomet ištinka šios patirtys – ekstremalūs įvykiai, keliantys pavojų gyvybei, ir staigūs kraujotakos pokyčiai, dėl kurių pakinta deguonies lygis smegenyse.

S.Laureysas atrado, kad mirčiai artimus pojūčius gali sukelti intensyvaus kvėpavimo ir greitų kūno padėties pokyčių derinys. Vienas iš jo komandos mokslininkų tą padarė ir po to pasakojo matęs šviesą tunelio gale.

Apie šį eksperimentą sukurtas dokumentinis filmas „Sugrįžimas iš mirusiųjų“. Smegenų skaneriai ir kitos technologijos netgi nustatė sritį, atsakingą už tokių pojūčių atsiradimą – tai smilkininės ir momeninės smegenų sričių jungtis.

„Mūsų atradimas rodo, kad netgi tie žmonės, kurie atrodo nesąmoningi ar nugrimzdę į komą, iš tiesų gali gyventi intensyvų neurologinį gyvenimą“, – sakė mokslininkas.

Veiksniai, sukeliantys mirčiai artimas patirtis:

  • buvimas ant mirties slenksčio;
  • ilgas kritimas kalnuose;
  • automobilių avarijos;
  • laisvasis nardymas;
  • sukeltas silpnumas;
  • smegenų stimuliavimas magnetiniais laukais.
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(42)
(16)
(26)

Komentarai (3)