Ar norėtumėte sužinoti „kada mirsite” ar „kada įvyks jūsų skyrybos”? Tiesiog neįtikėtina, kaip į šiuos klausimus reaguoja daugelis žmonių  (4)

Nesvarbu, kad horoskopai karaliauja Lietuvos ir kitų šalių naujienų portaluose. Naujas mokslinis tyrimas rodo, kad dauguma žmonių iš tikrųjų visai nenori žinoti apie savo ateitį. Ypač jei ateitis nusimato nepalanki.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrimas, kurio metu buvo apklausta daugiau nei 2000 Vokietijos ir Ispanijos gyventojų, pateikė siurprizų.

Kaip paaiškėjo, beveik 90 procentų apklaustųjų teigė nenorintys išgirsti apie jokius ateities neigiamus įvykius, net jei tai būtų įmanoma. Bemaž 70 procentų apklaustųjų taip pat nenorėtų išgirsti ir apie teigiamus ateities įvykius.

Gerd Gigerenzer iš Makso Planko instituto sudarytame klausimyne buvo įvardyta dešimt hipotetinių ateities įvykių ar klausimų ir bandoma išsiaiškinti kuriuos iš jų, tyrimo dalyviai labiausiai norėtų sužinoti.

Klausimai svyravo nuo ypač rimtų, pavyzdžiui: „kokia jų esamo partnerio mirties data”, „kada įvyks jų skyrybos”, „kada mirs jie patys”, iki visai kasdieninių klausimų, tokių kaip: „ką dovanų gausite per Kalėdas”, arba „kokie bus sekančių futbolo varžybų rezultatai”.

Stebėtina, tačiau atsakymų į beveik visus pateiktus klausimus nenorėta sužinoti kone visuotinai. Išskyrus vieną išimtį. Į klausimą „kokia bus jų būsimo vaikelio lytis”. Į šį klausimą atsakymo nenorėtų žinoti tik 37 procentai apklaustųjų.

Mokslininkai svarstė, kodėl žmonės, net ir esant galimybei sužinoti ateitį, vis vien rinktųsi sąmoningą nežinojimą. Tai juk, galų gale, prieštarauja vyraujančiai nuomonei: tūkstančiai diena iš dienos skaito horoskopus ir eina pas būrėjas. Ko, jei ne ateities žinojimo jie tikisi?

Vis dėlto, tyrimą koordinavę tyrėjai laikosi hipotezės, kad sužinoti ateities įvykių didžiuma žmonių nenori, nes yra paprasčiausiai bijoma išgirsti blogą ateities scenarijų ir vėliau dėl to gailėtis.

Nieko nežinant apie tai, kas artimoje ateityje jų laukia, žmonės gali ramiausiai visko sulaukti ir užuot graužęsi ir laukę neišvengiamos iš anksto žinomos lemties, į ateitį žiūrėti teigiamai ir tikėtis geros įvykių baigties.

Beje, mokslininkai išsiaiškino, kad pasirinkę nežinoti, buvo apskritai labiau linkę vengti pavojų ir saugotis (šio tyrimo atveju – įsigyti gyvybės draudimą).

Kadangi buvo gauti ypač netikėti rezultatai, siekiant sužinoti daugiau, ateityje ketinama šį tyrimą praplėsti.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(15)
(5)
(10)

Komentarai (4)