Ar žinote, kodėl smegenų ląstelės žūva ir koks paprasčiausias būdas jas apsaugoti  (6)

Šiais naujų technologijų laikais didėjantis kryžiažodžių žurnalų populiarumas daug kam gali pasirodyti neįtikėtinas. Tačiau, panašu, tai yra vienas geriausių ir optimalių būdų protui lavinti. Kryžiažodžiai ir galvosūkiai kaip naudinga laisvalaikio protinė veikla jau seniai domina psichologus. Dažnai neuropsichologai tarp įvairių praktikų, kurios gerina koordinaciją ir gebėjimą vienu metu galvoti apie kelis dalykus, įtraukia ir kryžiažodžius.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Geriausi rezultatai – grupėje

Nauji įvairiose mokslinėse grupėse atlikti tyrimai dar kartą patvirtino, kad kryžiažodžiai stimuliuoja daugelio smegenų neuronų ir pilkųjų ląstelių veiklą. To rezultatas – geresnė atmintis, gebėjimas susikoncentruoti ir globaliau mąstyti. Ši veikla taip pat praturtina žodyną ir netgi padeda sklandžiau pradėti bei palaikyti pokalbį su kolegomis.

Psichologė Džeinė Goldman teigia, kad žmogaus smegenų ląstelės žūva negaudamos naujų įspūdžių ir iššūkių. Todėl reikia stiprinti neuronų jungtis ir gerinti kraujotaką smegenyse, o tai lengviausia daryti nuolat sužinant ar išmokstant kažka naujo, taip pat rekomenduojama susirasti hobį.

Dž. Goldman pažymi, kad geriausi smegenų veiklos rezultatai pasiekiami kryžiažodžius sprendžiant grupėje. Tada kiekvienas grupės narys stengiasi pasitempti ir kuo geriau pasirodyti, demonstruodamas savo žinias ir mąstymo greitį. Kai pavyksta teisingai atsakyti į klausimą, kyla vidinis pasitenkinimas, sulaukiama kolegų pagyrimų.

Didžiausias pliusas, esant tokioje aplinkoje, – dėl patiriamų papildomų emocijų stimuliuojamas ne vienas, o net keletas smegenų centrų. Taip pat pastebėta, kad kuriasi višiskai naujos jungtys smegenų neuronų tinkluose.

Neuropsichologas Robertas S.Wilsonas teigia, kad žmonės, lavinantys intelektą, yra socialiai aktyvesni, juos rečiau kamuoja depresija, nerimas.

Prof. Richardas Restakas, tyrinėjęs mūsų veiklos įtakas protui, tvirtina, kad kryžiažodžiai lavina smegenų kalbos sritį ir atmintį, o, pavyzdžiui, dėlionės skatina aktyviau veikti už jusles atsakingą sritį.

Populiaru visame pasaulyje

Mėgstantiesiems spręsti kryžiažodžius tai dažnai tampa pagrindiniu laisvalaikio užsiėmimu. Tai smagu, įdomu ir patogu – juk kryžiažodžių žurnalą gali pasiimti bet kur.

Mokslininkai įspėja, kad ir čia svarbu nepakliūti į rutiną. Būtina keisti veiklas. Kalbant apie intelektualiąją dalį, galvosūkius ir kryžiažodžius turėtų papildyti rankdarbiai, stalo žaidimai, skaitymas.

Lietuvos kryžiažodžių žurnalų rinkos lyderių – "Oho" grupės generalinis direktorius Linas Krapavickas sakė, kad mankštinti protą sprendžiant kryžiažodžius jau daugiau kaip 100 metų yra visame pasaulyje populiarus ir žmones vis labiau dominantis užsiėmimas.

Kažkada anksčiau kryžiažodžiai buvo tik eruditų ar save protingais laikančiųjų užsiėmimas, dėl to ir užduotys būdavo kuriamos sudėtingesnės. Populiarėjant kryžiažodžiams, užduotys tapo daug lengvesnės ir įdomesnės, ne tokios sausos, enciklopedinės, kaip pradžioje.

Smagu, kad vis dažniau atsiranda visiškai naujų kryžiažodžių rūšių. Pavyzdžiui, šiuo metu naujai kylanti banga Lietuvoje yra panoraminiai išbraukymai. Tai labai įdomūs ir tikrai visiems įkandami kryžiažodžiai.

Anot "Oho" žurnalų redaktoriaus A.Gedvilo, kryžiažodžiai, spausdinami visomis kalbomis, išskyrus tas, kurių žodžius sunku sukryžiuoti, pavyzdžiui, kinų, japonų. Šiose šalyse labai populiarios nonogramos, sudoku ir panašios užduotys su skaičiais. O štai Kanadoje, kur daug gyventojų vartoja prancūzų ir anglų kalbas, populiarūs yra dvikalbiai kryžiažodžiai: horizontaliai rašomi žodžiai viena kalba, vertikaliai – kita.

Būtini ir kiti veiksniai

Egzistuoja ir nuomonė, kad teiginiai, jog kryžiažodžiai apsaugo smegenis nuo negalavimų, yra nepakankamai pagrįsti. Tačiau ir tokios nuomonės šalininkai teigia, kad kryžiažodžiai padeda žmogui išlikti lanksčiam ir "neieškoti žodžio kišenėje".

Taip, iš tiesų nei kryžiažodžiai, nei rankdarbiai ar skaitymas, aktyvi fizinė veikla ar sveika mityba negali tapti panacėja, suteikiančia nepriekaištingą gyvenimą ar gerą savijautą.

Akivaizdu, kad visaverčiam gyvenimui pasiekti reikia ne vienos atskiros priemonės, bet daugelio veiksnių, stimuliuojančių kūną, protą ir dvasią, visumos. Jei, pamėgę kryžiažodžius ar galvosūkius, žiūrėsime į juos kaip į tos visumos dalį, tai tikrai maloniai praleisime laisvalaikį bei puikiai lavinsime protą, įžvalgą ir sumanumą.

Kiti mokslininkų pastebėjimai

Kryžiažodžiai patikrina atmintį. Kiekvienas kryžiažodžio klausimas verčia smegenis padirbėti atsimenant vardus, vietas, įvykius ar terminus, kuriuos šiaip žinote, bet apie juos nepagalvojote jau daugelį metų.

Kryžiažodžiai ugdo savikontrolę. Norėdami atsakyti į visus kryžiažodžio klausimus, sau tarsi užsibrėžiate tikslą, tokiu būdu jūsų pasąmonė mokosi įsipareigoti. O tai ilgainiui padeda ir bet kurioje gyvenimiškoje situacijoje nemesti visko anksčiau, kol neatlikta užduotis.

Kryžiažodžiai apsaugo nuo vienatvės jausmo. Nežinodami kurio nors klausimo atsakymo, jo ieškote įvairiuose šaltiniuose. Psichologai teigia, kad dėl to tarsi dingsta vienatvės jausmas, žmogus pradeda jausti vientisumą su jį supančių pasauliu.

Kryžiažodžiai sužadina smalsumą. Kryžiažodžiai grąžina vaikišką smalsumo jausmą. Iš kelių užuominų atspėję teisingą atsakymą galbūt norėsite apie tą dalyką sužinoti daugiau. Nebijokite kryžiažodžio atidėti į šalį tam, kad surastumėte papildomos informacijos apie sudominusio klausimo atsakymą. Visa tai jaunina smegenis.

Informaciniai šaltiniai:

Alberto Einšteino medicinos koledžas, Niujorkas

Timothy Eric Parker USA Today

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Diena.lt
Diena.lt
(13)
(2)
(11)

Komentarai (6)