10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2017–08–21)  ()


Visi šio ciklo įrašai

  • 2017-08-21 10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2017–08–21)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

1:
  Tris kartus mokslininkai mokėsi iš Saulės užtemimų – ir tris kartus apsigavo

Rytoj didžiojoje JAV dalyje įvyksiantis Saulės užtemimas sulaukė didelio susidomėjimo. Mokslininkai šiuo reiškiniu labai nesistebi, nes tai gan įprastas reiškinys, nutinkantis maždaug kas 18 mėnesių. O ir be užtemimo astronomai gali stebėti Saulės atmosferą koronagrafu.
Bet kol sudėtingų instrumentų nebuvo, užtemimai padėjo atlikti kai kuriuos svarbius mokslinius atradimus – ir apsirikimus.

sciencemag.org

2:
  Išspręsta „stebuklingų grybų“ veikliosios medžiagos gavimo fermentų paslaptis

Tyrėjams po daugiau nei 50 metų ieškojimų pavyko perprasti psichoaktyvios „magiškųjų grybų“ medžiagos – psilocibino – sintezę, atsirado pramoninės gamybos galimybė.

cen.acs.orgtechnologijos.lt

3:
  Organų gydymas vienu prisilietimu

Regeneracinės medicinos proveržis, organų atstatymui naudojantis paties organizmo odos ląsteles, konvertuotas, panaudojant nanolustą.
Tyrėjai eksperimentavo su pelėmis ir kiaulėmis. Tyrėjams pavyko perprogramuoti odos ląsteles į smarkiai sužalotos kojos su sutrikusia kraujotaka kraujagyslių ląsteles. Per savaitę sužalotoje kojoje pasirodė aktyvūs kraujo indai, o po dviejų savaičių koja buvo išgelbėta. Laboratoriniuose bandymuose taip pat pademonstruota, kaip šia technologija odos ląsteles perprogramuoja į nervų ląsteles, kurios buvo sušvirkštos pelei su insulto pažeistomis smegenimis.

medicalxpress.comtechnologijos.lt

4:
  Didžiausia pasaulyje plaukiojanti saulės jėgainė energiją gamina virš buvusios anglies kasyklos.


40 megavatų jėgainėje yra 120 000 fotovoltinių elementų skydelių, dengiančių daugiau nei 160 amerikietiško futbolo aikščių dydžio plotą. $45 mln investicija padės energija aprūpinti 15 000 namų. Vaizdas iš drono, skrendančio virš jėgainės.

qz.com

5:
  Tyrimas atskleidė pirmųjų gyvūnų atsiradimo Žemėje mįslę

Australijos nacionalinio universiteto (ANU) tyrėjai išsprendė pirmųjų Žemės gyvūnų atsiradimo paslaptį. Tai buvo itin svarbus momentas prieš 650 milijonų metų, be kurio nebūtų atsiradę ir žmonės.
Tai susiję su „sniego gniūžtės Žeme

phys.org




6:
  Pelės skrandžiu ropinėjantys maži robotai gydo opas

Maži robotoiniai vaistų kurjeriai greitai gali gydyti ligas iš vidaus. Pirmą kartą mikromotorai – autonominiai, žmogaus plauko storio prietaisai– išgydė bakterines infekcijas pelių skrandžiuose, antibiotikų transportavimui naudojantys burbulus.

newscientist.com

7:
  Nauja cheminių reakcijų klasė pasirodė esanti daug svarbesnė, nei manyta

Mokslininkai atrado naują cheminių reakcijų klasę, nors jos egzistavimas numatytas beveik prieš 100 metų. Manoma, tai gali atverti naujo variklių dizaino galimybes ir netgi būti panaudota geresniam fundamentalių globalinio atšilimo ir gyvybės genezės sąlygų supratimui.

sciencealert.comtechnologijos.lt

8:
  Bill Joy rado nemirtingą bateriją

Technologijoms vis tobulėjant, pagrindine problema, kaip ir seniau, lieka akumuliatoriai. Nepaisant nuolatinių gandų apie perversmą keliančias technologijas, progresas lėtas.Bet anksčiau šį mėnesį pasigirdo naujienos ne iš ko kito, o iš technologijų šviesulio Bill Joy — vieno iš Sun įkūrėjų, vieno iš Java atradėjų ir vizionieriaus, daiktų internetą kūrusį prieš porą dešimtmečių.Firmos „Ionic“, kurios tarybos nariu Bill Joy dabar yra, inovacijose apjungiami įprastų šarminių baterijų privalumai (pigios, saugios, patikimos) su brangesnių ir galinčių užsidegti ličio baterijų, naudojamų kompiuteriuose ir telefonuose (galingos, įkraunamos ir mažiau kenkia aplinkai). Jis teigia, kad naujasis Ionic būdas yra didelis žingsnis link pigesnių, saugesnių ir efektyvesnių baterijų, kurio ne tik maitins mūsų prietaisus, bet ir lesi sukurti atsinaujinančia energija grįstą „energijos internetą“.

wired.com

9:
  Cinko - oro baterijos: Trijų stadijų metodas gali įvykdyti įkrovimo revoliuciją

Sidnio universiteto tyrėjai rado vienos iš didžiausių problemų, trukdančių cinko–oro baterijoms pakeisti įprastas ličio jonų baterijas, sprendimą.
Cinko-oro baterijose naudojamas cinko metalas ir oro deguonis. Kadangi cinko netrūksta, tokias baterijos gamint daug pigiau, ir jose galima sukaupti daugiau energijos – teoriškai, penkis kartus daugiau, nei ličio jonų baterijose, jos daug saugesnės ir draugiškesnės aplinkai. Tačiau platesnį jų naudojimą stabdo įkrovimo sunkumai – nėra elektrokatalizatorių, kuriais būtų galima elementus redukuoti ir išskirti deguonį, įkraunant bateriją.
Advanced Materials publikuotame straipsnyje aprašomas Sidnio universiteto ir Nanyang technologijų universiteto tyrėjų sukurtas trijų stadijų problemos sprendimas.

techxplore.com

10:
  Po 72 metų aptiktas II Pasaulinio karo metu nuskendęs kreiseris USS Indianapolis

Milijardieriaus Paulo Alleno vykdomas tyrimas kreiserį aptiko Filipinų jūros dugne. Po dešimtmečių nevaisingų paieškų, sunkiojo kreiserio USS Indianapolis liekanos šeštadienį buvo rastos Filipinų jūros dugne. Tyrėjai laivo nuolaužas aptiko 5500 metrų gylyje, sako Microsoft vienas iš įkūrėjų Paulas Allenas, kuris ir vadovavo ekspedicijai. „Užbaigtas svarbus IIPK skirsnis,“ parašė Allenas Twitteryje. „Tikiuosi, išsigelbėjusiems/šeimoms tai suteiks ramybę.“

nationalgeographic.com

wakelet.com

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(10)
(0)
(10)

Komentarai ()

Susijusios žymos: