Greitai pavargstate, jaučiatės apsnūdęs, nesugebate susikaupti ar dažnai sergate peršalimo ligomis? Dažniausiai - tai vieno vitamino trūkumas ()
Pastarųjų metų moksliniai tyrimai parodė, kad vitaminas D ne tik stiprina imunitetą, kaulus ar padeda lytinei hormonų veiklai, bet ir mažina riziką susirgti onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis, depresija, ir net iki 26 proc. sumažina mirties riziką.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Sveikatos specialistai pastebi, kad šiuo metu dažniau nei kas antras žmogus jaučia vitamino D stoką, tačiau dalis visuomenės neretai pasikliauja tik saulės spinduliais ir atsisako vartoti gydytojų ir vaistininkų rekomenduojamų vitaminų.
Po 15 min. pabūti saulėje
Gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad norint gauti dienos vitamino D kiekį, rekomenduojama 3-4 kartus per savaitę ne mažiau kaip 15 minučių būti saulėje vidurdienį tarp 11-15 valandos.
„Vien apnuoginti rankas nepakaks, reikėtų atidengti bent ketvirtadalį kūno, o tai dirbančiam ir visur skubančiam žmogui sudėtinga.
Saulė Lietuvoje nėra jau toks dažnas reiškinys, tad mano patarimas yra maisto produktai ir maisto papildai, leidžiantys palaikyti tinkamą vitamino D kiekį kraujyje“, - pabrėžia medikė.
Anot jos, svarbu iš pradžių atlikti bendrojo vitamino D 25 (OH) kraujo tyrimą.
„Vieniems atstatyti vitamino pusiausvyrą kraujyje gali pakakti vienkartinės koncentruotos vitamino D kapsulės, kitiems gali prireikti kasdienio šio preparato vartojimo.
Mano patirtis rodo, kad priklausomai nuo turimos vitamino D koncentracijos kraujyje veiksmingiausias yra pastovus papildų vartojimas,“ - sako Diagnostikos laboratorijos gydytoja.
Paklausta, ar soliariumas gali atstoti saulę, sveikatos specialistė perspėja visus nedaryti tokios klaidos, nes šis prietaisas priverčia „grožį vysti“.
„Jeigu su soliariumais žmonės elgiasi atsakingai ir jais nepiktnaudžiauja, vitamino D kiekis padidėja. Turime nepamiršti, kad tiek saulė, tiek lankymasis soliariumuose kelia pavojų sveikatai – didėja odos vėžio rizika, oda sensta greičiau, mažėja elastingumas. Todėl soliariumai nėra tinkama alternatyva vitamino D šaltiniui“, - įspėja sveikatos specialistė.
„Eurovaistinės“ farmacininkė Laura Vanagaitė antrina gydytojai ir pastebi, kad saulė sukaupti vitamino D neleidžia dar ir dėl populiariai naudojamų apsauginių kremų.
„Saulės, kurios daugiausiai gauname vasarą, nepakanka dar ir dėl to, kad šiltuoju metų laiku žmonės linkę naudoti stiprius apsauginius kremus nuo UV spindulių, kurie slopina vitamino D organizme gamybą, todėl organizmas nespėja įsisavinti reikiamo kiekio“, - kalba L. Vanagaitė.
Gali sukelti pykinimą
Vaistininkė pastebi, kad vitamino D vartojimas turi ir kitą pusę – per didelis vitamino kiekis gali neigiamai paveikti organizmą. Tuomet jaučiamas silpnumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, pablogėjęs apetitas, troškulys.
„Pasitaiko ir atvejų, kai net sutrinka inkstų veikla. Vitamino D perteklius gali skatinti aterosklerozės vystymąsi. Apsinuodijimas vitaminu D ypač pavojingas kūdikiams, todėl mamoms rekomenduočiau atidžiai skaičiuoti vitamino D lašiukus, prieš duodant vaikui“, - pataria farmacininkė.
Specifinių simptomų vitamino D trūkumui nustatyti nėra, tačiau sveikatos specialistai teigia, kad tiems, kurie skundžiasi raumenų nuovargiu, greitai pavargsta ir nesugeba susikaupti, trūksta būtent šio vitamino.
„Trūkumą išduoda ir rudenį bei žiemą pablogėjusi nuotaika, atsiradusi depresija, liūdesys, apatija, raumenų skausmas, silpnumas ar mėšlungis, simetrinis apatinės nugaros dalies, kaulų, sąnarių, galvos skausmai“, - vardija gydytoja E. Marciuškienė.