Net ir po gero poilsio kartais apima mieguistumas ir trūksta žvalumo: viskas dėl vieno smegenų centro, kurį galime lengvai apgauti  (2)

Kad ir kaip gerai išsimiegojote, nuobodulys vis tiek kelia mieguistumą. Nuobodžiaujantys žmonės žiovauja, muistosi ir visaip bando atsikratyti mieguistumo, užklupusio visai netikėtai. Kava šiuo atveju padeda puikiai. Bet kodėl mūsų kūnas reikalauja miego, kuomet nuobodžiaujame, net jei esame puikiai išsimiegoję? Priežastis slypi toje smegenų dalyje, kuri seksą ir maistą paverčia malonumu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Japonijos Tsukubos Universiteto mokslininkai atliko tyrimus, bandydami išsiaiškinti, kodėl nuobodžiaujantys žmonės yra mieguisti. Pasirodo, už tai atsakingas tas pats smegenų centras, dėl kurio žmonėms patinka užsiiminėti seksu ir valgyti skanų maistą. Kuomet ši smegenų dalis nėra stimuliuojama, ji sukelia mieguistumą. Dar daugiau - nuobodžiavimo sukeltas miegas niekuo nesiskiria nuo įprasto nakties poilsio.

Tai - priekinė smegenų dalis, kuri, kaip pastebi mokslininkai, mus apdovanoja už išgyvenimui būtinus veiksmus. Tarp šių veiksmų yra ir seksas bei maistas, bet ji išskiria dopaminą ir tuomet, kai bendraujame, geriame vandenį ar dirbame fizinį darbą. Ji taip pat išskiria adenoziną, kuris smegenyse reguliuoja miego ciklus. Kitaip tariant, kuomet ši smegenų dalis nėra stimuliuojama, ji neišskiria adenozino, todėl smegenys negali palaikyti mūsų žvalumo. Mūsų smegenys siunčia mus miegoti. Šių stimulų kaip tik ir trūksta, kuomet mums nuobodu.

Mokslininkai šį fenomeną pastebėjo atlikdami eksperimentus su pelėmis. Vaistais ir šviesos stimuliacija mokslininkai pabandė atkurti nuobodžiaujant patiriamą jausmą, kuomet trūksta stimulų. Pelės iš karto pasidarė mieguistos. Įdomu tai, kad geras nakties miegas to išvengti nepadės - nesvarbu, kiek laiko miegosite naktį, vos tik pradėsite nuobodžiauti, galite eiti miegoti iš naujo. Tačiau yra būdų pražvalėti - tereikia puodelio kavos.

Kofeinas ir adenozinas yra tos pačios šeimos chemikalai. Kofeinas, kurį gauname su kava, arbata ar kitais gėrimais, apgauna adenozino receptorius ir žmogaus smegenys tai traktuoja kaip stimulą. Aišku, kofeinas dar veikia ir širdį ir žmogus jaučiasi energingesnis.

Įdomu tai, kad mokslininkai šiuos atradimus planuoja panaudoti nemigos gydymui. Adenozino receptorių blokavimas ar kitų taškų stimuliacija gali sukelti mieguistumą. Žinodami, kas padaro mus žvaliais, galime surasti ir ką nors, kas suteikia atvirkščią rezultatą. Taip pat žmonės, kuriems vidury dienos be jokios priežasties norisi miegot, turėtų pasigardžiuoti kokiu nors skaniu maistu, atsigerti vandens, pasikalėti su kuo nors ar užsiimti seksu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(41)
(6)
(35)

Komentarai (2)