Kodėl nauji metai visada prasideda sausio pirmą dieną? Kas taip nusprendė ir kodėl?  ()

Daugelis švenčių datų turi kokią nors labai aiškią priežastį. Tai gali būti istoriniai įvykiai, astronominiai reiškiniai ar tiesiog tradicija. O kodėl naujus metus skaičiuojame nuo sausio pirmosios, o ne, pavyzdžiui, kovo 5 ar rugpjūčio 18 dienos?


Mūsų priimtas laiko matavimas turi astronominį pagrindą. Metai turi tiek dienų, kiek turi, nes tiek laiko Žemė užtrunka, kol apsisuka aplink Saulę. Tai, žinoma, yra svarbu, nes kiekvienas metų laikas pas mus užsuka tuo pat metu kasmet. Kalendorius leidžia mums labai tiksliai vykdyti lauko darbus, planuoti šventes ir taip toliau. Tačiau naujųjų metų pradžia yra tik pačių žmonių sprendimas - Naujuosius laisvai galėtume švęsti ir kovą, ir rugpjūtį, ir dar bet kurią kitą datą.

Dabar mūsų naudojamas Grigaliaus kalendorius naujus metus pradeda sausio pirma diena. Šį kalendorių pats Popiežius įtvirtino dar 1582 metais, tačiau skirtingos šalys jį priėmė skirtingu laiku. Štai Anglija Grigaliaus kalendorių įsivedė 1752 metais, o Rusija - 1918-aisiais. Šio kalendoriaus tikslas buvo padėti susisteminti Velykų šventimo laiką, o dabar mes visi prie jo jau esame pripratę. Visgi, šampano taures šiąnakt kėlėte ne dėl popiežiaus Grigaliaus sprendimo.

Sausio pirmoji yra Naujųjų metų diena kur kas seniau nei prasidėjo pati Krikščionybė. Pats Cezaris užsibrėžė išspręsti sudėtingą romėnų kalendorių ir 46 metais prieš mūsų erą sausio 1 dieną padarė naujų metų pradžia. Dalis šio sprendimo buvo paremta tuo, kad romėnų kalboje sausio pavadinimas buvo kildinamas iš dievo Jano (ar kada susimąstėte, kodėl sausis anglų kalboje yra „January“?). Janas, be kitų savo pareigų, yra ir pradžios dievas.

Visgi, įsigalėjus Krikščionybei įvairios senosios tradicijos, tarp jų ir įvestos Cezario, buvo apšauktos pagoniškomis. Taigi, Naujųjų metų diena buvo minima ir per Kalėdas, ir kovo 25-ąją, tačiau daugybė žmonių liko prie sausio pirmosios. Grigaliaus reforma sugrąžino Naujųjų metų dieną į senąją datą ir ten mes ją turime iki šiol.

Taigi, šios šventės data yra visiškai niekuo neypatinga. Niekas nesikeičia, metai yra tokie nauji, kokiais mes juos norime matyti.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(42)
(2)
(40)

Komentarai ()