Archeologai apie naują radinį: tai buvo tikras egiptietiškas prakeiksmas  ()

Pietiniame Egipte, Tell Edfu koplyčioje aptiktas 3500 metų senumo pažeistas kalkakmenio raižinys. Archeologai teigia, kad pažeidimai buvo padaryti specialiai.


Raižinyje vaizduojami vyras ir moterys, stovintys greta vienas kito, o hieroglifai nurodo jų vardus bei kuo jie užsiėmė gyvenime.

„Poros veidai buvo nudaužyti, o užrašas hieroglifais buvo „nutrintas“, – portalui „Live Science“ teigia Tell Edfu projekto direktorė ir Čikagos Rytų instituto profesorė Nadine Moeller. Ji aiškina, kad senovės Egipte asmens vardo ištrynimas reiškė norą ištrinti jo atminimą iš istorijos, taip asmens egzistavimą pasmerkiant užmarščiai.

„Senovės egiptiečiams tai, kad juos prisimintų po mirties, buvo labai svarbu – nes tai reiškė, kad pomirtiniame pasaulyje juos pasieks aukos. O ištrindamas kažkieno vardą, tu ištrini ir jo tapatybę bei gerus darbus, nuveiktus dar esant gyviems – už kuriuos jie turėtų būti prisimenami po mirties“, – aiškina mokslininkė. Faktiškai, asmens vardo ištrynimas buvo prakeikimas, kad jo nebeliktų ne tik gyvųjų atmintyje, bet ir pomirtiniame pasaulyje.

„Ištrintus“ hieroglifus perskaityti sunku, bet mokslininkai bando atkurti trūkstamus simbolius, bet kol kas jie gali pasakyti tik tai, kad įraše minimas titulas „pagrindinis“ ar „labai svarbus“ (angl. major), o kalbant apie moterį – „kilmingoji“ ir kad jie „priklausė Edfu administracijos elitui“.

Asmens, kuris bandė sunaikinti poros atminimą, tapatybė ir motyvas nežinomas. Taip pat nėra aišku, kada tiksliai raižinys buvo sugadintas.

Koplyčia, kurioje aptiktas raižinys, yra daugmaž 370 kvadratinių metrų viloje, pastatytoje kažkada tarp 1500 ir 1450 m. prieš mūsų erą, sako Čikagos universiteto mokslininkai. Jie taip pat išsiaiškino, kad koplyčia buvo naudojama žmonių, gyvenusių viloje, protėvių garbinimui.

Ten pat buvo rasta dar keletas artefaktų, tarp kurių buvo ir diorito (magminės uolienos rūšis) statulėlė, vaizduojanti papirusą laikantį raštininką. Užrašas hieroglifais sako, kad jo vardas buvo Jufas, bet ar jis yra tas, kieno vardas ir veidas „ištrintas“ minėtame akmens raižinyje – nežinoma.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(22)
(2)
(20)

Komentarai ()