Mokslininkus stebina neįprastas asteroidas: sukasi taip greitai, jog byra į gabalus  ()

1988 metais aptiktas asteroidas Gaultas yra keturių kilometrų skersmens akmuo, nuo Saulės nutolęs kiek daugiau nei du astronominius vienetus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dabar teleskopu „Hubble“ daryti stebėjimai parodė, kad jis sukasi taip greitai, jog byra į gabalus. Naujausiose nuotraukose matomos dvi uodegos, nusidriekusios už asteroido – jos žymi du momentus, kai asteroido dalys subyrėjo ir nulėkė į tarpplanetinę erdvę.

Manoma, kad toks reiškinys Asteroidų žiede įvyksta maždaug kartą per metus, ir iki šiol panašių asteroidų aptikta labai nedaug. Uodegos užfiksuotos sausio mėnesį. Tolesni stebėjimai leido nustatyti, kad jos greičiausiai susiformavo paskutinėmis gruodžio dienomis.

Asteroidas byra dėl Saulės šviesos, kuri jį po truputį įsuka vis greičiau. Šis efektas, vadinamas YORP, kyla dėl asteroido paviršiaus netolygumų ir nevienodo Saulės šviesos atspindėjimo. Manoma, kad asteroidas greitėja bent 100 milijonų metų ir byrėti ėmė tik dabar. Tolesni asteroido ir jo uodegų stebėjimai bei duomenų analizė padės geriau suprasti, iš ko ir kaip jis sudarytas.

Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(9)
(2)
(7)

Komentarai ()