Už paslaptingo užrašo iššifravimą paskyrė 2000 eurų premiją (Video)  ()

Šiaurės vakarų Prancūzijoje neseniai buvo rastas akmuo su keistais užrašais – jis itin nustebino vietinius žmones. Gyventojai ilgą laikė bandė perskaityti užrašą – tačiau nesėkmingai – o į pagalbą pakviesti ekspertai irgi niekuo negalėjo padėti. Dabar jie siūlo atlygį tam, kam pavyks iššifruoti šį paslaptingą užrašą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Akmuo buvo rastas netoli mažo miestelio Plougastel-Douglas, esančio Prancūzijos šiaurės vakaruose, netoli Atlanto vandenyno pakrantės. Pats akmuo yra pakankamai didelis – maždaug žmogaus ūgio ir gali būti matomas tik per atoslūgį. Tokia atoki vieta ir faktas, kad akmuo išnyra tik atslūgus vandeniui, reiškia, kad ilgą laiką jo niekas nepastebėjo. Iš tiesų, akmuo buvo pastebėtas prieš ketverius metus, o miestelio meras sakė, kad nuo tada niekas nesugebėjo perskaityti užrašo ar jį suprasti.

Nesuprantami žodžiai

Paslaptingą užrašą sudaro raidės ir simboliai – viename jų vaizduojama valtis su burėmis. Ne visi simboliai ir raidės yra įskaitomi, tačiau aišku viena – raidės tikrai yra iš lotyniškos abėcėlės, kurią ir šiandien naudoja prancūzai.

Vietiniuose Prancūzijos laikraščiuose rašoma, kad tekstas ant akmens gali būti užrašytas baskų arba bretonų kalba. Abi šios kalbos buvo paplitusios Prancūzijoje, o kai kuriose pasaulio vietose jos vis dar naudojamos.

Vietinės tarybos narys Michelis Paugamas CNN televizijai teigė, kad ant akmens yra daug žodžių, tačiau niekas negali jų perskaityti ar iššifruoti.

Miestelis į pagalbą kvietė ir vietinius kalbininkus, mokslininkus ir epigrafikos (senovinių užrašų) specialistus tačiau net ir jie nesugebėjo iššifruoti šios kalbos. Trikdo ir faktas, kad šie užrašai yra daugiausia dviejų amžių senumo. Akmenyje yra minimos dvi datos 1786 ir 1787 metai – tai laikas prieš pat Prancūzijos revoliuciją. Tuo metu vyriausybė Paryžiuje įsakė sustiprinti gynybą Bresto mieste, nes čia buvo svarbiausias tų laikų Prancūzijos uostas Atlanto vandenyne.

Yra tikimybė, kad šį akmenį paliko vienas iš statybininkų, dirbusių prie Bresto miesto sutvirtinimų. Romantikai mano, kad tai galėjo būti ir koks nors meilės laiškelis. Kai kurie vietiniai šį akmenį net ėmė vadinti „Rozetos akmeniu“ – pagal senovinį raižytą akmenį, padėjusį iššifruoti senovės egiptiečių hieroglifus. Galbūt ir šis akmuo mums padės suprasti kokią nors senovinę kalbą?

Šifravimo varžybos

Vietiniai Bretanės žmonės nusprendė į pagalbą pasikviesti viso pasaulio žmones, juk kas nors tikrai gali iššifruoti šį paslaptingą užrašą, ar ne? Tie, kuriems pavyks, gaus piniginį prizą – 2000 eurų. Vietinė valdininkė Veronique Martin prižiūri šias varžybas ir net gi surinko komandą, kuri jai padėtų.

Kiekvieno žmogaus atsiųsta versija buvo išnagrinėta – o galiausiai tas, kuris pateikė labiausiai tikėtiną versiją, bus apdovanotas. Tačiau niekas nepaaiškino, kaip tiksliai bus išrenkamas laimėtojas ir kaip bus nustatoma, kuri iš šifro versijų yra labiausiai tikėtina.

Žinoma, egzistuoja tikimybė, kad niekas šio prizo taip ir negaus, neatmetama galimybė, kad užrašas liks taip ir neperskaitytas. Na, bet aišku viena: šis mažas miestelis tikrai taps turistų traukos centu, nes kiekvienas norės pamatyti akmenį, kuris pasirodo tik tam tikru metu ir savyje yra užšifravęs ar užkodavęs niekam kol kas nežinomą paslaptį.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(6)
(2)
(4)

Komentarai ()