Kaip padėti šuniui pakelti vasaros karščius? Tik neskubėkite jo laistyti vandeniu - taip galite pakenkti  ()

Jei pastebite, kad augintinis neįprastai vangus, apatiškas, jo gleivinės paraudusios, o širdies ritmas gerokai pagreitėjęs, vertėtų susirūpinti – gali būti, jog tai perkaitimo požymiai. „Tačiau neskubėkite keturkojo girdyti lediniu vandeniu ar juo labiau jį ant jo pilti – taip galite tik dar labiau pakenkti“, – portalui LRT.lt sako Žvėryno veterinarijos gydyklos gydytojas Pavelas Stepančuk.


– Karščiai iš proto varo ne tik šeimininkus, bet ir augintinius. Norėdami padėti savo keturkojams, kai kurie žmonės svarsto, ar nereikėtų jų nuskusti. Nejaugi tai padėtų?

– Iš tiesų šunys ir katės lengviau pakelia karštį nei žmogus, tačiau jie neturi prakaito liaukų ir išskirti šilumos perteklių gali per kvėpavimo takus ir odą. Per odą tai reiškia, kad išsiplečia jų kraujagyslės ir išgaruoja šiluma.

Jei gyvūno kailis tvarkingas, nesusivėlęs jo skusti tikrai nebūtina. Nuskusti reikėtų katinus ar šunis, kurių kailis labai susivėlęs, atsiranda sąvėlės, tuomet vis dėlto reikėtų augintinį nuskusti ar bent jau gerokai apkirpti.

Taip yra todėl, kad per nesusivėlusį kailį oras patenka prie odos ir vyksta oro cirkuliacija, o sąvėlės oro cirkuliaciją sutrikdo.

– O kaip padėti augintiniui, kuris pasilieka namuose – įjungti ventiliatorių?

– Viskas priklauso nuo temperatūros namuose – jei ji yra žemesnė nei 28 laipsniai, tuomet per daug sukti galvos nebūtina. Kadangi, kaip ir minėjau, jie šilumos perteklių pašalina kvėpuodami ir per odą, tad jei namuose labai tvanku patartina naudoti ventiliatorių, palikti atvirą langą.

Svarbiausia, kad gyvūnas nebūtų laikomas ten, kur nuolat yra tiesioginiai saulės spinduliai. Paprastai tokiose patalpose ar bent jau apšviestoje patalpos dalyje būna gerokai karščiau, nei 28 laipsniai.

– Ar per karščius su augintiniu turėtume trumpiau būti lauke?

– Pasivaikščioti su augintiniu reikėtų eiti ryte ir vakare, kuomet nėra kaitrios saulės. Jei vedate šunis dažniau, tuomet veskite labai trumpam – vos tik augintinis atlieka gamtinius reikalus, skubėkite namo.

Be to, nesumanykite pamėtyti keturkojui kamuoliuko ar užsiimti kokiais nors kitais aktyvumo reikalaujančiais žaidimais – tokiu atveju augintinį gali greitai ištikti šilumos smūgis.

– O jei išėję pasivaikščioti į lauką ant savo augintinio pilsime vandenį? Galbūt tuomet jis galės ilgiau pasimėgauti lauku?

– To daryti negalima, tai didžiulė klaida. Kadangi šilumos perteklius atiduodamas per odą, o tiksliau išsiplėtusias kraujagysles, šaltas vanduo kraujagysles kraujagysles susiaurina ir šiluma neturi kaip pasišalinti, pradeda stipriai kaisti vidaus organai. Taigi pildami vandenį ant gyvūno galite jam pakenkti ir pagreitinti šilumos smūgį.

O jei jau šuo išsimaudė ežere ar kieme buvo apipurkštas vandens žarna, bent jau pasistenkite iškart šuns kailį nusausinti. Dėl sudrėkusio kailio, kuris ilgai neišdžiūva ir itin aukštos temperatūros taip pat gali susidaryti savotiškas šiltnamio efektas, kuris gali sukelti tam tikrų odos problemų.

– Norėdami atsigaivinti geriame šaltą vandenį, nors gydytojai ir nerekomenduoja. Ar augintiniui taip pat neturėtume duoti itin šalto vandens?

– Ir taip galime pakenkti. Dėl staigios temperatūrų kaitos gali atsirasti uždegimų, virusinė ar bakterinė infekcija, atsiras laringitas, gerklų uždegimai ir pan. Augintiniui geriausia duoti kambario temperatūros vandenį. Beje, kai yra taip karšta, svarbu, kad gyvūnas visuomet turėtų ko atsigerti ir riboti išgeriamo vandens kiekio nereikėtų, net jei jums atrodo, kad jis laka per daug.

– Ar tiesa, kad per karščius gyvūnai mažiau nori valgyti?

– Tiesa, sulėtėja jų medžiagų apykaita ir jie nelabai nori.

– Ką dar turėtų atsiminti šeimininkai, besirūpinantys augintinio gerove?

– Žinoma, esant tokiai temperatūrai, nepalikinėkite savo augintinio uždaryto automobilyje – uždarius langus salone temperatūra gerokai pakyla virš šuniui pavojingos ribos, tad šilumos smūgis gali ištikti labai greitai ir tokiu atveju net ir veterinarijos gydytojas gali būti bejėgis.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
Autoriai: Eimantė Juršėnaitė
(11)
(2)
(9)

Komentarai ()