KTU panaudojo NASA technologijas ir sukūrė išskirtinį užkandį: šaltyje džiovintus užkandžius (1)
Agromaisto inovacijų konkurso „EIT Food Innovation Prizes 2019“ finale antrą vietą užėmė KTU Cheminės technologijos fakultete (CTF) suburta komanda „Supergarden“, pristačiusi inovatyvius, visiškai organiškus, šaltyje džiovintus vaisių, uogų ir daržovių užkandžius BITES.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kauno technologijos universiteto (KTU) Nacionaliniame inovacijų ir verslo centre vykusiame konkurse komanda, suburta iš fakulteto ir bendrovės „Geld Baltic“ narių, apdovanota 5 tūkst. eurų premija.
Šie maisto produktai buvo sukurti pagal pasirašytą Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) sutartį, kai 2018 m. pabaigoje „Geld Baltic“ kreipėsi į KTU CTF Maisto mokslo ir technologijos katedros docentą Joną Damašių, su mintimi kurti naujus produktus.
„Tai sėkmingo bendradarbiavimo tarp mokslo ir verslo pavyzdys. Sukūrus užkandžius, norėjosi pasitikrinti, ar gautų produktų idėją yra išskirtinė ir įdomi, todėl užsiregistravome ir sudalyvavome konkurse, komandos pavadinimui panaudodami įmonės prekinį ženklą „Supergarden“, – pasakoja J. Damašius.
Pasak komandos narės, KTU CTF Pramoninės biotechnologijos magistrantūros studentės Aušrinės Žiukaitės, projekto metu ji suprato, ką reiškia idėją paversti realybe.
„Labai džiaugiuosi, kad kartu su docentu J. Damašiumi pavyko sukurti išskirtinį ir natūralų maisto produktą“. Konkurse „Supergarden“ komandai taip pat atstovavo „Geld Baltic“ darbuotojos Giedrė Diponienė ir Jovita Abliauliūnaitė.
Technologija – kosmonautų virtuvėje
Pasak J. Damašiaus, produktas išskirtinis tuo, kad jo sudėtyje nėra jokio pridėtinio cukraus ar dažiklių.
„Rinkoje yra gausus sveikuoliškų užkandžių pasirinkimas, tačiau jų sudėtyje dažnai randama papildomų saldiklių, stabilizatorių ar emulsiklių. Mūsų sukurtas produktas išsiskiria tuo, kad jo sudėtis yra 100 % natūrali, be pridėtinio cukraus ir kitų priedų. Kadangi naudojami liofilizuoti vaisiai, uogos ir daržovės, produktas pasižymi aukšta maistine verte ir pakankamai dideliu aktyvių junginių kiekiu, lyginant su įprastais užkandžiais“, – pasakoja J. Damašius.
Produktai pagaminti naudojant liofilizaciją – tai dar kitaip vadinamas džiovinimas šaltyje yra JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) užpatentuota technologija, kuri pritaikyta ne tik kosmonautams, bet ir visiems, vertinantiems sveiką mitybą.
Uogos, vaisiai, daržovės, prieš tai paruošus yra užšaldomos ir liofilizavimo metu iš jų yra pašalinamas vanduo išlaikant produkto spalvą, skonį ir visus vitaminus bei mineralus. Gaunamas visiškai natūralus produktas, be konservantų, tokių kaip cukrus.
„Naujo produkto idėja buvo formuluota taip, kad tai būtų sveikas ir skanus produktas. Siekiame pakeisti nesveiko užkandžiavimo įpročius, ypač tarp vaikų. Norime pasiūlyti sveikus užkandžius, vietoj sausainių ar šokoladų, šaltyje džiovintų vaisių, uogų ir daržovių pagrindu sukurtus skanėstus“, – sako „Geld Baltic“ direktorė Laura Kaziukonienė.
Kubelyje – vaisiai, daržovės ir uogos
Taip pat beveik nepakinta ir skonis – tai viena pagrindinių savybių, skiriančių liofilizacijos produktus nuo termiškai apdorotų arba įprastai džiovintų vaisių ir daržovių.
KTU mokslininko teigimu, užkandžiai išsiskiria ir savo forma – jei yra mažo (1 cm3) kubo formos, neužima daug vietos ir yra palyginti lengvi.
Dėl šios savybės, juos galima valgyti bet kur ir bet kada, kaip dirbant, keliaujant ar kopiant į kalną. Pats produktas yra orientuotas į aktyvius ir užsiėmusius miesto gyventojus, keliautojus, skirtas visiems, kurie propaguoja sveiką gyvenseną.