Ar išties katės gali išgyventi kritimą iš didelio aukščio? Devynių gyvybių legenda turi mokslinį pagrindą  ()

Legendą, kad katė nusileis ant kojų ir išgyvens, kad ir iš kokio didelio aukščio bekristų, turbūt yra girdėjęs kiekvienas. Ji įkvėpė ir posakį, kad katės turi devynias gyvybes. Tačiau kiek šioje legendoje yra tiesos?


Mokslinį pagrindą ši legenda turi. 1987 m. JAV du veterinarai ištyrė 132 atvejus, kuomet katės, iškritusios pro aukštų pastatų langus, buvo atvežtos į Niujorko veterinarijos ligoninę gydymui. Paaiškėjo, kad nors daug kačių patyrė rimtų sužeidimų, net 90 proc. jų išgyveno.

Tyrimą veterinarai aprašė straipsnyje, kurį paskelbė Amerikos veterinarų asociacijos leidžiamas mokslinis žurnalas.

Savo tyrime jie pastebėjo ir dar vieną keistą detalę. Kaip ir buvo galima tikėtis, iš kuo aukščiau krito katė, tuo rimtesnius sužalojimus ji patyrė... be tik tais atvejais, kai pastato aukštas, iš kurio ji krito, buvo septintas arba žemesnis.

Tačiau katėms krentant iš aštunto ir aukštesnių aukštų, jų patiriamų sužeidimų skaičius ir rimtumas jau būdavo daug mažesnis.

Paprasčiau pasakius, iš kuo aukščiau krenta katė, tuo daugiau šansų išvengti rimtų sužeidimų ji turi.

Tyrėjai šią keistenybę bandė paaiškinti teigdami, kad nukritusi kelią, maždaug lygų penkiems pastato aukštams (apie 15 metrų), katė pasiekia savo maksimalų kritimo greitį.

Tai reiškia, svarstė tyrėjai, kad tokiame aukštyje katė jau gali instinktyviai apsiversti ir nukristi ant išskėstų kojų. Taip pavojus jai patirti rimtų traumų smarkiai sumažėja.

Tokį argumentą tyrėjai grindė ir tuo, kad daugelio iš didelio aukščio nukritusių kačių traumų pobūdis rodė, kad šios katės turėjo nusileisti ant kojų.

Prisitaikė per tūkstančius metų

Per trisdešimt metų aukščiau minimo tyrimo išvados įsitvirtino daugelio žmonių sąmonėje. Ir susilaukė paramos iš kitų sričių atstovų – biologų teigimu, tai, kad katės kritimams iš aukščio yra atsparesnės nei žmonės, lengvai paaiškina evoliucija.

Ilgą laiką katės ir jų protėviai gyveno ir medžiojo medžiuose. Bet koks gyvūnas, kuris didelę dalį savo gyvenimo praleidžia medyje, anksčiau ar vėliau vis tiek nukrenta – ir ilgainiui išgyvena tie rūšies atstovai, kurių atsparumas kritimams yra didesnis. Taip ir kačių organizmai prisitaikė atlaikyti kritimus bent iki tam tikro lygio.

Kačių kojos yra gana ilgos ir raumeningos, lyginant su visu kūnu. Todėl krentančios katės kojos, jei ji nusileidžia ant kojų, sugeria didesnę smūgio jėgą negu, tarkim, krentančio žmogaus.

Be to, katė, būdama gerokai lengvesnė už žmogų, iš didelio aukščio ir kris mažesniu greičiu negu žmogus – ją labiau stabdys oro pasipriešinimas. Visa tai lemia, kad katei tikimybė išgyventi kritimą yra didesnė.

Neskubėkite nusiraminti

Tačiau prieš nusiraminant dėl savo katės ir visai dienai paliekant atvirą langą verta suprasti dar keletą dalykų.

Pirmas jų – jokie veterinarai ir jokie mokslininkai nesako, kad katės bet kokį kritimą išgyvens nesužeistos.

Iš jau minėtų 132 kačių, kurias išsigandę savininkai po kritimo atgabeno į Niujorko veterinarijos ligoninę, maždaug du trečdalius reikėjo gydyti. Maždaug pusės gyvybei prieš gydant buvo kilęs realus pavojus. Ir maždaug dešimtadaliui, kaip jau minėjome, joks gydymas nebepadėjo – jos neišgyveno.

Antra problema – veterinarai tyrė tik tas kates, kurios po kritimų buvo atgabentos į veterinarijos ligoninę. Tai yra kates, kurių savininkai dar matė realią galimybę jas išgelbėti.

Kiek kačių per tyrimo laikotarpį iškritusios pro Niujorko pastatų langus užsimušė iš karto ir tiesiog buvo išmestos į šiukšlių konteinerius – pasakyti negali niekas. Nežinia ir kiek kačių patyrė tokių rimtų traumų, kad nebeatlaikė kelionės į ligoninę.

Šie skaičiai, jei juos žinotume, tikriausiai iškreiptų statistiką. Ir parodytų, kad kritimus iš didelio aukščio išgyvena mažiau kačių, negu mes tikimės.

Lygiai taip pat niekas tiksliai negali pasakyti, ar išties visos krentančios katės ant kojų apsiversti sugeba instinktyviai. Gali būti, kad bent kartais čia sužaidžia tiesiog sėkmė – kai kurioms katėms pasiseka apsiversti ant išskėstų kojų ir jos išgyvena. Kitos katės būna mažiau laimingos ir žūva.

Tad legendoje apie bet kokį kritimą atlaikančias kates tiesos yra, bet ne tiek daug, kiek jūs galbūt galvojate. Jeigu auginate katę ir gyvenate daugiaaukštyje – nemanykite, kad galite ramiai palikti pravirą langą.

Galbūt jūsų augintinis skrydį ir išgyvens, bet net ir tokiu atveju patirs sužeidimų, kurių tikrai jam nelinkite.

Parengta pagal BBC ir „Straight Dope“.

Aut. teisės: 15min.lt
(5)
(5)
(0)

Komentarai ()