Kaip suprasti ir ką daryti, jei jūsų organizme gyvena kaspinuotis  ()

Jeigu leidžiate savo augintiniams laižyti veidą, duodate jiems maisto iš tų pačių indų, iš kurių valgote ir jūs, nesilaikote higienos reikalavimų – vertėtų sunerimti. Visa tai gali sukelti rimtus susirgimus. Kokie jie ir kaip juos gydyti? Pataria Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.


– Kas yra parazitiniai susirgimai?

– Parazitiniai susirgimai yra tokios ligos, kurias sukelia patogeniniai pirmuonys, ar helmintai, kitaip tariant kirminai, kurie apsigyvena žmogaus organizme. Paprastai parazitai gyvena kito organizmo sąskaita. Dažniausiai jie gali gyventi ilgą laiką, iš lėto žalodami, alindami organizmą. Juos galima aptikti bet kuriame žmogaus organe, ar audinyje. Kokie tie susirgimai, priklauso nuo to, kur kirminas parazituoja. Tai gali būti užslėptos, lengvos bei ūminės ir labai sunkios, ar net mirtinos ligos.

– Kaip nuo jų apsisaugoti?

– Dažniausiai šiuos susirgimus galima laikyti nešvarių rankų liga. Rankas būtinai reikia plauti prieš valgį, ypač po bendravimo su šunimis, kitais naminiais augintiniais. Taip pat grįžus namo po darbo lauke ar iš miško. Nepatariama valgyti neplautų vaisių ir daržovių. Pavyzdžiui, turguje prekeiviai siūlo paragauti uogų, aš to niekada nedarau ir nerekomenduoju kitiems, nes tai – labai pavojinga.

Nepatariama vartoti ir nevirinto vandens iš atvirų vandens šaltinių. Katėms bei šunims, kad ir kaip juos mylime, neturėtume leisti laižyti veido, lėkščių, iš kurių valgome patys. Juos girdyti ir šerti reikėtų tik iš specialiai jiems skirtų debenėlių. Jeigu atsitiko taip, kad augintinis vis dėl to pasinaudojo mūsų lėkšte, ją reikėtų labai gerai išplauti. Šunis ir kates reikia reguliariai dehelmintizuoti, tai yra gydyti nuo kirminų. Pagrindinis parazitinių susirgimų šaltinis – sergantis žmogus arba gyvūnas. Tai priklauso nuo to, kokiu kirmėliniu susirgimu sergama.

– Kokie yra parazitinių susirgimų simptomai?

– Simptomai priklauso nuo to, koks parazitas apsigyvena žmogaus organizme.

– Išskiriamos kelios parazitinių susirgimų formos: enterebiozė, askaridozė ir toksokarozė. Papasakokite apie kiekvieną jų plačiau.

Enterebiozė – dažniausiai paplitęs kirmėlinis susirgimas. Juo Lietuvoje kasmet serga apie 1000 žmonių. Žmonės šią ligą vadina spaline, arba siūlinių kirmėlių infekcija. Pirmieji šios ligos simptomai – pradeda niežėti, dirginti išeinamąją angą, kadangi kirmėlės, ypač naktį, gali per ją pasišalinti. Vaikas, susirgęs šia liga, gali tapti irzlus, jam dingsta apetitas. Išlindusios kirmėlės deda kiaušinėlius, per naktį jie subręsta. Kitas žmogus enterebioze gali užsikrėsti per nešvarias rankas, nešvarius drabužius ar patalynę.

Askarizode per metus serga maždaug 200-300 žmonių. Tai yra registruoti susirgimai, dalis jų lieka neregistruoti. Šią ligą sukelia apvalios kirmėlės, arba askaridės, kurios yra panašios į sliekus. Jų ilgis gali būti nuo 15 iki 40 cm. Pagrindinis ligos šaltinis – kitas sergantis žmogus. Askaridozė dažnai nepastebima, nustatoma atsitiktinai, kai atliekamas išmatų tyrimas, arba tiesiog pamačius kirmėlę, kuri pasišalina kartu su išmatomis.

Ligos požymiai atsiranda tiems, kurių organizme yra daug askaridžių. Kai organizme jos migruoja, gali nežymiai pakilti temperatūra, atsirasti kosulys, dusulys, odos bėrimai, plaučių uždegimas, lūpų pabrinkimas, astma. Kai askaridės parazituoja žarnyne, gali sumažėti apetitas, atsirasti galvos svaigimas, pykinimas, pilvo skausmai ir pūtimas. Sergantiems vaikams būdingas seilių tekėjimas, gręžimas dantimis. Toksokarozė – apvalių kirmėlių sukelta liga.

Šią ligą dažniausiai platina užsikrėtę šunys ir katės, kurie savo išmatomis teršia aplinką. Šio susirgimo eiga gali būti ilga, lėtinė. Pasireiškia įvairiais klinikiniais simptomais, kuriuos lemia migruojančių kirmėlių lervos. Jeigu padėtas mažas kiaušinėlių kiekis, gali nepasireikšti ligos simptomai. Jeigu jų daugiau, vaikas gali karščiuoti. Temperatūra dažniausiai būna neaukšta, gali kankinti kosulys, dusulys. Kartais gali varginti pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Protarpiais gali išberti, ar niežtėti odą. Lietuvoje per metus registruojama apie 60 sunkesnių toksokarozės susirgimų.

– Kaip gydyti parazitinius susirgimus?

– Parazitiniai susirgimai gydomi antihelmintiniais vaistais, kuriuos paskiria gydytojas. Jeigu jaučiate neaiškius simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją, kad jis atliktų tyrimus.

– Parazitiniais susirgimais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai. Kodėl taip yra?

– Vaikai priklauso rizikos grupei todėl, kad jų imunitetas silpnesnis. Taip pat jie neturi reikiamų higienos įgūdžių, rečiau plauna rankas. Dažnai į burną deda neplautus vaisius ar daržoves. Kai vaikai pakartotinai gauna vis didesnį kiekį kaiušinėlių, padidėja tikimybė susirgti parazitiniais susirgimais. Pavojingas gali būti ir netinkamas bendravimas su augintiniais. Labai svarbu nepamiršti, kad ir kaip mes mylime savo gyvūnus, turime laikytis higienos taisyklių.

– Kokia liga yra echinikokozė? Kokios jos pasekmės sveikatai?

– Tai yra pats sunkiausias parazitinis susirgimas. Jį sukelia echinokokai, kitaip vadinami kaspinuočiais. Lietuvoje yra paplitusios dvi kaspinuočių rūšys. Vieni kaspinuočiai sukelia cistinę echinikokozę, kai pažeistame organe, dažniausiai kepenyse, susiformuoja didelės pūslės, o kiti alveokokinę echinikokozę, kai susidaro mažos pūslės, kurios gali patekti į kitus organus, kraujotaką ir žmogus gali rimtai susirgti. Žmogus gali jausti silpnumą, neturėti apetito. Jeigu pūslė auga kepenyse, žmogui skauda po dešiniuoju šonkaulio lanku, jį pykina.

Jeigu cistos pakliūna į plaučius, skauda krūtinę, pakyla aukšta temperatūra, atsiranda kosulys. Echinikokozę platina katės, rudosios lapės. Stambesni gyvūnai ja užsikrečia nuo graužikų. Lietuvoje per metus diagnizuojama apie 50 echinikokozės susirgimų.

Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Neda Černiauskaitė
(26)
(1)
(25)

Komentarai ()

Susijusios žymos: