Kodėl svarbiausias lytinis organas visai ne tarp kojų ir 4 pagrindinės lytinio susijaudinimo fazės: kas vyksta sekso metu  ()

Nors genitalijos yra esminė sekso dalis, už jaučiamą malonumą atsakingos įvairios kūno dalys, rašoma medicalnewstoday.com.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Malonumą teikiantis seksas labai priklauso nuo smegenų, kurios išskiria hormoną, paverčiantį lytinių organų stimuliavimą maloniais pojūčiais.

2016 m. atlikto tyrimo rezultatai leidžia teigti, kad smegenys yra svarbiausias lytinis organas. Tyrimo autorius atrado, jog orgazmas yra padidėjusio juslinio sąmoningumo būsena, galinti smegenims sukelti savotišką transą.

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokį poveikį seksas daro organizmui ir smegenims bei kaip šis poveikis virsta malonumu. Taip pat panagrinėsime priežastis, kodėl kartais seksas neteikia malonumo.

Sekso poveikis organizmui

XX a. septintajame dešimtmetyje mokslininkai Williamas Mastersas ir Virginia Johnson nustatė keturias pagrindines lytinio susijaudinimo fazes. Kiekviena iš jų pasižymi unikaliu poveikiu organizmui.

Po šio tyrimo keturios kategorijos, pateikiamos toliau, buvo pradėtos plačiai naudoti seksualiniam atsakui paaiškinti.

1. Aistra arba susijaudinimas

Aistros fazės metu penio, makšties, dubens, vulvos ir klitorio audiniai prisipildo kraujo. Dėl to padidėja šiose kūno vietose esančių nervų jautrumas.

Padidėjus kraujo cirkuliacijai, išskiriamas skystis, vadinamas transudatu, kuris sudrėkina makštį.

Pradeda susitraukinėti įvairūs kūno raumenys. Kai kurie žmonės ima greičiau kvėpuoti arba jiems parausta oda dėl padidėjusios kraujotakos.

2. Plato

Plato fazės metu asmens susijaudinimas auga. Padidėja vaginos, penio ir klitorio jautrumas.

Šios fazės metu galimas įvairaus stiprumo susijaudinimas ir jautrumas. Susijaudinimas ir susidomėjimas gali sumažėti, sustiprėti, paskui vėl sumažėti.

3. Orgazmas

Esant tinkamam stimuliavimui ir tinkamai protinei būklei, asmuo gali patirti orgazmą.

Daugeliui moterų klitorio stimuliavimas yra greičiausias ir veiksmingiausias kelias į orgazmą. Kai kurioms – ir vienintelis. Vyrams reikia ilgai trunkančio penio galvutės arba stormens stimuliavimo.

Daugelis vyrų ejakuliuoja orgazmo metu, tačiau įmanoma patirti orgazmą be ejakuliacijos. Kai kurios moterys taip pat ejakuliuoja orgazmo metu, tačiau jų ejakuliacijos metu išsiskiriantis skystis išlieka mokslinių ginčų objektu.

Orgazmo metu tiek vyrų, tiek moterų kūno raumenys stipriai susitraukia.

Vyrų kūne raumenys susitraukia tiesiosios žarnos, penio ir dubens srityse, o moterų – makšties, gimdos ir tiesiosios žarnos srityse.

4. Rezoliucija

Po orgazmo raumenys atsipalaiduoja, ir kūnas pamažu grįžta į prieš susijaudinimą buvusią būseną.

Šis procesas moterims ir vyrams yra skirtingas. Nors dauguma vyrų negali iš karto po ejakuliacijos patirti orgazmo, daugelis moterų – gali. Rezoliucijos fazės metu daugelis vyrų ir moterų patiria vadinamąjį atsparumo laikotarpį, kurio metu asmuo nereaguoja į lytinių organų stimuliavimą.

Kiti modeliai

Kai kurie mokslininkai pasiūlė alternatyvių rezoliucijos modelių. Remiantis Karen Brash McGreer ir Beverly Whipple žiediniu modeliu, pasitenkinimą sukėlusi stimuliacija moteriai gali greitai sukelti dar vieną pasitenkinimo antplūdį.

Rosemary Basson siūlo nelinijinį moterų seksualinio atsako modelį. Jos modelyje pabrėžiama, kad moterys užsiima seksu dėl įvairių priežasčių ir kad jų seksualinis atsakas nebūtinai turi būti paremtas nuspėjamais etapais. Daugeliui moterų klitoris yra malonumo sekso metu šaltinis. Jame yra tūkstančiai nervų galiukų, todėl jis yra labai jautrus. Dalis klitorio yra giliai makštyje, todėl kai kurios moterys patiria netiesioginį klitorio stimuliavimą vaginalinio stimuliavimo metu.

Vyrų penio galvutė į klitorį panaši tuo, kad tai yra jautriausia lytinių organų vieta.

Sekso poveikis smegenims

Kad seksas teiktų malonumą, smegenys turi suprasti seksualinius pojūčius kaip malonius. Lytinių organų nervai siunčia specialius signalus smegenims, o smegenys juos naudoja įvairiems lytiniams pojūčiams kurti. Neurotransmiteriai yra cheminių signalų perdavėjai, padedantys smegenims „bendrauti“ su kitomis kūno dalims. Keli neurotransmiteriai yra atsakingi už malonumą lytinio akto metu.

Prolaktino kiekis staigiai padidėja po orgazmo. Šis hormonas gali būti susijęs su sumažėjusiu reagavimu į lytinį dirginimą po orgazmo. Dopaminas yra hormonas, siejamas su motyvacija ir atlygiu. Jis padidina lytinį susijaudinimą. Organizmas jį išskiria aistros fazės metu. Oksitocinas, dar vadinamas meilės arba prisirišimo hormonu, sukelia intymumo ir jautrumo jausmus. Organizmas jį išskiria po orgazmo.

Susijaudinimo fazės metu organizmas išskiria serotoniną, kuris sukelia gerovės ir laimės jausmus, Norepinefrinas išplečia ir sutraukia kraujagyslės, dėl to genitalijos tampa jautresnės. Organizmas išskiria šį hormoną po lytinių organų stimuliavimo.

Priežastys, kodėl kartais seksas neteikia malonumo

Seksas malonus ne visiems. Tiesą sakant, kai kurie žmonės sekso metu jaučia skausmą. Šis reiškinys gerokai dažniau fiksuojamas tarp moterų. Maždaug 75 proc. moterų teigia turėjusios skausmingo sekso atvejų.

Apie 10–20 proc. Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančių moterų reguliariai jaučia skausmą lytinių santykių metu; šis sutrikimas vadinamas dispareunija.

Keletas priežasčių, kodėl moterims seksas gali būti skausmingas:

 • vulvodinija – lėtinis sutrikimas, sukeliantis niežulį ir deginantį skausmą lytinių santykių metu ir po jų;
 • makšties infekcijos, pavyzdžiui, grybelinės;
 • raumenų pažeidimai arba disfunkcija, ypač dubens dugno raumenų po gimdymo;
 • hormoniniai pokyčiai, galintys sukelti makšties sausumą ir skausmą.

Vyrams taip pat gali skaudėti sekso metu. Keletas dažniausių priežasčių:

 • penio struktūros anomalijos, pavyzdžiui, fimozė;
 • infekcijos;
 • prostatos sutrikimai, pavyzdžiui, prostatitas.

Aseksualūs asmenys nenori sekso arba nepatiria malonumo. Demiseksualai jaučia tik ribotą malonumą sekso metu, pavyzdžiui, jei myli savo partnerį.

Štai dar keletas veiksnių, galinčių paveikti sekso metu patiriamą malonumą (aktualūs visoms lytims ir lytinėms orientacijoms):

 • esant nepakankamai lubrikacijai, seksas gali būti skausmingas;
 • patirtas tvirkinimas ar traumos, dėl kurių seksas gali kelti skausmą ar būti laikomas atstumiančiu susijaudinimo nebuvimas;
 • bodėjimasis seksu ar savo partneriu;
 • lytiniai santykiai, neatitinkantys asmens seksualinių troškimų ar interesų;
 • lytiškai plintančios infekcijos.

Kreipkitės į gydytoją dėl skausmo sekso metu ar nepasitenkinimo lytiniu aktu, jei:

 • skausmas nedingsta arba sustiprėja;
 • nepadeda skausmo valdymo strategijos, pavyzdžiui, papildomų lubrikantų naudojimas ar pozų kaitaliojimas;
 • skausmas pasireiškia su kitais simptomais, pavyzdžiui, šlapinantis, arba atsiranda neįprastas kraujavimas iš makšties;
 • skausmas atsiranda po sužeidimo, gimdymo ar medicinos procedūros.

Kai kurie žmonės, ypač moterys, teigia, kad gydytojai nepakankamai rimtai žiūri į skausmą sekso metu arba sako, kad pacientai viską išsigalvoja. Asmenys, negaunantys tinkamos pagalbos iš savo gydytojo, turėtų kreiptis į kitą specialistą.

Mylintis neturi skaudėti, ir beveik visada yra sprendimas. Nusimanantis ir užjaučiantis sveikatos priežiūros specialistas turi stengtis diagnozuoti ir išgydyti sutrikimą.

Patarimai, kad seksas būtų malonus ir saugus

Aiškūs pokalbiai su patikimu partneriu gali padaryti seksą malonesnį, partneriams atvirai aptarus savo poreikius.

2018 m. atlikto tyrimo, kurio metu buvo aptiktas didelis patiriamų orgazmų skaičiaus atotrūkis tarp vyrų ir moterų, autoriai taip pat nustatė moterims skirtas strategijas, susijusias su didesniu orgazmų skaičiumi ir potencialiai malonesniu seksu.

Štai keletas jų:

 • oralinis seksas ir genitalijų stimuliavimas pirštais;
 • ilgiau trunkantis seksas;
 • pasitenkinimas santykiais;
 • seksualinių fantazijų ir troškimų aptarimas;
 • meilės demonstravimas sekso metu.

Nors tikslaus skaičiaus nėra, daugelis moterų nepatiria orgazmo be klitorio stimuliavimo. Kai kurioms moterims užtenka netiesioginio stimuliavimo mylintis tam tikromis pozomis, pavyzdžiui, būnant viršuje. Kitoms reikia ilgo tiesioginio stimuliavimo sueities metu ar prieš / po jos. Tai yra normalu ir įprasta, todėl moterys neturėtų gėdytis, kad reikia stimuliuoti klitorių, ir nebijoti to paprašyti.

Vyrams gali patikti ilgesnis seksas, nes malonumas didėja palaipsniui, be to, išauga tikimybė, kad partnerė taip pat patirs orgazmą. Gilus kvėpavimas ir mylėjimosi ritmo sulėtinimas gali padėti atitolinti ejakuliaciją.

Vyrams, kuriems sunku patirti ar išlaikyti erekciją, padės įvairūs pratimai, galintys pagerinti kraujotaką ir erekciją bei meilės žaidimus. Vaistai nuo erekcijos disfunkcijos, pavyzdžiui, sildenafilis („Viagra“), taip pat yra vienas iš problemos sprendimo būdų.

Naudojant makšties lubrikantą, sumažėja trintis ir pagerėja potyriai mylintis. Lubrikantų įsigysite įvairiose parduotuvėse ir internetu.

Dubens dugno raumenų pratimai stiprina orgazmo metu susitraukiančius raumenis ir padeda vyrams ir moterims patirti stipresnį orgazmą bei geriau jį kontroliuoti.

Norėdami mankštinti dubens dugno raumenis, pamėginkite įtempti raumenis, kurie sustabdo šlapimą šlapinantis.

Kai kurie žmonės treniruojasi atlikdami gamtinius reikalus tualete. Pamažu išmokite išlaikyti raumenis įtemptus 10 sekundžių ar ilgiau ir šį pratimą kartokite kelis kartus per dieną. Kai kuriems žmonėms gali tekti kreiptis į fizioterapeutą, kuris duos patarimų, kaip pagerinti potyrius sekso metu ir labiau juo mėgautis.

Nėra tinkamiausio požiūrio į seksą ar būdo juo užsiiminėti. Žmonės patiria malonumą mylėdamiesi įvairiausiomis pozomis ir įgyvendindami savo fantazijas.

Atviras bendravimas, savęs priėmimas ir noras ieškoti pagalbos, kai kažkas netenkina lūkesčių, gali padidinti sekso metu patiriamą malonumą ir sumažinti socialinę stigmą.

Aut. teisės: delfi.lt
(41)
(4)
(37)

Komentarai ()