Mokslininkai atskleidė dar vieną iki šiol nežinomą senėjimo mechanizmą - šis atradimas gali suveikti ir kaip jaunystės šaltinis (Video)  ()

Mokslininkai negali surasti jaunystės šaltinio, bet gali suprasti senėjimo procesus ir palengvinti gyvenimą senstantiems. Pietų Kalifornijos universiteto mokslininkai atrado iki šiol neaprašytą ląstelių senėjimo priežastį - šis atradimas gali suveikti ir kaip jaunystės šaltinis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šįkart mokslininkai susikoncentravo į biologinį senėjimą. Tai - natūralus procesas, kuomet ląstelės nustoja gaminti naujas ląsteles. Dėl to žmogus sensta, serga artritu, osteoporoze, širdies ligomis. Šis procesas kartais vadinamas senescencija - senescencinės ląstelės iš esmės yra priešingos kamieninėms ląstelėms. Jos niekada nebegali vėl imti dalintis - vos tik biologiškai pasenusios, ląstelės yra nebepataisomos. Taigi, mokslininkai nusprendė patyrinėti, kodėl ir kaip sensta mūsų ląstelės.

Iki šiol senescencija tyrinėta tik fibroblastuose - stambiose jungiamojo audinio ląstelėse, gaminančiose kalogeną. Šįkart mokslininkai labiau susidomėjo epitelinėmis ląstelėmis, kurios dengia visus mūsų kūno organus ir struktūras. Tyrimo autoriai teigia, kad nemaža dalis vėžio atvejų prasideda būtent epiteliniuose audiniuose.

Mokslininkai nustatė, kad senescencinės ląstelės nebegamina nukleotidų, kurie yra žinomi, kaip svarbios DNR gamybos dalys. Kad įsitikintų, jog tai nėra sutapimas, mokslininkai paėmė jaunų ląstelių mėginius ir jas privertė nustoti gaminti nukleotidus. Bandomos ląstelės tuomet iš karto biologiškai paseno ir nustojo dalintis.

Šie rezultatai ateityje padės efektyviai iš organizmo pašalinti bent jau dalį senescencinių ląstelių. Tai turėtų padėti išvengti su senėjimu susijusių ligų. Tačiau visiškai stabdyti senescencijos nesiruošiama. Biologinis procesas yra natūralus ir sveikas dalykas. Su metais žmogaus DNR tampa pažeista, todėl gali prasidėti ląstelių mutacijos. Nesidalindamos ląstelės sumažina vėžio riziką. Taigi, mokslininkų tikslas nėra visiškai sustabdyti senescenciją - tiesiog norima pašalinti neigiamus jos padarinius.

Nors tyrimai su žmonėmis visada užtrunka, su gyvūnais jie jau vyksta.  Nickas Grahamas, naujojo tyrimo lyderis, susižavėjęs pasakojo, ką daro kitos komandos: „Jie paima senstančią prastėjančios būklės pelę ir gydo ją naujais senolitikais, kurie šalina senescencines ląsteles. Pelės tiesiog atjaunėja. Tie vaistai yra it jaunystės eliksyras.“

Tam, kad tie senolitikai veiktų tinkamai, pirmiausia reikia suprasti  senescencinių ląstelių ypatybes. Tikimasi, kad šis tyrimas padės tai padaryti. Kita vertus, labai svarbu suvokti, kad stebuklingos tabletės nuo senatvės bent jau kol kas nebus. Mokslininkai tiesiog galvoja, kaip pratęsti laiką, kuomet žmogus gali būti produktyvus, aktyvus ir laimingas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(74)
(1)
(73)

Komentarai ()