Įspūdingiausi šių metų lobiai – 9000 metų senumo miestas, Pompėjos burtininkė, sidabrinė normanų moneta ir brangiausi pasaulyje šachmatai (Video)  ()

Senoviniai auksiniai papuošalai, paskendusios šventyklos ir labai seniai pamesta šachmatų figūrėlė, kuri dabar yra verta kelių šimtų tūkstančių dolerių – skamba įspūdingai, ar ne? Dar įspūdingiau skamba tai, kad visi šie atradimai yra tik ledkalnio viršūnė – mat 2019 metai archeologams yra itin sėkmingi. O juk metai dar net nesibaigė. Šiame straipsnyje pristatome jums įspūdingiausius šiemet aptiktus lobius.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2019-10-03 Įspūdingiausi šių metų lobiai – 9000 metų senumo miestas, Pompėjos burtininkė, sidabrinė normanų moneta ir brangiausi pasaulyje šachmatai (Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai trečioji straipsnio dalis, pirmąją galite rasti čia, o antrąją – čia.

Šachmatų figūrėlė, verta tūkstančių

Ši prarasta figūrėlė Skandinavijoje buvo pagaminta iš jūrų vėplio ilties, maždaug XII a. pabaigoje. Visa šachmatų kolekcija yra svarbiausia bei vertingiausia šachmatų kolekcija pasaulyje. Iš viso Škotijos Lewiso saloje 1831 metais buvo rastos 93 figūrėlės – tiesa, vienos, vadinamos „sargu“ (šiuolaikinių šachmatų bokšto pozicija) trūko.

1964 metais šią šachmatų figūrėlę įsigijo vienas prekybininkas. Tiesa, jis nė neįtarė, kad tai daug didesnės kolekcijos dalis. Ilgus metus šis artefaktas paprasčiausiai gulėjo stalčiuje, kol galiausiai prekybininko vaikai nusprendė nunešti specialistams. Šių metų liepą figūrėlė buvo parduota už 885 000 dolerių.

9000 metų senumo miestas

Liepos mėnesį grupė archeologų netoli Jeruzalės atrado didžiausią kada nors Izraelyje rastą neolito laikų gyvenvietę. Šiam miestui buvo suteikta „didžiojo sprogimo“ (angl. Big Bang) pravardė, kadangi ekspertai mano, jog šis atradimas visiškai pakeis žmonijos požiūrį į neolitą ir ankstyvųjų miestų plėtrą.

Šis senovinis miestas, to meto standartais prilygo šiuolaikiniam didmiesčiui. Visos miesto gatvės ir pastatai yra kruopščiai suplanuoti, manoma, kad čia galėjo gyventi apie 3000 žmonių. Archeologai jau atrado daugybę įvairiausių artefaktų – pavyzdžiui, iš vulkaninio stiklo pagamintų karoliukų, akmeninių apyrankių ir gyvūnų figūrėlių – tačiau tikisi rasti dar daugiau.

2600 metų senumo lobis, patvirtinantis svarbų istorinį įvykį

Izraelyje šiais metais buvo rasta ir dar daugiau artefaktų – archeologai, kasinėjantys prie Jeruzalės esantį Siono kalną, pranešė, kad čia aptiko nemažai naujų radinių. Šis lobis jau buvo pripažintas kaip svarus įrodymas, kad Babilonas prieš 2600 metų iš tiesų buvo užėmęs Jeruzalę.

Visi artefaktai yra datuojami maždaug VI a. pr.m.e., šį lobį sudarė strėlių galvutės, auksiniai papuošalai ir kiti artefaktai, kurie buvo rasto po pelenų sluoksniu. Archeologai sako, kad pelenai yra akivaizdus įrodymas, jog babiloniečiai čia žudė ir naikino. Biblijoje taip pat minima, kad „jis (babiloniečių armijos vadas) sudegino Dievo namus, karaliaus rūmus ir visus namus Jeruzalėje“.

Pompėjos burtininkės lobis

Išsiveržus Vezuvijaus ugnikalniui, prie jo stūksojusi Pompėja buvo palaidota ir sustingdyta laike. Pirmą kartą šis miestas buvo atrastas 1592 metais, tačiau įvairiausių naujų atradimų pasitaiko ir dabar. Apie naujausią atradimą buvo pranešta šių metų rugpjūtį: archeologai teigė atradę burtininko lobį, kuris buvo paslėptas jau suirusioje medinėje dėžutėje Casa del Giardino – V archeologinės vietovės regione.

Manoma, kad šis lobis priklausė romėnų burtininkei. Dėžutėje buvo įvairiausių magijai skirtų įrankių, kurie turėjo būti naudojami burtams ir ritualams. Tarp jų buvo iš skarabėjų pagamintų amuletų, kaukolės formos figūrėlių, baugiai atrodančių lėlių, gintaro ir ametisto gabaliukų, daugybė kristalų ir stiklinis karoliukas, kuriame pavaizduotas romėnų dievas Dionisas.

XVI a. auksinis vyskupo žiedas

Rugpjūčio mėnesį vienam lobių ieškotojui Ashley Solly vėl pasisekė – jis atrado auksinį vyskupo žiedą, kuriame pavaizduota Mergelė Marija, laikanti kūdikėlį Jėzų. Atradimą jis padarė vaikštinėdamas su metalo detektoriumi Sheppey saloje Anglijoje.

Manoma, kad šis gan stambus žiedas gali būti vertas dešimčių tūkstančių dolerių – ir kad buvo pagamintas XVI a. Gali būti, kad žiedas šioje vietoje buvo pamestas po to, kai karalius Henrikas VIII lankėsi šioje saloje, o jį galimai lydėjo gana didelė palyda, kurioje turėjo būti ir keli vyskupai.

Sidabrinė normanų moneta

Panašu, kad Anglijoje šiais metais buvo rasta iš ties daugybė artefaktų. Vienas didesnių atradimų – 2 528 sidabrinių monetų lobis, ant kurių yra pavaizduotas Vilhelmas Užkariautojas ir nugalėtas valdovas Haroldas II. Manoma, kad 1000 metų senumo lobis gali būti vertas 6 mln. dolerių.

Šį lobį rado Adamas Staplesas ir Lisa Grace, laisvalaikiu vaikštinėję su metalo detektoriais. Kai kurios monetos turi dvi skirtingas puses: ekspertai sako, kad kažkas tai padarė tyčia, nes norėjo išvengti mokesčio už populiariausio to meto monetų dizaino naudojimą. Už tokius dalykus tuo metu buvo skiriama griežta bausmė – pavyzdžiui, rankos nukirtimas.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(7)
(1)
(6)

Komentarai ()

Susijusios žymos: