Baltarusijoje veikiantis cigarečių gamybos monopolis užvers Lietuvą kontrabanda? Kas gali būti Lietuvoje po mėtinių cigarečių draudimo  ()

Nuo kitų metų gegužės 20 d. Lietuvoje nebelikus mėtinių cigarečių valstybei ir rinkai kils naujų iššūkių dėl galimai išaugsiančios kontrabandos. Penktadienį „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ dalyvavęs Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas sakė, kad Baltarusijoje veikiantis cigarečių gamybos monopolis pagamina daugiau nei patys baltarusiai gali surūkyti, todėl nuolat siekiama išplatinti produkciją svetur.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nacionalinės tabako gamintojų Arnas Neverauskas laidoje „Atviras pokalbis“ sakė, kad baltarusiai itin aktyviai ruošiasi mėtinių cigarečių draudimui.  „Yra kalbų, kad Baltarusijoje didinamos apsukos gaminti išskirtinai tik mėtines cigaretes. Lietuvoje dvidešimt procentų visos tabako gaminių rinkos sudaro būtent mėtinės cigaretės, todėl jas mėgstantys turės pasirinkti - arba atsigręžti į nelegalią rinką, arba ieškoti kokių nors skoninių alternatyvų“ – sakė A. Neverauskas.

Laidoje dalyvavęs Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas džiaugėsi, kad nuo 2010 metų, kai Lietuvoje nelegali tabako gaminių rinka sudarė 42 proc., ji susitraukė iki 17 iki 19 proc. Vis dėlto, M. Kaušilo teigimu, išlieka didelė grėsmė iš Baltarusijos. „Kaimyninėse šalyse turime valstybės monopolį, kuris gamina be proto daug cigarečių, jie pagamina kelis kartus daugiau nei gali patys surūkyti, todėl tą produkciją siekiama išplatinti kitur“ – sakė M. Kaušilas.

Kova su skoninėmis elektroninėmis cigaretėmis

Lietuvos Respublikos Seimo narys konservatorius Vytautas Kernagis laidoje paminėjo ir kitą iniciatyvą prieš skoninius tabako gaminius – rugsėjį pateiktą įstatymo projektą, kuris draus visus elektroninių cigarečių skonius, išskyrus tabako skonį. 

„Įstatyminė bazė, susijusi su elektroninėmis cigaretėmis yra tvarkoma, pavasarį turėtų parodyti rezultatus. Yra dar vietos diskusijai apie atvirų talpų pildykles, apie skonius. Dar turime investuoti į švietimą, šiuo metu siekiame užvesti diskusijas savivaldybėse, su Švietimo ministerija ir pavaldžiomis institucijomis. Šiuo metu neturime alternatyvių tabako gaminių šešėlio, bet licencijavus elektronines cigaretes, atsiras ir šešėlis, tikiuosi, kad muitinė tam kelią užkirs” – sakė Seimo narys.

Nacionalinės tabako gaminių asociacijos vadovas Arnas Neverauskas, pabrėžė, kad alternatyvių tabako gaminių populiarumą tarp nepilnamečių reiktų spręsti kompleksiškai, nes vien skonių draudimas nieko neišspręs. „Pavyzdžiui, Estijoje šiuo metu draudžiamos tik uždarų talpyklų elektroninės cigaretės su skoniais, tai ten susidarė paradoksali problema, kad žmonės nusiperka atvirų talpyklų elektronines cigaretes ir patys susimaišo norimus skysčius, taip apeinamas draudimas“ – sakė A. Neverauskas.

„Mirtys, kurios susijusios su elektroninėmis cigaretėmis, yra būtent susijusios su atviromis talpyklomis“ – pridūrė V. Kernagis. Laidos vedėjui Raigardui Musnickui paklausus, kodėl tokios cigaretės išvis leidžiamos, Seimo narys juokavo: „Kad žmogus galėtų pats susimiksuoti kaip kokteilį. Bet kai pradedi lašinti visokiausius dalykus ir narkotines medžiagas, tai ten tampa neaišku, išvis kas susimaišo“.

„Mirtys JAV buvo iš dalies dėl to, kad ten praktiškai nėra jokio reglamentavimo el. cigaretėmis. Didžioji susirgusių ar mirusių rūkė kanapių aliejų turintį skystį“ – sakė A. Neverauskas.

Muitinė pokyčiams tabako rinkoje jaučiasi pasiruošusi, bet aprūpinimo trūksta

Laidoje dalyvavęs Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas sakė, kad muitinė yra pasiruošusi įvairiems pasikeitimams, kurie laukia tabako rinkos. „Stebime šiuos pakeitimus, stebime, iš kur tokia produkcija gali atkeliauti, esame pasiruošę reaguoti, jei tas srautas didės, o tą tikrai galima prognozuoti, nes produkcija kitose šalyse (Baltarusijoje, Ukrainoje) – pigesnė ir legali“ – sakė M. Kaušilas.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovui A. Neverauskui paminėjus, kad šiais metais sulaikymai pasienyje – rekordiniai, o muitinė nėra pakankami aprūpinta naujausiomis technologijomis, su tuo sutiko ir Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas.

„Nepakankami turime efektyvių techninių priemonių, kurios pasiteisina kitose Europos šalyse – pavyzdžiui rentgeno aparatų. Pavyzdžiui, dabar yra trys geležinkelio atšakos, kurios neturi rentgeno aparatų. Tai yra tikslinti bomba, per kurią gali atvažiuoti kontrabanda“ – sakė M. Kaušilas.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(4)
(3)
(1)

Komentarai ()