Skelbiami pirmieji psilocibino klinikinių tyrimų rezultatai: kol kas geros naujienos haliucinogeninių grybų gerbėjams  ()

Psilocibinas - tai veiklioji haliucinogeninių grybų medžiaga. Įprastai psilocibinas vartojamas rekreaciniais tikslais, tačiau mokslininkai mano, kad jis gali būti naudojamas ir kaip vaistais. Pirmoji klinikinių tyrimų stadija bent jau dabar rodo, kad tai būtų saugu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai, kad psilocibinas yra veiklioji haliucinogeninių grybų medžiaga, reiškia tai, ką jūs ir manote - psilocibinas sukelia haliucinacijas. Priklausomai nuo suvartoto kiekio ir bendros organizmo būklės, tos haliucinacijos gali būti ir labai ryškios, praktiškai nebeleidžiančios žmogui užsiimti jokia veikla. Dėl to žmonės vartoja haliucinogeninius grybus rekreaciniais tikslais, bandydami pasinerti į haliucinacijų pasaulį ir kelioms valandoms atsijungti nuo realybės. Tačiau mokslininkai mano, kad psilocibinas tiktų depresijos gydymui.

Psilocibino mikrodozės iš tikrųjų teigiamai veikia žmonių nuotaiką. Kai psilocibinas vartojamas itin mažomis dozėmis, jis gali ir nesukelti ryškių haliucinacijų. Bet ar jis gali būti saugus kaip vaistas?

Londono karališkojo koledžo mokslininkai neseniai užbaigė pirmąjį tyrimų etapą, per kurį 89 sveikiems žmonėms buvo skirta 10 arba 25 mg psilocibino dozė arba placebas. Nei vienas iš tyrimo dalyvių nesirgo depresija, nes šis etapas yra skirtas tik vaistų saugumui patvirtinti. Tyrimo dalyviai taip pat turėjo dalyvauti psichoterapijos sesijose. Šalutinio psilocibino poveikio buvo ieškoma 12 savaičių, tačiau nieko nebuvo pastebėta, neskaitant nestipraus apsvaigimo, kurį pajuto ne visi dalyviai.

Įdomu ne tik tai, kad psilocibinas nesukėlė jokio šalutinio poveikio, bet ir tai, kad vaistus vartojantys žmonės nepatyrė kognityvinių funkcijų susilpnėjimo. Jie galėjo eiti į darbą, dalyvauti pokalbiuose, užsiimti kasdiene veikla. Žinoma, užbaigta tik pirmoji tyrimo stadija, tačiau mokslininkai jau ragina imtis tolesnių tyrimų, kad psilocibiną būtų galima rekomenduoti klinikine depresija sergantiems žmonėms.

Panašūs tyrimai atliekami visame pasaulyje. Spalį Teksaso universitetas pranešė pradėsiantis psilocibino tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar ši medžiaga tiktų sunkiausiems depresijos atvejams gydyti. Manoma, kad psilocibinas būtų gera išeitis, kuomet jokie kiti gydymo būdai nebepadeda. Panašu, kad psilocibinas suteiktų ne trumpalaikį palengvėjimą, kaip kai kurie dabar plačiai naudojami vaistai, o ilgesnį atokvėpį, nes, kaip rodo 2012 metais publikuotas tyrimas, psilocibinas padeda sukurti naujus ryšius tarp neuronų ir nutildyti tuos, kurie prisideda prie depresijos simptomų.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(46)
(4)
(42)

Komentarai ()