Prognozės Lietuvai: pirmu variantu nuo 1100 iki 1500 susirgusių, antru - net 20 tūkst. ir šis skaičius tik dar labiau didėtų, o paskui prognozė - net 500 tūkst.  (10)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai siūlymus švelninti karantino sąlygas ragina vertinti labai atsakingai ir nuolatos stebint, kaip tai atsilieptų ligos plitimui. Jų teigimu, iš visų Baltijos valstybių Lietuva geriausiai laikosi karantino taisyklių, o dabartinės sąlygos yra pakankamos, kad mažėtų gyventojų sergamumas ir liga nebeplistų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

LSMU epidemiologai ir LEI matematinio modeliavimo ekspertai susibūrė į iniciatyvinę grupę United4Health.lt ir, atsižvelgdami į karantino priemonių taikymo efektyvumą, sukūrė modelį, prognozuojantį COVID-19 infekcijos plitimą Lietuvoje.

Prognozavimo modelio rengėjai jį peržiūri kiekvieną dieną ir atnaujina duomenis, gaunamus iš įvairių šaltinių. Nuo balandžio 10 dienos atnaujinti COVID-19 infekcijos plitimo prognozavimo rezultatai kasdien bus skelbiami adresu www.lsmu.lt.

Pirmasis scenarijus: Jei šv. Velykų laikotarpiu karantino laikymasis visuomenėje pablogėtų nuo dabartinių 53 proc. iki 47 proc. (žr. 1 paveikslėlyje), sergamumo COVID-19 infekcija piką pasiektume balandžio 24 d., o sergančių skaičius būtų nuo 2200 iki 2700.

Antrasis. (optimistinis) scenarijus: jei karantino priemonių laikymasis išliks toks pat efektyvus (53 proc.), COVID-19 pacientų pikas būtų pasiektas balandžio 24 dieną ir jis svyruotų nuo 1100 iki 1500 (žr. 2 paveikslėlyje).

Mokslininkai pažymi, kad, siekiant optimistinio scenarijaus, karantino apribojimai turi būti taikomi ir toliau. Jų teigimu, dabartinis 53 proc. karantino efektyvumas yra pakankamas COVID-19 ligos plitimo stabdymui ir sergančiųjų skaičiaus mažėjimui.

LSMU ir LEI mokslininkų sukurtas modelis rodo, kad, jei karantino efektyvumas balandžio mėnesį sumažėtų ženkliai (iki 25 proc.), tikėtina, jog gegužės mėnesį sergančiųjų skaičius siektų net 20 tūkst. ir toliau sparčiai augtų. Jei taip atsitiktų, didžiulis sergančiųjų skaičius perkrautų sveikatos priežiūros sistemą, kuri šiuo metu dirba efektyviai ir sugeba tvarkytis su visais COVID-19 atvejais.

 

Remdamiesi modeliu mokslininkai daro prielaidą, kad, jei karantino sąlygų bus laikomasi efektyviai, dabartinė epidemijos banga nuslops iki gegužės mėnesio antros pusės.

Neįgyvendinus tolimesnių ligos užkardymo priemonių, rudenį tikėtina antroji epidemijos banga, kuri gali būti dar didesnė (sergančiųjų galėtų būti 500 tūkst.). Taip nutiktų todėl, kad didžioji visuomenės dalis, tikėtina, nebūtų įgavusi imuniteto, o vakcina iki to laiko dar nebus sukurta (žr. 3 paveikslėlyje).

Tam, kad prognozės būtų tikslesnės ir ateityje būtų galima geriau numatyti tikėtinas naujas koronoviruso bangas, svarbu išsiaiškinti viruso agresyvumo ir užkrečiamumo laipsnį (virulentiškumą) ir stebėti karantino efektyvumą. Ypač svarbu žinoti COVID-19 simptomų nejaučiančių, bet užsikrėtusių bei imunitetą ligai jau įgavusių žmonių skaičių.

Šiuo metu LSMU taip pat planuoja atlikti epidemiologinius ir genominius SARS-CoV-2 viruso tyrimus. Tai leis sužinoti jau persirgusių gyventojų COVID-19 skaičių ir įvertinti Lietuvoje esančias viruso padermes ir jų sukeliamos ligos ypatumus.

Viskas, ką reikia žinoti apie koronovirusą ir jo sukeliamą ligą COVID-19: pagrindiniai simptomai, kaip plinta, kaip naikinti, ką daryti susirgus, kiek laiko būna ant paviršių ir organizme, apsauginės kaukės, dezinfekcija

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(4)
(4)
(0)

Komentarai (10)