Stebime žvaigždes: kaip rasti norimą žvaigždę, padaryti tobulą nakties nuotrauką ir pačiam įsiamžinti kosmose  ()

Šią liepą visų akys į naktinį dangų kyla kur kas dažniau – šiuo metu ten plika akimi galima pamatyti kometą „Neowise“. Be to, artėja rugpjūtis – idealiausias mėnuo meteorų lietaus stebėjimui Lietuvoje. „Bitės Profai“ apžvelgė programėles, kurios ne tik padės pradedantiesiems astronomams lengviau suprasti ką mato danguje, bet ir pagelbės suplanuoti tobulas nakties nuotraukas ar supažindins mažuosius su kosmoso platybėmis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Šiuo metu turime unikalią progą naktiniame danguje išvysti plika akimi matomą kometą „Neowise“. Mokslininkai sako, kad per šimtmetį virš Žemės pasirodo vos keletas tokio ryškumo kometų. Po šio nuostabaus įvykio mūsų laukia ir rugpjūčio meteorų lietūs. Nors šie reiškiniai matomi plika akimi, prieš tai verta pasitikrinti ar naktis bus giedra, o tuo pačiu tai puiki galimybė pažvelgti į naktinį dangų giliau ir suprasti kur slepiasi Marsas, o kur sklendžia Tarptautinė kosminė stotis – programėlės tai leis padaryti lengviau“, – sako „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė, dirbanti Klaipėdos prekybos centre „Molas“ veikiančiame „Bitės“ salone.

Pasiruošimui: puikios nuotraukos be debesų

Žvaigždžių stebėjimas ir debesuotas dangus – ne koks derinys. Programėlė „Clear Outside“ („Android“, „iOS“, nemokama) leis to išvengti itin lengvai. Programėlė pateikia septynių dienų, kas valandą atnaujinamas orų prognozes ir informuoja kokio tankumo debesys gaubs dangų bei kada kils ar leisis Saulė ir Mėnulis.

„Pasiruošus žvaigždžių stebėjimui ir pripratinus akis prie tamsos, visgi kartais tenka pasišviesti – įprastas šviesos šaltinis tam netinka, nes jį išjungus teks laukti keletą minučių kol akys pripras matyti tamsoje. Programėlė „DarkLight“ („Android“, nemokama) pavers telefono ekraną raudonos šviesos šaltiniu, kuris padeda matyti tamsoje ir tuo pačiu neverčia akių iš naujo prisitaikyti prie šviesos intensyvumo“, – pastebi L. Štrafėlaitė.

Ruošiantis žvaigždžių ar kitų dangaus kūnų stebėjimui kartais verta suplanuoti, kad jie tam tikru metu atsidurtų konkrečioje vietoje ir taip galėtume išgauti tobulą nuotraukos kompoziciją: „Ar tai būtų Mėnulis, meniškai pakibęs tarp dviejų bokštų, ar Paukščių takas, išsidėstęs virš įspūdingai atrodančio miško – programėlė „PhotoPills“ („Android“, „iOS“, 10,99 Eur), nukreipus telefoną į konkrečią vietą, informuos kuriuo paros metu ten matysis Mėnulis ar kitos objektas bei patars, kokio ilgio išlaikymą ir kitus fotoaparato nustatymus naudoti, kad būtų užfiksuotos tobulos nuotraukos.”

Stebime dangų: tai žvaigždė ar palydovas?

„Programėlės gerokai palengvino pradedančiųjų astronomų gyvenimą. Šiandien išmanųjį telefoną pakanka nukreipti į dangų ir išplėstinė realybė mums iškart parodo kas jame matosi ar kur ieškoti norimos planetos“, – teigia L. Štrafėlaitė.

Programėlė „Skyview Lite“ („Android“, „iOS“, nemokama) – viena iš tokių. Pakaks ją įjungti, nukreipti į dangų ir ekrane iškart bus galima matyti galaktikas, žvaigždes, žvaigždynus ar virš galvos praskrendančius palydovus. Programėlė taip pat primins, kada danguje įvyks koks nors svarbus įvykis bei leis nukeliauti į praeitį ar ateitį ir išvysti kaip tuo metu bus išsidėstęs žvaigždynas.

„SkySafari“ („Android“ nemokama, „iOS“ 3,49 Eur) – alternatyva ankstesnei programėlei. Ši taip pat pasitelkia išplėstinę realybę ir, nukreipus telefoną į dangų, įvardina konkrečius objektus, leidžia susipažinti su jų istorija ir net juos supančia mitologija. Programėlės kūrėjai teigia, kad ji atpažįsta 120 tūkst. žvaigždžių, o mokamos versijos siūlo dar daugiau funkcijų – nuo teleskopų valdymo iki dar išsamesnių objektų duomenų bazių.

Tiems, kuriems įdomiau ne žvaigždės, o žmonių sukurti objektai danguje, „Bitės Profai“ rekomenduoja „ISS Detector“ („Android“, „iOS“, nemokama). Ši programėlė nakties danguje padės lengviau rasti Tarptautinę kosminę stotį, o mokami papildymai pridės ir kitus įdomius objektus: „SpaceX Starlink“ palydovų tinklą, „Hubble“ teleskopą ar kitus aplink Žemę skriejančius palydovus.

Norintiems apie kosmosą sužinoti daugiau

„NASA atlieka milžinišką darbą siekdama supažindinti visuomenę, kas vyksta už Žemės ribų – tai atsispindi ir jų vystomose programėlėse. Oficiali NASA programėlė („Android“, „iOS“, nemokama) talpina ne tik visas kosmoso agentūros naujienas, vaizdo įrašus, bet ir siūlo daugiau nei 17 tūkst. stulbinančių nuotraukų, tiesiogines transliacijas iš Tarptautinės kosminės stoties ir įvairų, išties įdomų edukacinį turinį“, – teigia „Bitė Profė“.

Verta išbandyti ir kitas NASA programėles: „NASA Selfies“ („Android“, „iOS“, nemokama) suteiks galimybę įsiamžinti Paukščių take ar kitose įspūdingose kosmoso vietose, o „Spacecraft AR“ („Android“, nemokama) pasitelkia išplėstinę realybę ir ant bet kokio lygaus paviršiaus perkelia detalius realių erdvėlaivių modelius.

Norintys sudominti kosmosu mažuosius gali aplankyti specialius NASA ar Europos kosmoso agentūros (EKA) puslapius vaikams (NASA, EKA). Čia nuolat organizuojami įvairūs konkursai, talpinami edukaciniai žaidimai ar įvairios užduotys, padedančioms vaikams susipažinti su kosmosu, astronautais ir vykstančiomis tyrinėjimo misijomis.

Daugiau apie lengvesnes galimybes pažinti žvaigždes galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės. Daugiau naudingų patarimų ir įdomių naujienų ieškokite „Bitės Profų“ puslapyje https://www.bite.lt/profai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(9)
(0)
(9)

Komentarai ()