Ar katės Egipte tikrai buvo garbinamos? Šių gyvūnų gyvenimas Egipte ne visada buvo lengvas  ()

Lyg dar trūktų įrodymų, kad senovės egiptiečiai buvo didžiausi kačių mylėtojai, 4500 metų senumo kape, neseniai atrastame Sakaros nekropolyje, esančiame Kairo priemiestyje (Egiptas), buvo rastas dar vienas šią meilę katėms patvirtinantis įrodymas.


Kape archeologai rado tuziną mumifikuotų kačių, 100 paauksuotų medinių kačių statulėlių bei bronzinę statulą, vaizduojančią kačių deivę Bastet. Tačiau tikrasis lobis buvo kape buvo rasti mumifikuoti skarabėjų vabalai, – bei nepaliestas Penktosios dinastijos kapas.

Du dideli kruopščiai mumifikuoti skarabėjų vabalai buvo rasti kalkakmenio sarkofage, o kitame karste šių taip mylėtų vabalų buvo rasta dar daugiau. Taip pat rastos karvės, sakalo ir liūto statulos, taip pat sarkofagas su mumifikuotomis kobromis bei krokodilais. Rasta ir 1000 keramikinių amuletų, taip pat keli palaidoti žmonės.

Egipto Aukščiausiosios senienų tarybos generalinis sekretorius Mostafa Waziris sako, kad mumifikuoti skarabėjai yra tikrai unikalus ir retas radinys. Vyras pasakoja, skarabėjais dekoruotų kapų iki šiol nebuvo rasta.

Šis kapas yra vienas iš septynių 2018 m. Egipto faraono Usarkafo piramidžių komplekse rastų kapų. Anot Egipto senienų ministerijos pranešimo, kasinėjimai šioje vietovėje buvo sustabdyti 2013 metais, tačiau 2018 metais vėl atnaujinti.

O atradę kačių kapą, archeologai taip pat atrado duris į dar vieną kapą, prie kurio dar nebuvo prisilietę plėšikai.

 

Reikėtų pažymėti, kad faraonas Usarkafas iki pat šiol išlieka neįminta paslaptimi. Mokslininkai nežino, kas buvo Penktosios dinastijos, kuri valdė nuo 150 iki 250 metų, įkūrėjo faraono Usarkafo tėvai, kas buvo jo karalienė, ar net kur buvo jo karališkoji buveinė. Kai kurie šaltiniai teigia, kad jo sostas stovėjo Elefantino saloje, esančioje Nile – tuo tarpu anot kitų, jis valdė iš Memfio, esančio į pietus nuo Gizos piramidžių. Tikimasi, kad kasinėjimai padės atskleisti šio faraono paslaptis.

Tuo tarpu nors katės ir skarabėjai buvo paaukoti, manoma, kad jų gyvenimas nebuvo geras. Anot Jacobo Brogano iš „Smithsonian“, egiptiečiai iš tiesų negarbino kačių. Vietoje to, jie tiesiog tapatindavo kates su kai kuriomis dievybėmis. Katės ir kiti gyvūnai buvo gaudomi ir veisiami, kad galėtų būti mumifikuojami ir parduodami garbintojams, kurie šias aukas laidodavo kartu su savo artimaisiais. Teigiama, kad pardavimui buvo mumifikuota tiek daug beždžionių babūnų ir paukščių ibių, jog galimai tai nulėmė šių gyvūnų išnykimą Egipte.

 

Šios kačių beprotybės apogėjuje senovės Egipte buvo mumifikuota milijonai kačių – ypač mažų kačiukų, kurie lengvai tilpdavo mažuose mumijų sarkofaguose. Kačių mumijų Egipte buvo tiek daug, kad XIX amžiuje viena anglų kompanija nupirko 180 000 mumifikuotų kačių, jas susmulkino ir panaudojo laukams tręšti. Kaip tiksliai katės bei kiti gyvūnai buvo veisiami – bei užmušami – nėra žinoma. Beje, to neišvengė ir šunys. 2015 metais mokslininkai atrado 8 miljonus šunų, kurių dauguma buvo jaunikliai, mumifikuoti ir parduoti Anubio (dievo su šakalo galva) garbintojams.

Tačiau ne visi gyvūnai senovės Egipte buvo naudojami mumifikavimui. Daug šunų buvo naudojami medžioklei bei ganymui, dauguma jų turėjo vardus ir jais buvo gerai rūpinamasi. Tiesą sakant, buvo manoma, kad pomirtiniame gyvenime mirę žmonės ras savo namą ir sodą bei artimuosius – įskaitant savo mylimiausią šunį. O 2016 metais archeologai Egipte rado gyvūnų kapines, kurios priskiriamos I ir II amžiui. Šiose kapinėse buvo palaidotos 86 katės, 9 šunys ir 2 beždžionės – ir jų kapai buvo gražiai išpuošti.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(4)
(0)
(4)

Komentarai ()