Paprastame miestelyje greta paprastos parduotuvės — įspūdingas natūralus geologinis metraštis: galbūt dabar bus atsakyta į didžiausią visų laikų paleontologijos klausimą  ()

Mantua miestelis panašus į daugybę kitų Pietų Džersio gyvenviečių — apie 15 000 gyventojų, snūdi kryžkelėje įsitaisiusio miestelio nuotaika ir tipinės Amerikos priemiesčiams parduotuvės bei restoranai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ir viena iš pačių įprasčiausių tokio miestelio vietų, atrodytų, yra buities prekių parduotuvė „Lowe’s“ — tačiau ji slepia kai ką nepaprasto, rašo „Atlas Obscura“. Mat už jos yra senas karjeras, kuris dabar pavirtęs į milžinišką purvo duobę. Karjeras, kuriame kiekvienas žingsnis leidžia persikelti į 400 000 metų praeitį.

Mat karjere pilna uolienų su įsirėžusiomis juostomis — vadinamaisiais štrichais, kurie žymi skirtingus geologinius laikmečius. O taip pat čia rastos tiesiog tonos fosilijų. Beje, maždaug už 20 kilometrų į šiaurę, Hadonfieldo apylinkėje 1858 metais ūkininkai atkasė pirmąjį beveik pilną dinozauro skeletą — ančiasnapį dinozaurą, pavadintą hadrozauru. O po kiek mažiau nei dešimtmečio — 1866 metais — šiose vietose buvo aptikta ir pirmoji mėsėdžio dinozauro — driptozauro — fosilija.

Prieš 66 milijonus metų vietoje, kur dabar stovi „Lowe’s“ parduotuvė, viskas atrodė gerokai kitaip. Visų pirma, dabartinė parduotuvės vieta buvo daugmaž 20 metrų po vandeniu. Antra, čia, kur dabar pardavinėjamos buitinės prekės, plaukiojo mozazaurai — į drakonus panašūs jūriniai ropliai, dydžio kaip amerikietiškas mokyklinis autobusas — su plaukmenimis vietoje letenų ir su trijų metrų ilgio žandikauliu. Taip pat čia būta krokodilų, vėžlių ir daugybės smulkesnių rūšių gyvūnų.

Ir štai čia pasirodė Rowano universiteto paleontologas ir geologas Kenas Lacovara. Vyras, kuris užaugo daugmaž už valandos kelio nuo Mantua miestelio, o 2005 m. išgarsėjo Argentinoje atradęs Dreadnoughtą (išvertus iš lotynų kalbos į lietuvių — „nieko nebijantis“) — vieną didžiausių iki šiol atrastų dinozaurų.

K.Lacovara pirmąjį kartą apie radimvietę, esančią už „Lowe's“, iš savo draugo sužinojo 2003 metais — ir nuo tada pradėjo vežti čia savo studentus bei kasinėti. Vieta ir taip džiugino radinių gausa, bet čia buvo atliktas labai svarbus atradimas — mokslininkas čia surado sluoksnį su ištisinėmis fosilijomis, kas reiškė, kad visi šiame sluoksnyje nugaišę ir fosilizavęsi gyvūnai žuvo staigiai ir visi vienu metu.

Paleontologas įtaria, kad sluoksnis galėjo susidaryti tuo metu, kai kiek daugiau nei prieš 66 milijonus metų į Žemę smogė asteroidas ar kometa, pradėdama įvykių grandinę, kuri galiausiai privedė prie dinozaurų ir daugelio kitų rūšių išnykimo. Mokslininkai seniai ieškojo tokių pėdsakų.

K.Lacovara ir jo komanda atliko daugybę tyrimų ir testų. Ar jiems atsivėrė precedento neturintis langą į masinio išnykimo momentą? Ar galima pagaliau išsiaiškinti, ar dinozaurai iš tikrųjų išėjo su trenksmu — ar pasitraukė tyliai ir ramiai?

Tačiau tik pradėjus džiaugtis atsiveriančiomis galimybėmis, mokslininkas sužinojo, kad radimvietė netrukus turėtų tapti gyvenamųjų namų rajonu. Tačiau K.Lacovara nepasidavė — jis kreipėsi į kelis valdžios atstovus, ir buvo priimtas netikėtas bei neortodoksinis sprendimas: buvo įsteigtos „bendruomenės kasinėjimo dienos“, kuriose paleontologija ir kasinėjimais galėjo užsiimti kas tik nori.

Netrukus į galinį „Lowe’s“ kiemą kasinėti fosilijų ėmė traukti žmonės iš viso pasaulio — ir vieta taip išpopuliarėjo, kad neseniai gavę didžiulę auką, mokslininkai per trejus metus ruošiasi įrengti Fosilijų parką – pasaulinio lygio 4200 m² ploto Gamtos istorijos muziejų.

Mokslininkai tikisi tūkstančių lankytojų — ir galimybės gauti atsakymus į didžiausią visų laikų paleontologijos klausimą: kas gi ir kaip tiksliai nutiko prieš tuos 66 milijonus metų?

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(18)
(2)
(16)

Komentarai ()