Kupini energijos, jaunatviški ir sveiki - 10 naudingiausių organizmui medžiagų, kurios padeda kovoti net ir su sunkiomis ligomis ()
Rudenį daugiau žmonių ieško maisto papildų ir vitaminų, kurie padėtų palaikyti imuninę sistemą arba būtų skirti puoselėti grožiui. Tiesa, išsirinkti iš plataus asortimento tinkamiausią preparatą ne visada paprasta, svarbu ne tik žinoti, kokios medžiagos sudėtyje, bet ir koks jų kiekis jums reikalingas, todėl naudinga pasikonsultuoti su specialistais, šiandien tai daryti galima ir internetu ar telefonu. „Eurovaistinė internete“ klientus konsultuojanti vaistininkė Greta Maksimavičiūtė paaiškina, kuo naudingos dažnai įsigyjamuose maisto papilduose esančios medžiagos, rašoma pranešime spaudai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Monakolinas K. Šios medžiagos išgavimo procesas įdomus – raudonosiomis mielėmis fermentuojant ryžius. Monakolinas K ir augalinių ekstraktų deriniai mažina cholesterolio kiekį, taip pat kraujotakos sutrikimų ir trombozės riziką, slopina uždegiminius procesus kraujagyslėse. Moksliškai įrodyta, kad monakolinas K mažina „blogojo“ (mažo tankio) cholesterolio kiekį.
Vitaminas D3. Tai riebaluose tirpus vitaminas, dar žinomas kaip kalciferolis. D3 vitaminas padeda organizmui pasisavinti kalcį, fosforą ir magnį, reguliuoja kalcio bei fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse, mažina rachito, artrito ir osteoporozės riziką, dalyvauja augimo ir brendimo procesuose, greičiau iš organizmo pašalina toksiškai veikiantį šviną. Vitaminas D3 būtinas sveikai nervų sistemai ir imunitetui. Šį „saulės“ vitaminą rekomenduojama vartoti visiems lietuviams, kad padėtų palaikyti stiprią imuninę sistemą ir gerą nuotaiką.
Kolagenas. Tai siūlo pavidalo baltymas, ypač svarbus jungiamuosiuose audiniuose ir epitelinio audinio pamatinėje membranoje. Šis panašumų su guma turintis audinys padeda išlaikyti kremzlės vientisumą, apsaugo, skatina organizme natūralią sintezę ir palaiko gerą sąnarių, kaulų, odos, plaukų ir nagų būklę. Dažnai maisto papildai su kolagenu būna papildyti ir vitaminu C, E bei kitais junginiais, kurie skatina organizmo „klijus“ gamintis natūraliai. Kolagenas reikalingas senjorams ir visiems sportuojantiems.
Vitaminas B6. Kitaip šis vitaminas dar vadinamas piridoksinu. Jis labai svarbus daugelyje mūsų gyvybinių procesų: dalyvauja baltymų, aminorūgščių riebalų apykaitoje, insulino gamyboje, formuojantis raudonosioms ir baltosioms kraujo ląstelėms, bendrai – stiprina imuninę sistemą, mažina infekcijų riziką. Vitaminas B6 svarbus reumatinėms ligoms gydyti, smegenų ir normaliai nervų sistemos veiklai.
Selenas. Šią medžiagą galima rasti beveik visų grožiui skirtų vitaminų sudėtyje. Jis ypač vertinamas dėl antioksidacinio poveikio ir gebėjimo lėtinti ankstyvą, įvairių ligų progresavimą. Selenas naudingas plaukų augimui, ląstelių apsaugai, odos būklei palaikyti, širdies ligų prevencijai. Nors organizmui reikalingas visai nedidelis seleno kiekis, tačiau jis būtinas, kad tinkamai vyktų įvairūs organizmo procesai.
Vitaminas C. Jis dar žinomas kaip askorbo rūgštis. Tai vandenyje tirpi medžiaga, randama daugelyje maisto produktų. Organizme jis veikia kaip antioksidantas, apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Laisvieji radikalai susidaro tada, kai mūsų kūnai konvertuoja valgomą maistą į energiją. Žmonės yra veikiami laisvųjų radikalų dėl rūkymo, oro taršos, dūmų, ultravioletinių spindulių. Vitaminas C yra svarbus kolageno, baltymo, kuris padeda žaizdoms gyti, gamybai.
Biotinas. Tai B grupės vitaminų narys, tiksliau – B7. Jis mažina plaukų slinkimą, yra skirtas normaliai odos būklei palaikyti, kraujo gamybai, nervų sistemos veiklai, normaliems pagrindinių maistinių medžiagų apykaitos procesams. Šis vitaminas aktyviai dalyvauja daugelyje apykaitos procesų: baltymų, riebalų ir angliavandenių, reguliuoja cholesterolio ir gliukozės kiekį organizme, stiprina vitamino С veikimą, neleidžia vystytis uždegiminiams procesams odoje ir lėtina jos senėjimą. Dėl biotino stygiaus sausėja oda, slenka, silpnėja ir anksti pražyla plaukai, silpnėja nagai, raumenyse atsiranda skausmas ir jautrumas, taip pat pasireiškia pykinimas, nuovargis, galūnių tirpimas, suprastėja apetitas, kyla odos uždegimai, egzema ir dermatitas.
Vitaminas E. Kitaip dar vadinamas tokoferoliu. Tai svarbus antioksidantas, lėtinantis senėjimo procesus, skatinantis organizmo audinių atsinaujinimą, slopinantis kenksmingų medžiagų, sukeliančių riziką susirgti vėžiu, poveikį. Vitaminas E saugo arterijų vidinę sienelę nuo kalkėjimo, aterosklerozės, mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, skatina žaizdų gijimą, stiprina imunitetą. Vitamino E trūkumas juntamas ne iš karto, jis gali pasireikšti progresuojančių neurologinių simptomų pavidalu, pavyzdžiui, refleksų sulėtėjimu, eisenos pakitimais, nuolatiniu silpnumu.
Niacinas. Tai vitaminas B3, kitaip dar vadinamas – nikotinine rūgštimi. Vitaminas B3 reikalingas toksinams iš organizmo šalinti, kai kurių hormonų sintezei ir normaliai organizmo fermentų funkcijai, nervų sistemos veiklai. Vitaminas B3 mažina „blogojo“ cholesterolio ir didina „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, svarbus diabeto prevencijai, mažina kraujospūdį. Niacinas plečia kraujagysles ir kapiliarus veido srityje, krūtinėje, nugaroje, kojose, smegenyse.
Kurkuminas. Šis vitaminas naudingas mūsų kūnui, jis padeda kovoti su sunkiomis ligomis: krūties, prostatos, kepenų, plaučių, gaubtinės žarnos, kasos ir kitų rūšių onkologiniais susirgimais. Kurkuminas gali padėti lengvinti artritinius susirgimus, reikalingas sergantiems diabetu, mažina uždegiminius procesus, gerina virškinimą, stimuliuoja tulžies išsiskyrimą. Kurkuminas ypač naudingas kepenų sveikatai. Jis apsaugo kepenis nuo toksinių žalos ir padeda atkurti pažeistas kepenų ląsteles.
Vaistininkė G. Maksimavičiūtė sako, kad klientai dažnai vertina galimybę pasikonsultuoti, nes išsirinkti iš daugybės skirtingų vitaminų ir maisto papildų variantų dažnam nėra lengva, svarbu atsižvelgti ne tik į preparatų sudėtyje esančias medžiagas, bet ir jų kiekį, suderinamumą, jeigu vartojami skirtingi vitaminai. Pasikonsultuoti su farmacininku klientai gali jiems patogiu būdu – telefonu, el. paštu ar aktyviame pokalbio lange. Vaistininkė taip pat primena, kad rūpinantis savo imunine sistema svarbu nepamiršti subalansuotos ir visavertės mitybos.