Ar reikės skiepytis nuo COVID-19, jei šia liga jau sirgote?  ()

Apie vakciną nuo koronaviruso kasdien kalbama vis drąsiau ir garsiau. Skiepas jau patvirtinas Jungtinėje Karalystėje, Lietuvoje jau laukiama dar šį gruodį. Vis aktualesniu tampa klausimas, ar nuo koronaviruso reikės pasiskiepyti ir tiems, kurie persirgo šia infekcija.


Sveikatos priežiūros specialistai tiki, kad vakcina padės suvaldėti pasaulyje siautėjančią koronaviruso pandemiją. Tačiau kol kas nėra iki galo aišku, kaip COVID-19 persirgusiųjų organizmai reaguoja į naująsias vakcinas, tačiau specialistai mano, kad jiems gresianti rizika – nykstančiai maža.

Neigiamas poveikis nenustatytas

„Bendra rekomendacija siūlo pasiskiepyti net tuomet, jei virusu jau buvai susirgęs“, – sako Davidas Thomasas, medicinos profesorius ir Džono Hopkinso universiteto medicinos mokyklos infekcinių ligų padalinio vadovas. „Vis dar yra keletas smulkių neatsakytų klausimų, bet iš to, ką mes žinome, sprendimas pasinaudoti vakcina yra teisingas“, – pridūrė jis.

Manoma, kad COVID-19 infekcija pakartotinai susergama tik retais atvejais, bet jei natūralių antikūnių persirgusiojo organizme su laiku ima mažėti, asmuo gali užsikrėsti ir vėl. Gydytojai ir infektologai sutinka, kad dauguma žmonių turėtų pasiskiepyti net, jei jie ir turi natūralų imunitetą.

Klinikinių tyrimų metu „Pfizer“ ir „Moderna“ kompanijos savo vakcinų veiksmingumą išbandė su įvairių rasių žmonėmis, bet papildomas dėmesys tiems, kurie jau persirgo koronavirusu skirtas nebuvo.

Neaišku, ar duos naudos

 

Vakcinos poveikio klausimas imunitetą jau įgijusiems asmenims yra svarstomas prieš patvirtinant skiepą, sako D.Thomasas, tad farmacijos bendrovės turės pateikti papildomų duomenų už vaistų patvirtinimą atsakingoms institucijoms.

„Paprastai po to, kai koks nors medicinis preparatas yra patvirtinamas, Amerikos Maisto ir vaistų administracija (FDA) tarsi pasako suteikianti įmonei palaiminimą, tačiau užduoda papildomų klausimų ir nustato per kokį laiką į juos turi būti atsakyta, kitu atveju farmacijos bendrovė ir jos produktas netenka patvirtinimo. Tokia sistema leidžia neužvilkinti procesų“, – sakė D.Thomasas.

Kol kas nėra jokių įrodymų, kad sukurtos vakcinos būtų nesaugios persirgusiems koronavirusu, tačiau dėl šventos ramybės reikėtų atlikti papildomus tyrimus, sako Harvardo universiteto T.H. Chan visuomenės sveikatos mokyklos imunologijos ir infekcinių ligų padalinio vadovė Sarah Fortune.

„Nebuvo jokių neigiamų reakcijų, kurios verstų manyti, kad tai didelė problema, bet manau, kad reikalinga išsamesnė analizė. Pirmiausia reikia užduoti sau klausimą apie saugumą, o po to: ar vakcina sustiprina jau susiformavusį persirgusiojo imunitetą? Ar ji duoda naudos“, – sakė ji.

 

Nors „Pfizer“ ir „Moderna“ klinikiniuose tyrimuose specialiai nesidairyta dalyvių jautusių COVID-19 simptomus, manoma, kad maždaug dešimtadalis savanorių galėjo būti sirgę virusu. Neatmetama galimybė, kad tarp jų galėjo būti besimptome ligos forma sirgusių asmenų.

Nežinia dėl dalies pacientų

Dideliu nežinomuoju išlieka tai, kaip į vakciną gali sureaguoti žmonės, kurie dėl viruso jaučia ilgalaikius sveikatos sutrikimus, sakė Michaelas Bettsas, imunologas ir Pensilvanijos universiteto profesorius.

Iki galo neaišku, kiek žmonių kenčia dėl ilgalaikių COVID-19 simptomų, bet dar liepos mėnesį publlikuotas tyrimas teigė, kad 35 procentai suaugusiųjų, kurie jautė viruso simptomus, bet nesusirgo taip sunkiai, kad jiems būtų prireikę hospitalizacijos pilnai nepasveiko net ir praėjus trims savaitėms nuo koronaviruso diagnozavimo.

 

Mokslininkai nėra tikri, kokia bus šių žmonių reakcija į vakciną, nes jie didele dalimi iki šiol negali paaiškinti, kodėl ligos simptomai juos kamuoja taip ilgai.

„Mes nesuprantame, kodėl šie žmonės šitaip serga, o tai kelią nemažą nerimą“, – sakė M. Bettsas.

D.Thomasas taip pat tvirtino, kad lieka neaišku koks bus tokių pacientų imuniteto atsakas į vakciną, nežinia jis duos naudos ar bus žalingas. „Žmonės, kurie dėl COVID-19 jaučia lėtinius kvėpavimo takų sutrikimus patenka į kategoriją asmenų, kuriems staigūs imuninės sistemos pokyčiai gali būti nepageidaujami. Tačiau gali būti, kad vakcina padės jiems pasijusti geriau. Mes, iš tikrųjų, žinome dar labai nedaug“, – pripažino mokslininkas.

Medikai sutarė, kad dėl tokių pacientų sprendimas turėtų būti priimtas kiekvieną atvejį išnagrinėjus individualiai. Gydytojai prieš imdamiesi veiksmų turės įvertinti galimas rizikas ir privalės atidžiai prižiūrėti paciento būklę.

Parengta pagal nbcnews.com

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(5)
(3)
(2)

Komentarai ()