Lietuvos kaimynystėje surado vienas didžiausių priešistorinių kapinių šalyje  ()

Archeologai, pastebėję aplinkos anomaliją, surado vienas didžiausių megalitinių kapinių Lenkijoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Krokuvos mokslininkas Janas Bulasas tyrinėjo palydovinius Sandomiero (lenk. Sandomierz, miestas Lenkijos pietryčiuose) apylinkės vaizdus – ir pastebėjo išsiskiriantį keturkampio formos kontūrą, sudarytą iš griovių.

Nukeliavęs į tą vietą kartu su kolega archeologu Marcinu M. Przybyła, mokslininkas pradėjo magnetinius tyrimus, kurie galiausiai nulėmė megalitinių kapų atradimą – kurie, kaip manoma, yra maždaug 5500 metų senumo.

Archeologų skaičiavimais, čia gali būti daugiau nei tuzinas kapų – jei jie vienodu tankumu išsklaidyti po visą kapinyną.

Kiekvienas kapas yra nuo 40 iki 50 metrų ilgio, ilgesnės sienos sutvirtintos mediniais sutvirtinimais, o trumpesniosiose sienose būta įėjimo į savotiškas „koplyčias“.

 

Archeologai savo atradimą pavadino „megaksilonais“ – terminu, sudarytų iš graikiškų žodžių „mega“ (didelis) ir „xylos“ (medis).

„Deja, dauguma mirusiųjų palaikų ir įkapių buvo pašalinti dar tada, kai šios kapinės buvo naudojamos, – sako M. M. Przybyła. – Tai ritualinis elgesys, su kuriuo dažnai susiduriame tokių laikų kapinėse“.

 

Atsižvelgiant į atradimo svarbą, tikimasi, kad ateinančiais metais čia bus tęsiami archeologiniai tyrimai, kurie atskleis daugiau informacijos apie senovinius palaidojimus.

Sandomieras yra vienas seniausių ir istoriškai svarbiausių miestų Lenkijoje. Archeologiniai atradimai apylinkėse patvirtina, kad pirmieji žmonės šioje vietovėje įsikūrė neolito laikotarpiu.

Miesto vardas pirmą kartą paminėtas XII a. pradžioje, kai kronikininkas Galas Anonimas jį kartu su Krokuva ir Vroclavu paskelbė vienais svarbiausių Lenkijos miestų.

Parengta pagal „The First News“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(9)
(1)
(8)

Komentarai ()