Išmatuotas Marso branduolys verčia kasytis pakaušį: palyginę su Žeme, rado panašumų ir skirtumų  ()

Kiekvienas pakankamai didelis uolinis kūnas turi plutą, mantiją ir branduolį. Iki šiol branduolio dydis išmatuotas tik Žemėje ir Mėnulyje. Tą padaryti įmanoma tik remiantis seisminių virpesių informacija, o kitose planetose nebuvo tam tinkamų prietaisų. Bet NASA zondas InSight, stovintis Raudonojoje planetoje nuo 2018 metų pabaigos, yra skirtas būtent šiam tikslui.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dabar paskelbta apie Marso branduolio dydžio matavimą, paremtą InSight surinktais duomenimis. Iš viso zondas aptiko daugiau nei 500 drebėjimų. Dauguma jų – visiškai menki, bet apie 50 pasiekė tarp 2 ir 4 balų stiprumą. Tokio stiprumo užtenka, kad būtų galima analizuoti jų aidus ir nustatyti, kaip drebėjimai sklinda per planetą.

Skirtingos bangos nevienodai atsispindi nuo kietų ir skystų uolienų sandūrų, taigi galima apskaičiuoti, kokiame gylyje ta sandūra yra. Gautas rezultatas – branduolio spindulys siekia 1810-1860 kilometrų, maždaug dvigubai mažiau, nei Žemės branduolys. Marso spindulys yra beveik 3400 km.

Anksčiau buvo manoma, kad Marso branduolys turėtų būti mažesnis. Ankstesni vertinimai paremti Marso masės matavimais ir prielaida, kad branduolio cheminė sudėtis panaši į Žemės.

Naujasis atradimas rodo, kad Marso branduolyje turėtų būti daugiau lengvų cheminių elementų, nei mūsų planetos. Tyrimo rezultatai paskelbti Mėnulio ir planetų mokslo konferencijoje.

Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(37)
(5)
(32)

Komentarai ()

Susijusios žymos: