Praėjo tūkstančiai metų, o mes vis dar naudojame toksišką ir net mirtį sukeliančią kosmetiką: pavojų keliančias medžiagas galime sutikti praktiškai visuose produktuose – štai į ką būtina atkreipti dėmesį (Video)  ()

Nuo arseno tablečių iki vėžį sukeliančių drėkinamųjų priemonių – kosmetika šimtmečius kenkia žmonėms.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kai kurie pagrindiniai kosmetikos ingredientai yra labai kenksmingi žmonėms ir iš tikrųjų nuodija žmoniją šimtmečius.

Manote, kad tai jums neaktualu, nes nenaudojate kosmetikos? Pagalvokite dar kartą.

Į kosmetiką papuola ir tokie kasdieniniai produktai kaip dezodorantai, drėkikliai, lūpų balzamai, dantų pasta, šampūnai, kvepalai ir makiažas.

Turint omenyje, kad daugelis chemikalų, kurie liečiasi su oda, gali absorbuotis, svarbu žinoti, ką dedate ant savo odos, ypač jei jie naudojami ilgą laiką arba dideliais kiekiais.

Deja, tai nėra lengva užduotis. Tiek vyrai, tiek moterys kosmetiką naudoja daugiau nei 10 000 metų. Šiandien visame pasaulyje yra daugiau nei dešimt tūkstančių cheminių ingredientų, reguliariai naudojamų asmens higienos priemonėse.

Tautos visame pasaulyje sprendžia šį klausimą skirtingais būdais. Pavyzdžiui, JAV maisto ir vaistų administracija nereikalauja, kad kosmetikos gaminiai ir ingredientai, išskyrus spalvų priedus, turėtų būti patvirtinti prieš jiems pasirodant rinkoje, nors tarpvalstybinei kosmetikos prekybai taikomi įstatymai ir kiti teisės aktai.

Tiesą sakant, JAV kosmetikos gaminiuose uždraudė naudoti tik 11 chemikalų arba jų grupes. Palyginimui, ES uždraudė apie 1 300 cheminių medžiagų. Tai yra esminis skirtumas, dėl kurio vartotojams dar sunkiau žinoti, kuri kosmetika yra saugi, ar ne – tai yra šimtmečių problema.

Toksiška kosmetika praeityje

Kleopatros vaizdinį stipriai sukūrė 1963 m. filmas „Kleopatra“, kuriame garsiausią Egipto valdovę suvaidino legendinė Elizabeth Taylor, dėvinti išskirtinį tamsių akių kontūrą ir sunkų makiažą. Iš tikrųjų tai buvo senovės Egipto vyrų ir moterų norma, skelbia „National Geographic“. Žurnalas pabrėžia, kad vyrai ir moterys akių makiažui naudojo sunkias juodas ir žalias pudras.

 

Senovės egiptiečiai tikėjo, kad milteliai apsaugo juos nuo per didelio saulės poveikio, taip pat padeda išvengti ligų, tokių kaip akių infekcijos.

Tačiau „Science“ paskelbtame tyrime rašoma, kad makiažas, kurį senovės egiptiečiai naudojo kaip akių makiažą, susidėjo iš švino druskų, kurios naudojant ilgesnį laiką gali sukelti apnuodijimą švinu. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad švino poveikis gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip smegenų ir centrinės nervų sistemos pažeidimai.

Įdomu tai, kad 2010 m. atliktas tyrimas teigė, kad švino druskos padidino naudotojo azoto oksido gamybą, sustiprino jų imuninę sistemą ir užkirto kelią akių infekcijoms.

Taip pat tikėtina, kad dauguma senovės egiptiečių negyveno pakankamai ilgai, kad patirtų ilgalaikius stipraus apsinuodijimo švinu padarinius, nes greičiausiai vidutinis senovės egiptietis sulaukdavo vos maždaug 35 ar 40 metų.

Nusikėlus į XIX amžiaus pabaigą, amerikietės gerdavo arseno plokšteles, kurios turėjo pašalinti strazdanas, spuogus ir kitus veido pėdsakus.

Arsenas yra labai toksiškas cheminis elementas, kurį nurijus gali kilti daugybę rimtų problemų: vėžys, odos pažeidimai, diabetas, kognityvinės raidos problemos ir mirtis. Nors jį galima toleruoti nedideliais kiekiais, jo vartojimas buvo rimta rizika.

 

Deja, noras turėti blyškią ir aiškią veido spalvą buvo būdingas ne tik amerikietėms. Arseno pavojai buvo žinomi Viktorijos laikais, tačiau tai netrukdė Jungtinės Karalystės moterims vartoti arseno produktų dėl tų pačių priežasčių. Joms taip pat buvo patarta per naktį veidą padengti opiumu, o kitą rytą – nusiplauti amoniaku, kad veidas būtų skaistus.

Remiantis Niujorko valstijos sveikatos departamento duomenimis, dėl mažo amoniako poveikio gali atsirasti odos ir akių dirginimas. Didesnėje koncentracijoje tai gali sukelti sunkius nudegimus ir sužalojimus, nuolatinius akių pažeidimus ar apakimą. Be to, prarijus, jis gali pažeisti burnos, gerklės ir skrandžio gleivinę.

Tuo kenksmingos kosmetikos sąrašas nesibaigia. Nors šie ingredientai šiandien dažniausiai nebėra naudojami kosmetikoje, kova dėl saugios ir nekenksmingos kosmetikos dar nėra laimėta.

Tęsinys kitame puslapyje:

(18)
(0)
(18)

Komentarai ()