„Marijos Antuanetės sindromas“ – paslaptinga būklė, kai pražylama per vieną naktį: ar tai iš tiesų įmanoma? (Video)  (1)

Pražilti per naktį – ar tokia būklė iš tiesų įmanoma?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Paskutiniai Marie Antoinette gyvenimo mėnesiai buvo siaubingi. 1793 m. ji matė panaikintą Prancūzijos monarchiją, jos vyro (karaliaus Liudviko XVI) mirties bausmę, o jos sūnus buvo iš jos atimtas, kai Prancūzija paniro į smurtą ir kraujo liejimą.

Galiausiai, ji buvo atvesdinta iš kalėjimo kameros ir giljotinuota. Jai buvo įvykdyta mirties bausmė, priešais minią, besidžiaugiančią jos mirtimi.

Tai skamba pakankamai, kad plaukai pražiltų. Ir, pasak legendos, būtent taip ir nutiko.

„Pirmą kartą pamačiau jos didybę po nelemtos katastrofos Varennes kelionėje (bandymo pabėgti)... ji nusiėmė savo galvos apdangalą ir paprašė, kad stebėčiau jos sielvarto poveikį plaukams. Per vieną naktį jie tapo tokie pat balti kaip septyniasdešimtmetės moters“, - vėliau prisiminė Marie Antoinette freilina Henriette Campan.

Canities subita arba „Marijos Antuanetės sindromas“, kaip jis buvo pavadintas 2009 m. moksliniame tyrimų straipsnyje, yra maždaug toks pat prieštaringas kaip ir pati Antuanetė.

 

Patvirtinti atvejai, kai plaukai staiga tampa balti arba pilki, yra nepaprastai reti; kai kurie mokslininkai teigia, kad tai išvis neįmanoma.

„Plaukuose nėra gyvų ląstelių. Psichosocialinis stresas negali paveikti jau susiformavusio plaukų pluošto, jis gali paveikti juos tik formuojantis", - paaiškino Dublino universiteto koledžo dermatologijos mokslų profesorius Desmondas Tobinas.

„Iš tikrųjų tai mediciniškai neįmanoma; nėra jokio mechanizmo, pagal kurį plaukai staiga ar per naktį galėtų organiškai tapti balti. Net jei liga, trauma ar staigus šokas gali priversti plaukus pražilti, turės praeiti kelios savaitės, kol efektas pasireikš, nes bus paveiktos tik plaukų šaknys“, - rašoma „LiveScience“ 2012 m. straipsnyje.

 

Ir vis dėlto istorija atrodo pilna pavyzdžių, kai žmonės po trauminių išgyvenimų staiga ir per anksti tampa žili. Be Marijos Antuanetės, žinomas dar vienas atvejis, kai anglų advokatas Thomas More'as, kaip pranešama, pražilo naktį prieš tai, kai jam buvo įvykdyta mirties bausmė už karaliaus Henriko VIII išdavystę 1535 m.

Ilgą laiką pagrindinis reiškinio paaiškinimas buvo būklė, vadinama alopecia areata. Idėja buvo ta, kad stresas gali sukelti autoimuninį atsaką, dėl kurio plaukai ir ypač pigmentuoti plaukai staiga iškrinta. Kadangi nepigmentuoti plaukai dažnai likdavo nepažeisti, atrodydavo, kad tie, kurie serga šia liga, per naktį tapo žili.

„Galima įsivaizduoti, kad asmuo, turintis polinkį į alopeciją, išgyvena įtemptą patirtį, todėl pirmas dalykas, kuris nutinka, yra tamsių plaukų slinkimas – tai gali įvykti greitai: per kelias dienas ar savaites – paliekant tik žilus plaukus“, - 2009 m. teigė dermatologas Davidas Orentreichas.

 

Tęsinys kitame puslapyje:

(17)
(0)
(17)

Komentarai (1)