NASA siunčia prastą žinią: JAV astronautų išsilaipinimas Mėnulyje iki 2024 m. neįmanomas – kas nutiko ir kodėl minimas Elonas Muskas?  (86)

Dėl numatomo kosminių kostiumų kūrimo vėlavimo NASA žmonių išsilaipinimas Mėnulyje iki agentūros numatyto termino – 2024 m., yra „neįmanomas“, teigiama naujoje agentūros generalinio inspektoriaus biuro (OIG) ataskaitoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Neįmanomas terminas

Šioje naujoje ataskaitoje, kurią antradienį (rugpjūčio 10 d.) paskelbė OIG audito biuras, NASA generalinis inspektorius patikrino, kaip agentūra kuria naujos kartos erdvėlaivius, vadinamus „Exploration Extravehicular Mobility Unit“ (xEMU). NASA kuria kostiumus, kurie bus dėvimi ir naudojami vykdant agentūros programą „Artemis“, pagal kurią buvo planuota iki 2024 m. žmonės grąžinti į Mėnulio paviršių. Tačiau, remiantis ataskaitoje pateiktu vertinimu, šis terminas yra ne tik mažai tikėtinas, bet netgi neįmanomas.

„Pagal dabartinį NASA tvarkaraštį pirmieji du skrydžiams tinkami xEMU turi būti pagaminti iki 2024 m. lapkričio, tačiau agentūra susiduria su dideliais sunkumais siekdama šio tikslo“, – rašoma audito ataskaitoje.

OIG atliko auditą, nes „naujų skafandrų kūrimas yra labai svarbus komponentas norint sugrąžinti žmones į Mėnulį, tęsti saugų darbą Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), tirti Marsą ir kitas giliojo kosmoso vietas“, – rašoma ataskaitoje. Audito metu inspektoriai „nagrinėjo, kokiu mastu NASA sprendžia problemas, susijusias su naujos kartos skafandrų sistemos sąnaudomis, grafiku ir veikimu“.

Pagrindinė kliūtis – biudžetas

Kosminiai kostiumai, kuriuos šiuo metu astronautai keičia kosminėje stotyje, buvo sukurti prieš 45 metus NASA erdvėlaivių programai, todėl labai svarbu, kad NASA sukurtų naujus kostiumus, kurie užtikrintų būsimų kosminių misijų ir programų saugumą, rašoma „Live SCience“. Taigi, pastaruosius 14 metų NASA kūrė šį naujos kartos pakaitalą.

Tačiau dėl kliūčių, kylančių kuriant šiuos skafandrus, gali būti sustabdyti ambicingi NASA planai Mėnulyje; viena pagrindinių kliūčių – biudžetas.

„2017 m. pranešėme, kad nepaisant to, jog per ankstesnį devynerių metų laikotarpį ekstravagantiškų skafandrų kūrimui buvo išleista beveik 200 mln. dolerių, agentūrai iki skrydžiams tinkamo skafandro sukūrimo reikia papildomo laiko. Nuo mūsų 2017 m. ataskaitos NASA kosminių kostiumų kūrimui išleido dar 220 mln. dolerių – iš viso 420 mln. dolerių“, – rašoma audito ataskaitoje.

 

Tačiau, nors NASA į šių skafandrų kūrimą ketina investuoti dar 625,2 mln. dolerių, OIG teigimu, į Mėnulį vis tiek nebus suspėta.

Be daugybės biudžeto problemų, auditas rodo, kad į šį grafiką įtrauktas maždaug 20 mėnesių vėlavimas projektuojant, tikrinant ir bandant kostiumus, taip pat kuriant du „kvalifikacinius kostiumus“, demonstracinį kostiumą, skirtą kosminei stočiai, ir du Mėnulio skrydžio kostiumus.

„Dėl šių vėlavimų, kuriuos lėmė finansavimo trūkumas, COVID-19 poveikis ir techniniai sunkumai, neliko jokio grafiko rezervo dviejų skrydžiams parengtų xEMU pristatymui“, – rašoma ataskaitoje. Audito metu, išanalizavus kostiumų kūrimą Džonsono kosminiame centre Teksase ir Maršalo kosminių skrydžių centre Alabamoje, apžvelgus NASA finansus, programos planavimą, biudžeto sudarymą ir kt. nustatyta, kad „kostiumai skrydžiui bus paruošti ne anksčiau kaip 2025 m. balandį“.

Atlikdama šį auditą, OIG pateikė keturias rekomendacijas NASA asocijuotajam administratoriui Kathy Lueders, atsakingam už Žmonių tyrimų ir operacijų misijų direktoratą.

 

Šiose rekomendacijose siūloma pakoreguoti žmonių išsilaipinimo Mėnulyje grafiką, parengti bendrą visų skirtingų programų grafiką, patvirtinti visus techninius reikalavimus skafandrams ir parengti skafandrų įsigijimo strategiją, kuri atitiktų ir „Artemis“, ir TKS programų poreikius.

Įsitraukė ir E.Muskas

Tačiau „SpaceX“ įkūrėjo Elono Musko komentaras apie OIG auditą paskatino diskusijas apie galimą bendrovės ir NASA bendradarbiavimą kosminių skafandrų srityje. Atsakydamas į CNBC žurnalisto Michaelo Sheetzo pranešimą socialiniame tinkle apie OIG auditą, E.Muskas tviteryje parašė: „Jei prireiktų, „SpaceX“ galėtų tai padaryti“.

Kas konkrečiai šiuo atveju yra „tai“, kol kas neaišku, tačiau matomas E.Musko susidomėjimas tam tikru būdu bendradarbiauti su NASA kuriant naujos kartos erdvėlaivius gali būti daug žadantis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(17)
(6)
(11)

Komentarai (86)