Unikalus atradimas: surastas puikiai kiaušinyje išsilaikęs dinozauro jauniklis - tai leidžia pažvelgti į dinozaurų vystymąsi „beprecedenčiu žvilgsniu“ (Video)  ()

Pietų Kinijoje rastas retas ir puikiai išsilaikęs dinozauro embrionas, kiaušinyje susirangęs tarsi paukščio jauniklis – visa tai leidžia pažvelgti į dinozaurų vystymąsi „beprecedenčiu žvilgsniu“, sako mokslininkai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šis suakmenėjęs embrionas, kurio poza primena šiuolaikinių paukščių embrionus prieš išsiritant, yra nepaprastas radinys, leidžiantis manyti, kad šiuolaikinių paukščių ir išnykusių dinozaurų evoliuciniai ryšiai yra kur kas gilesni, nei manyta anksčiau.

„Šis dinozauro embrionas, esantis kiaušinyje, yra viena gražiausių mano kada nors matytų fosilijų, – sako Edinburgo universiteto paleontologas ir tyrimo autorius Steve'as Brusatte'as.

– Šis mažytis prenatalinis dinozauras atrodo visai kaip kiaušinyje susisukęs paukščiukas, o tai dar vienas įrodymas, kad daugelis šiandieniniams paukščiams būdingų bruožų pirmiausia išsivystė jų protėviuose dinozauruose.“

Suakmenėjusio kiaušinio viduje esantis embrionas datuojamas 72-66 mln. metų ir buvo identifikuotas kaip oviraptorozauras – plunksnuotų teropodinių dinozaurų grupė, turėjusi charakteringus panašius į papūgų snapus (be dantų), o kartais ir įmantrias keteras.

Oviraptorozaurai, kaip ir visi kiti nepaukštiniai dinozaurai, išnyko kreidos periodo pabaigoje, maždaug prieš 66 milijonus metų, kai į Žemę atsitrenkė asteroidas. Paukščiai, išsivystę iš teropodų, išgyveno šį įvykį.

Šis naujausias radinys yra ilgai lauktas atradimas, kuris galbūt nebūtų buvęs padarytas, jei muziejaus darbuotojai nebūtų aptikę fosilijos, kuri apie dešimt metų buvo laikoma saugykloje.

„Buvome nustebę, kad šis embrionas taip gražiai išsilaikė dinozauro kiaušinyje, gulėdamas paukščio poza“, – pasakoja Waisum Ma iš Birmingemo universiteto. – Tokia laikysena iki šiol nebuvo pastebėta tarp nepaukštinių dinozaurų“.

Dauguma kitų iki šiol aptiktų nepaukštinių dinozaurų embrionų yra nepilni, o jų kaulai – dar ir išsibarstę. Tačiau šiame suakmenėjusiame kiaušinyje yra vienas pilniausių iki šiol rastų nepaukštinių dinozaurų embrionų – ir tai leidžia manyti, kad tokia poza kiaušinyje galėjo išsivystyti anksčiau nei atsirado šiuolaikiniai paukščiai.

Skeleto ilgis nuo galvos iki uodegos siekia maždaug 23,5 cm.

 

Įspūdingą judrumą demonstruojančios nagais ginkluotos priekinės galūnės yra prigludusios prie abiejų kaukolės pusių, o šios yra pasislinkusios prie uodegos pagrindo, kaip matyti toliau pateiktoje skaitmeninėje rekonstrukcijoje.

Iki šiol buvo manoma, kad tokia poza būdinga tik paukščiams, kurie prieš ritimąsi iš kiaušinio sulenkia kūną ir paslepia galvą po sparnu.

Nors tiksli embriono, pavadinto „Baby Yingliang“, vystymosi stadija nėra žinoma, o išnykusių teropodų vystymosi ir ritimosi iš kiaušinio ryšys vis dar neaiškus, šis retas egzempliorius suteikia puikių įžvalgų apie dinozaurų vystymąsi ir evoliuciją.

Palyginimai parodė, kad embrionas guli poza, kuri skiriasi nuo kitų dinozaurų – pavyzdžiui, ilgakaklių zauropodomorfų – ir kuri yra labai panaši į vištų embrionus likus kelioms dienoms iki išsiritimo.

 

Remdamasi šiais tyrimais, mokslininkų komanda, aprašanti radinį, teigia, kad perėjimas į tokią pozą ruošiantis ristis iš kiaušinio teropodiniams dinozaurams pirmą kartą išsivystė prieš keliasdešimt ar net šimtus milijonų metų. Tačiau norint patikrinti šią teoriją, reikėtų papildomų embrionų fosilijų – ne tik teropodinių dinozaurų, bet ir zauropodomorfų.

„Šis naujai atrastas išskirtinis fosilizuotas embrionas rodo, kad kai kurie ankstyvosios raidos elgesio modeliai (susisukimas kiaušinyje), dažnai laikomi būdingais tik paukščiams, gali būti giliau įsišakniję teropodų giminėje“, – rašo tyrėjai.

Kiti į paukščių panašūs dauginimosi bruožai – pavyzdžiui, kad tėvai dinozaurai inkubuoja lizdus su kiaušiniais – jau ir anksčiau buvo pastebėti tarp teropodų. Vienas iš teropodų šeimos narių, suakmenėjęs troodontidas, net buvo rastas su galva, pakišta po priekine galūne – miego poza, kuri būdinga šiuolaikiniams paukščiams.

 

Tačiau iki šiol aptikta tik keletas suakmenėjusių dinozaurų embrionų – ir tik nedaugelis egzempliorių išliko tokie detalūs, todėl prasmingai palyginti dinozaurų embrionų vystymąsi yra mažų mažiausiai sudėtinga, teigia mokslininkai.

„Štai kodėl dinozaurų laikysena ir elgsena prieš išsiritimą buvo tokia neaiški“, – rašo W.Ma, S.Brusatte'as ir kolegos.

Remdamiesi turima medžiaga, mokslininkai galėjo palyginti naująjį radinį su dviem kitais oviraptoridų kiaušiniais su embrionais, kuriuose buvo pastebėti tam tikri susisukimo pozų skirtumai, galintys reikšti įvairias embriono vystymosi stadijas, vos kelių dienų skirtumu.

Kol nebus surastas dar kitas egzempliorius, šį naujausią atradimą parengę tyrėjai planuoja gilintis į embriono kaukolės kaulus ir naudodami įvairius skenavimo metodus, atskleisti kitas kūno dalis, kurias vis dar dengia uolienos.

Tyrimas paskelbtas žurnale „iScience“.

Parengta pagal „Science Alert“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(6)
(0)
(6)

Komentarai ()