TKS išskleidė naujas saulės baterijas (Video)  (7)

JAV erdvėlaivio „Discovery“ astronautai penktadienį išskleidė naujas saulės baterijas, kurias jie pritvirtino prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS), o atlikus šiuos darbus bus visiškai patenkinti jau dešimtmetį statomos stoties energijos poreikiai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

TKS laboratorijų modulyje „Destiny“ dirbantys astronautai John Phillips ir Koichi Wakata, valdydami manipuliatorius, išskleidė dvi baterijų poras, kurios į stotį buvo atskraidintos sulankstytos ir sudėtos plokščiose metalinėse dėžėse. Tuo pat metu du astronautai - Steve Swanson ir Richard Arnold atvirame kosmose atliko modulio tvirtinimo ir pajungimo darbus. Baterijas laikantis beveik 14 tonų sveriantis karkasas buvo pritvirtintas ketvirtadienį, per „Discovery“ įgulos narių pirmąjį išėjimą į atvirą kosmosą.

„Buvo labai gražu, – TKS vadas Mike'as Fincke'as sakė naujienų agentūrai „Reuters“, duodamas interviu iškart po baterijų išskleidimo.

„Jos lėtai išsiskleidė. Dėžės tebuvo kelių pėdų aukščio, tačiau baterijos teleskopiškai išsitiesia iki... maždaug 15 metrų ilgio. Tai išties nuostabu“, – pasakojo jis.

NASA buvo parengusi atsarginį planą, jeigu įgulai nebūtų pavykę sėkmingai išskleisti saulės baterijų, bet penktadienį tik viena jų grandis ne visiškai išsitiesė. Baterijų „sparnui“ sušilus nuo Saulės spindulių, ši problema po kelių minučių išsisprendė savaime.

Pasak M.Fincke'o, kai baterijos visiškai išsiskleidė, bendras astronautų palengvėjimo atodūsis „labiau priminė triumfo šūksnį“. Anksčiau įrengiant saulės baterijas įstrigdavo neišsikleidusios grandys, lūždavo kreipiantieji strypai arba pasitaikydavo kitokių gedimų, kuriuos astronautams tekdavo taisyti neplanuotai išėjus į atvirą kosmosą.

„Šia akimirka labai didžiuojamės“, – sakė JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programos vadovo pavaduotojas Leroy Cainas.

125-ojo NASA erdvėlaivių skrydžio pagrindinis tikslas buvo įrengti paskutinį ketvirtąjį JAV gamybos saulės baterijų komplektą, taip pat pagerinti orbitoje skriejančios stoties simetriją – dabar priešinguose jos galuose iškleista po keturias saulės baterijų „sparnų“ poras.

Dar prieš misijos pradžią NASA parengė animuotą filmuką, detaliai parodantį misijos eigą ir saulės baterijų išskleidimą. Panašu, jog viskas vyko pagal šį pradinį planą. Pačią animaciją galite peržiūrėti čia:

Padidinus saulės baterijų galią, šešiolika TKS projekte dalyvaujančių šalių stotyje galės atlikti dvigubai daugiau mokslinių bandymų.

„Mes gerokai priartėjome prie TKS raktų perdavimo mokslo bendruomenei, – sakė NASA TKS valdymo grupės vadovas Danas Hartmanas. – Iki šiol jų veikla buvo labai ribota.“

Planuojama, kad šeštadienį ir pirmadienį astronautai dar du kartus išeis į atvirą kosmosą ir atliks darbus, padėsiančius paruošti TKS išplėstai šešių asmenų įgulai, o erdvėlaivis nuo stoties atsiskirs trečiadienį. Šiuo metu stotyje nuolat gyvena trys astronautai.

NASA nusprendė laikytis anksčiau sudarytos darbotvarkės ir erdvėlaivį „Discovery“ grąžins viena diena vėliau - tam, kad erdvėlaivis turėtų daugiau galimybių nutūpti Floridoje. NASA siekia sutaupyti laiko ir lėšų, kurias tektų skirti erdvėlaivio transportavimui iš Kalifornijoje esančio atsarginio tūpimo tako į Floridą, kur „Discovery“ bus parengtas kitai misijai.

JAV kosminė agentūra planuoja surengti dar 10 daugkartinio naudojimo erdvėlaivių misijų, kol šiuo metu eksploatuojami aparatai bus nurašyti 2010 metais.

Kartu su erdvėlaivio įgula į Žemę grįš buvusi TKS inžinierė Sandy Magnus. Ją pakeis Koichi Wakata – pirmasis TKS įgulos nariu tapęs Japonijos astronautas.

K.Wakata atliks ne vien medžiagotyros, fizikos ir medicinos eksperimentus, bet ir dalyvaus keliose meno ir kultūros akcijose, kuriuos koordinuoja Japonijos aerokosminių tyrimų agentūra (JAXA). Pavyzdžiui, vilkėdamas tradicinius azijietiškus rūbus astronautas tirs kūno ir drabužių judėjimą nesvarumo būklėje.

JAXA tai pat papildė TKS virtuvę 28 japoniškais patiekalais.

„Galėsime išmėginti Japonijos virtuvę, kuri yra kultūros dalis. Tai nėra eksperimentas, tačiau aš jo labai laukiu“, – sakė K.Wakata, kuris anksčiau yra dalyvavęs dviejuose NASA erdvėlaivių skrydžiuose.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (7)

Susijusios žymos: