Ar žmogui senstant, smegenys mažėja?  (8)

Daugelis mokslininkų mano, kad žmogui senstant smegenys mažėja. Naujas tyrimas prieštarauja šiai nuomonei – jo duomenimis, sveikų vyresnio amžiaus žmonių smegenys nesitraukia, jos akivaizdžiai mažėja tik tiems, kurių pažinimo funkcijos nyksta, praneša livescience.com.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ankstesni tyrėjai veikiausiai paskubėjo susieti smegenų mažėjimą su amžiumi, nes neišskyrė žmonių, kuriems pradėjo vystytis smegenų ligos, kaip antai, silpnaprotystė, dėl kurios smegenys atrofuojasi, kitaip tariant, nyksta.

Tyrimui vadovavusi Saartje Burgmans iš Mastrichto universiteto (Nyderlandai) teigia, kad sveikų vyresnio amžiaus žmonių smegenys veikiausiai nesitraukia, kaip iki šiol manyta.

S. Burgmans su kolegomis ištyrė 65-is sveikus asmenis, neturėjusius silpnaprotystės, Parkinsono ligos ar insulto požymių. Jie buvo stebimi devynerius metus. Tyrimo pradžioje dalyvių amžiaus vidurkis buvo 69-eri metai.

Kas tris mėnesius dalyvaujantiesiems tyrime buvo atliekami neuropsichologiniai tyrimai, siekiant įvertinti jų pažinimo funkcijas, taip pat – smegenų magnetinio rezonanso tyrimas.

Pagal rezultatus dalyvius suskirstė į dvi grupes – 35-ių sveikųjų grupę, kurių protinių gebėjimų nemažėjo, ir 30-ies asmenų grupę, kuriems akivaizdžiai mažėjo pažinimo funkcijos, tačiau silpnaprotystė neišsivystė.

Paskui mokslininkai smegenų tomografijose išanalizavo septynis su pažinimu susijusias smegenų sritis. Sveikųjų grupėje amžius neturėjo įtakos smegenų dydžiui. Kitoje grupės asmenų visos septynios smegenų sritys buvo stipriai paveiktos – vyresniųjų smegenų sritys buvo akivaizdžiai mažesnės už jaunesniųjų.

S. Burgmans teigimu, tiriant tik sveikus vyresnio amžiaus žmones akivaizdžiai matyti, kad smegenys su amžiumi praktiškai nemažėja.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (8)