Mokslininkai sukūrė pirmąjį antilazerį  (9)

Fizikai sukūrė pirmąjį pasaulyje antilazerį – prietaisą, galintį neutralizuoti lazerio spindulių pluoštą, praneša BBC. Šis Jeilio universiteto mokslininkų sukurtas įrenginys gali visiškai sugerti sklindantį lazerio spindulių pluoštą. Tačiau tyrėjai tvirtina, jog jis nėra skirtas gintis nuo galingų lazerinių ginklų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Anot jų, antilazeris galėtų būti naudojamas naujos kartos superkompiuteriuose, kurie bus kuriami iš šviesą, o ne elektronus naudojančių detalių.

Douglasas Stone`as ir jo kolegos iš pradžių plėtojo teoriją, galinčią paaiškinti, kurias medžiagas būtų galima naudoti kaip lazerių pagrindą.

„Pastaruoju metu kuriant lazerius pasiekta pažanga leido sukurti daugybę neįprastų įrenginių, kurie neatitinka tradicinės lazerio sąvokos, – aiškino D. Stone`as. – Taigi dirbome prie teorijos, kuri numatytų, kas galėtų būti naudojama formuojant lazerį.“

Ši teorija taip pat numatė, kad greta šviesos sustiprinimo iki koherentiškų pulsų, kaip kad daro lazeris, taip pat turėtų būti įmanoma sukurti antilazerį – prietaisą, kuris sugertų į jį krintančią lazerio šviesą. Mokslininkams pavyko tai padaryti.

Jų prietaisas du tam tikro dažnio lazerio spindulių pluoštus nukreipia į specialią, iš silicio pagamintą optinę ertmę, kurioje sklindantys šviesos pluoštai „įstringa“ ir priverčiami šokinėti aplink, kol visa jų energija išsisklaido.

Žurnalo „Science“ straipsnyje mokslininkai atskleidžia, kad antilazeris gali sugerti 99,4 proc. patenkančios tam tikro bangos ilgio šviesos.

„Kintantis įeinančios šviesos bangos ilgis reiškia, kad antilazeris gali būti efektyviai įjungiamas ir išjungiamas, o tai galima panaudoti optiniuose jungikliuose“– „BBC News“ teigė D. Stone`as.

Sukurti prietaisą, galintį sugerti įvairių bangų ilgių šviesą, anot mokslininko, yra gana paprasta, tačiau antilazerio gebėjimas sugerti konkretaus bangos ilgio šviesą daro jį patrauklų kompiuterių kūrėjams. Be to, prietaisas sukurtas iš silicio, kuris jau dabar plačiai naudojamas kompiuterių gamyboje.

Tačiau D. Stone`as atkreipia dėmesį, jog šis prietaisas negalėtų būti naudojamas kaip priešlazerinis skydas.

„Energija išsklaidoma kaip šiluma. Tad jei kas nors į jus nusitaikys pakankamai galingu lazeriu, galinčiu jus iškepti, antilazeris nuo to neapsaugos“ – tvirtino jis.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(2)
(0)
(2)

Komentarai (9)