Nusipirko automobilį. Pirkėja pašiurpusi. „Gresia 5 metai kalėjimo“ ()
Negalite būti 100 % tikri, kad transporto priemonė nėra pavogta.

© Antoni Shkraba (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/shaking-hands-over-car-7144204/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Automobilio pirkimas iš antstolio visada yra didelė nežinomybė, kalbant apie jo techninę būklę. Tačiau vienas dalykas atrodo tikras – transporto priemonė turi būti be teisinių defektų. Kaip paaiškėjo, taip būna ne visada. Mokesčių inspekcija Lenkijos Naujojo Sončo mieste pardavė užsienyje pavogtą „Land Rover“.
Verta prisiminti, kad iš antstolio pirktam automobiliui netaikoma apsauga nuo paslėptų defektų, dalių sugadinimo ar garantinių pretenzijų. Tai ypač svarbu, nes prieš įsigydami transporto priemonę galite ją apžiūrėti, bet negalite atlikti bandomojo važiavimo arba nuvežti pas mechaniką.
Tačiau didelis privalumas perkant automobilį aukcione yra teisinių defektų nebuvimas. Tai reiškia, kad perkama transporto priemonė neturėtų būti vogta. Deja, tik teoriškai.
Policija iš antstolio paėmė automobilį
|
Tai moteris sužinojo praėjusių metų pabaigoje aukcione už 60 tūkst. zlotų įsigijusi „Land Rover“. Automobilį aukcione paskelbė Naujojo Sončo mokesčių inspekcija.
Laimėjusi aukcioną naujoji savininkė kreipėsi į Ryšių departamentą, kad užregistruotų transporto priemonę. Ji gavo laikinus dokumentus, tačiau dar nespėjus išduoti „tvirto“ registracijos liudijimo, automobilis buvo sulaikytas policijos. Registracijos metu paaiškėjo, kad transporto priemonė į Šengeno informacinę sistemą (SIS) įrašyta kaip pavogta Norvegijoje. Nelaimingos pirkėjos paaiškinimai, kad ji automobilį pirko iš „valstybės“, neturėjo reikšmės.
Nors po kelių mėnesių moteris transporto priemonę atgavo, tačiau dėl to kaltas ne ją pardavusios valstybės institucijos.
Policija norvegams pranešė apie Lenkijoje aptiktą ieškomą automobilį. Po kelių mėnesių pareigūnai gavo informaciją, kad byla užsienyje nutraukta. Tik ištrynus transporto priemonę iš SIS ji galėjo būti grąžinta naujajai savininkei.
Bėda ta, kad moteris per tą laiką negalėjo naudotis automobiliu. Be to, buvo atliktas tyrimas dėl vogtų prekių gavimo, už kurį gresia iki 5 metų nelaisvės.
Kas buvo kaltas? Ar atsakingas teismas?
Kaip pavogtą transporto priemonę gali parduoti valdžios pareigūnai? Greičiausiai kaltė tenka teismui, kuris 2023 metais iš teisto asmens konfiskavo automobilį. Tačiau priimant nuosprendį nebuvo patikrinta, ar automobilis nebuvo pavogtas.
Dėl to jis tapo Valstybės iždo nuosavybe, o mokesčių inspekcijos pareigūnai nusprendė jį parduoti. Deja, jie netikrino transporto priemonės būklės – greičiausiai manė, kad tai padarė teismas. Pirmoji institucija, pastebėjusi teisinę problemą, buvo Komunikacijos skyrius.
Žmogaus teisių komisaro įsikišimas
Byla buvo perduota Žmogaus teisių komisarui, kuris reikalauja Finansų ministerijos paaiškinimų. Žmogaus teisių komisaras nori sužinoti, kodėl transporto priemonė su teisiniu trūkumu buvo parduota viešame aukcione iš anksto nepatikrinus jos statuso SIS duomenų bazėje.
Nelaukiant mokesčių inspekcijos paaiškinimų, verta prisiminti, kad net ir pirkdami automobilį aukcione negalite būti 100 % tikri, kad transporto priemonė nėra pavogta. Todėl prieš perkant verta patiems pasitikrinti VIN numerį turimose duomenų bazėse, kad nekiltų panašių problemų.