Neįtikėtina: robotas pirmą kartą įrodė esąs sąmoningas (11)
Niujorko Rensselaer politechnikos instituto inžinieriai sukūrė trijulę robotų, kuriems buvo duotas spręsti klasikinis „išmintingo žmogaus galvosūkis“, kuriuo tikrinamas sąmoningumas. Ir vienas iš robotų sugebėjo įrodyti, kad jis yra mąstantis kūrinys, rašo techradar.com.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Galvosūkyje išgalvotas karalius renkasi naują patarėją ir susikviečia tris išmintingiausius savo krašto žmones. Jis pažada, kad konkursas bus sąžiningas ir ant pretendentų galvų uždeda baltą arba mėlyną kepurę bei pasako jiems, kad pirmas žmogus, atsistojęs ir tik pagal kitų pretendentų kepures nustatęs savo kepurės spalvą, taps jo naujuoju patarėju.
Panašų konkursą, tik ne išminčiams, o robotams, surengė Selmeris Bringsjordas – dviem iš jų buvo atimtas „gebėjimas kalbėti“, o tada visų trijų buvo paklausta, kuris iš jų vis dar gali kalbėti. Visi robotai bandė pasakyti „nežinau“, tačiau pavyko tik vienam – ir kai jis išgirsta savo balsą, supranta, kad jis nebuvo užtildytas, todėl pasakė: „Atleiskite. Dabar jau žinau!“
Tiesa, jeigu žinome, kad visi trys robotai buvo suprogramuoti identiškai, vadinasi, formaliai tą patį sąmoningumo testą išlaikė visi trys.
Žmogiški gebėjimai
Vertinant iš žmogiškos pusės gali pasirodyti, kad robotams pateikta užduotis yra banaliai paprasta. Tačiau robotui atrodo visai kitaip – visų pirma, jis turi išklausyti ir suprasti klausimą, o paskui išgirsti savo paties balsą tariant „nežinau“ ir suprasti, kad tai yra ne kitų dviejų robotų balsas. Ir tada jam reikia susieti pradinį klausimą su savo galimybėmis bei padaryti išvadą, kad jo balsas nebuvo išjungtas.
Loginiai galvosūkiai, reikalaujantys tam tikro sąmoningumo lygio, kaip štai šis, yra labai svarbūs kuriant robotus, kurie galėtų suprasti savo vaidmenį visuomenėje. Įveikdami daugybę tokių ir panašių testų, robotai, tikimasi, galės išvystyti grupę žmogiškų gebėjimų, kurie būtų naudingi visuomenei.
S. Bringsjordo tyrimo rezultatai bus pristatyti Japonijoje, konferencijoje RO-MAN, kuri vyks nuo rugpjūčio 31 iki rugsėjo 4 dienos.
Niekaip neišsprendžiate galvosūkio apie išminčių kepures? Karalius buvo nesąžiningas – vienintelis būdas surengti sąžiningą konkursą buvo visiems išdalinti vienodų spalvų kepures.