Pavojingiausia pasaulio valstybė gamins naujus branduolinius ginklus: „Padėtis labai bloga ... Prasidėjo nauja jos fazė“  (1)

Šiaurės Korėjos urano sodrinimo galimybės per pastaruosius dvejus metus padvigubėjo, perspėjo Jungtinių Tautų atominės energetikos priežiūros agentūros vadovas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasaulyje didėjant įtampai dėl Pchenjano plečiamos branduolinių ginklų programos, Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovas Yukiya Amano laikraščiui „The Wall Street Journal“ sakė, kad ši izoliuota valstybė didina savo branduolinius pajėgumus.

„Padėtis labai bloga ... Prasidėjo nauja jos fazė, – šią savitę paskelbtoje ataskaitoje sako Y. Amano. – Visi požymiai rodo, kad Šiaurės Korėja daro pažangą, kaip jie ir skelbė.“

Tarptautinės bendrijos nerimas dėl Pchenjano karinių ambicijų padidėjo po virtinės raketų paleidimų ir branduolinių bandymų praėjusiais metais. Anksčiau šį mėnesį Šiaurės Korėja paleido keturias raketas ir pavadino tai treniravimųsi atakuoti Jungtinių Valstijų karines bazes Japonijoje.

Be kita ko, Šiaurės Korėja praeitą savaitgalį, Azijoje lankantis JAV valstybės sekretoriui Rexui Tillersonui, išbandė galingą naują raketų variklį. Pchenjanas seniai trokšta pasigaminti raketų, galinčių nešti branduolinius užtaisus ir smogti žemyninei JAV daliai.

Nesėkmingas startas

Trečiadienio rytą dar viena raketa buvo paleista iš oro pajėgų bazės rytiniame Vonsano uostamiestyje, bet šis bandymas, kaip manoma, buvo nesėkmingas, sakoma Pietų Korėjos gynybos ministerijos pranešime. Ministerija pridūrė analizuojanti, kokio tipo raketą mėginta paleisti.

JAV kariškiai nurodė, kad raketa sprogo tuojau po starto.

„JAV Ramiojo vandenyno štabas užfiksavo, ką mes vertiname kaip nesėkmingą Šiaurės Korėjos mėginimą paleisti raketą ... Kalmos apylinkėse. Atrodo, kad raketa sprogo kelios sekundės po starto“, – sakė kariškių atstovas Davidas Benhamas.

Raketos buvo paleistos vykstant Seulo ir Vašingtono kasmet rengiamoms didelėms bendroms karinėms pratyboms, visada pakurstančiomis Pchenjano įtūžį. Šiaurės Korėja tuos manevrus laiko invazijos repeticija.

Sekmadienį Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas asmeniškai stebėjo ir pagyrė „sėkmingą“ naujo raketos variklio bandymą.

Pasak Seulo, šis eksperimentas žymi Šiaurės Korėjos raketų pajėgumų „reikšmingą pažangą“.

Analitikai nesutaria, kokios yra šios neturtingos valstybės raketų technologijų tikrosios galimybės, bet daugelis sutinka, kad per kelerius pastaruosius metus Pchenjanas padarė nemenką pažangą.

Atsako galimybės

Panašu, kad sekmadienį atlikto variklio bandymo laikas buvo specialiai priderintas prie naujojo JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono pirmosios kelionės į Aziją. Amerikos diplomatijos vadovas perspėjo, kad įtampa šiame regione yra pasiekusi „pavojingą lygį“.

Praėjusią savaitę lankydamasis Pietų Korėjoje, R. Tillersonas pareiškė, kad Vašingtonas atsisakys „nepasiteisinusio strateginės kantrybės“ požiūrio į Pchenjaną, ir perspėjo, jog kariniai JAV veiksmai prieš Šiaurės Korėją yra galimi. Šis pareiškimas labai skyrėsi nuo Kinijos, ilgametės Pchenjano globėjos, atkaklių raginimų problemą spręsti diplomatinėmis priemonėmis.

Šią savaitę Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA pareiškė, kad R. Tillersonas „pripažino nesėkmę“ JAV pastangose priversti Pchenjaną atsisakyti branduolinių ginklų.

Pchenjanas tvirtina, kad branduolinis arsenalas jam reikalingas apsiginti nuo „agresyvių priešų“, tokių kaip Pietų Korėja ir jos sąjungininkės Jungtinės Valstijos.

Tačiau Šiaurės Korėja dar nėra išbandžiusi tarpžemyninės balistinės raketos, galinčios perskristi Ramųjį vandenyną.

Šios šalies turimos didelio nuotolio raketos „Musudan“ teoriškai gali nuskrieti 2,5–4 tūkst. kilometrų. Taigi, jos neabejotinai galėtų smogti taikiniams visoje Pietų Korėjos ir Japonijos teritorijoje, taip pat galbūt JAV karinėms bazėms Guame.

Praeitais metais buvo atlikti aštuoni šių raketų bandymai, bet tik vienas jų buvo sėkmingas. Visais kitais atvejais raketos sprogdavo ore tuojau po starto.

Pernai birželį iš Korėjos pusiasalio rytinės pakrantės paleista „Musudan“ nuskrido 400 kilometrų. Tąsyk Kim Jong Unas pareiškė, kad šis bandymas įrodo Šiaurės Korėjos galimybes smogti JAV bazėms „Ramiojo vandenyno veiksmų teatre“.

Dienraštis „The New York Times“ anksčiau šį mėnesį pranešė, kad vadovaujant ankstesnio prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijai Jungtinės Valstijos suintensyvino kibernetines atakas prieš Šiaurės Korėją, mėgindamos sutrikdyti šios šalies raketų elektronines sistemas prieš pat startą arba joms kylant.

Aut. teisės: Diena.lt
Diena.lt
(25)
(0)
(25)

Komentarai (1)