Rusiją piktina ir JAV noras apsiginti, ir galingo globalaus nebranduolinio ginklo kūrimas  (5)

Pentagonas ėmėsi kurti „perspektyvius greitojo nebranduolinio globalaus smūgio kompleksus“, kurie spręs tas pačias užduotis, kaip ir branduolinės jėgos, skelbiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime. Rusija pastarąją savaitę sustiprino savo propagandos spaudimą JAV kryptimi, iš pradžių kritikos sulaukė JAV kariuomenės daliniai Lenkijoje, o dabar ir priešraketinės gynybos sistema.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tradiciškai Kremliaus propagandos pozicijai, JAV yra kaltinamos „griaunant nusistovėjusį jėgų balansą“. „Greitojo globalinio smūgio priemonių kūrimas – dar vienas faktorius, kuris patvirtina Vašingtono norus sugriauti jėgų balansą, ir užsitikrinti globalų strateginį dominavimą“, – pareiškė Rusijos gynybos ministerijos atstovas Aleksandras Jemeljanovas. Tačiau jis taip ir nepaaiškino, apie kurią ginkluotę kalbama. Yra žinoma tik šios ginkluotės ar gynybos sistemos paskirtis – spręsti tas pačias problemas, kurios šiandien yra skirtos strateginėms branduolinėms jėgoms“.

A. Jemeljanovas „staigaus globalaus smūgio“ vystymą sugretino su JAV priešraketinės gynybos skydo plėtra. Anot rusų gynybos ministerijos atstovo, priešraketinės gynybos efektyvumas „auga, jeigu yra galimybė suduoti „griaunantį“ smūgį Rusijos ir Kinijos strateginėms pajėgoms“.

Todėl, pasako jo, kuriamos „staigaus globalaus smūgio priemonės“ tik „patvirtina Vašingtono kėslus sugriauti nusistovėjusį jėgų balansą, užsitikrinti globalų strateginį dominavimą“.

Gali nesuprasti, ar raketa su branduoliniu užtaisu

Pati greitojo globalaus smūgio (Prompt Global Strike, PGS) koncepcija numato, kad JAV turėtų galėti smogti visa griaunantį smūgį bet kuriame pasaulio taške per vieną valandą nenaudojant branduolinės ginkluotės. Pagrindinės užtaiso gabenimo priemonės – nebranduolinės balistinės raketos ir sparnuotosios raketos. Kiti galimi šios sistemos ginklai – kosmose dislokuotos gynybos sistemos ir viršgarsinės raketos.

Manoma, kad tobulinama PGS sistema sumažins branduolinių užtaisų, kurių JAV būtinai reikia atgrasymui, skaičių ir tuo pačiu paskatins branduolinį nusiginklavimą. Kita vertus, yra manoma, kad ir pati sistema gali išprovokuoti mažiau technologiškai išsivysčiusias valstybes branduoliniam konfliktui. Tuo labiau, nėra būdų nustatyti, ar balistinėje raketoje, paleistoje naudojantis PGS sistemos principais, būtų įprasta kovinė galvutė ar branduolinė.

Tokiu atveju gali būti išprovokuotas branduolinis „atsakas“. JAV taip pat turėtų viršyti tūkstančio priešraketinės gynybos sistemų skaičių jau 2022-aisiais, tuomet jau galimai viršys Rusijos tarpkontinentinių raketų skaičių, nerimavo Rusijos generolas. Jis taip pat pažymėjo, kad amerikiečių radiolokacinės stotys, skirtos perspėti apie branduolinį smūgį, geba „dengti visas įmanomas Rusijos balistinių raketų skrydžio į JAV trajektorijas“.

Rusija piktinasi JAV siekiais apsiginti

Rusijos kariuomenės atstovo teigimu, JAV, dislokuodamos priešraketinės gynybos sistemas Europoje ir Azijos regione, stato į pavojų savo sąjungininkes. Matyt, turėdamas omenyje, kad Rusija puolimo metu pirmiausiai sieks neutralizuoti gynybos sistemas. Jo teigimu, šiuo metu Europoje yra 60 priešraketinių įrengimų, o Azijos-Ramiojo vandenyno regione dar 150.

Rusija šią savaitę eilinį sykį suaktyvino savo kritiką dėl JAV ginkluotės ir kariuomenės dalinių „atsiradimo prie jos sienų“. NATO, atsakydama į Rusijos agresiją Ukrainoje, sustiprino savo pajėgas Lenkijoje ir Baltijos šalyse, įskaitant ir JAV tankų brigadą. Rusijos teigimu, vykstant „Zapad“ karinėms pratyboms Baltarusijoje ir Rusijoje, JAV „slapčia“ į Lenkiją atsiuntė dar vieną tankų brigadą. Maskva taip pat pagrasino ir taip militarizuotame Kaliningrado krašte dislokuoti dar didesnį skaičių raketų.

Aut. teisės: TV3
TV3
(24)
(1)
(23)

Komentarai (5)