10 faktų apie motociklus, kurių galbūt nežinojote: koks yra pats pirmasis motociklas, kada sustoti prie raudono signalo nereikia, kodėl gamintojai pradėjo riboti motociklų greitį ir pavojingiausios lenktynės Žemėje (Video)  (3)

Važinėjimas motociklais asocijuojasi su laisvės pojūčių, greičiu ir galia. Lietuviškas motociklų sezonas nėra ilgas, tačiau tikriausiai jau dabar žmonės garažuose ruošia savo plieninius žirgus šiltesniam metų laikui. Motociklas istoriškai yra labai svarbi transporto priemonė, bet ką apie ją žinome? Pristatome 10 faktų apie motociklus, kurių galbūt nežinojote.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pirmasis motociklas

Šios temos motociklų istorijos entuziastams geriau neminėti – žmonės iki šiol ginčijasi, kuris motociklas buvo pirmasis. Greičiausiai pirmuoju reikėtų laikyti 1867-ųjų Michaux-Perreaux dviratį su garo varikliu. Nedidelis garo variklis išvystė gal 1-2 arklio galias, tačiau tai buvo bent kažkoks pirmasis žingsnis link šiuolaikinio motociklo. Pedalus Michaux-Perreaux kūrinys išlaikė, tačiau tiesiai po sėdyne buvęs garo variklis buvo svarbiausias motociklo galios šaltinis. Kiti motociklai, pretenduojantys į šį titulą yra tais pačiais metais sukurtas Roper motociklas su garo varikliu ir 1885-ųjų Daimler Reitwagen su vidaus degimo varikliu.

Motociklas su V10 varikliu

Tikriausiai gerai žinote Dodge Viper automobilį – amerikietiškas pasididžiavimas su dideliu V10 varikliu ne vienam daro įspūdį. Tačiau 8,3 litrų V10 variklis, išvystantis 500 arklio galių, buvo sumontuotas ir į motociklą. Ar bent jau kažką panašaus į motociklą. Dodge Tomahawk, pristatytas 2003 metais, turėjo 4 ratus, tačiau jie buvo taip arti vienas kito, kad šis kūrinys buvo laikomas motociklu. Tik Dodge nenorėjo, kad juo apskritai kas važinėtų – gatvėse Tomahawk buvo nelegalus, o ir gamintonas perspėjo, kad tai – tik važiuojantis meno kūrinys. Bent 9 Dodge Tomahawk modeliai buvo parduoti, vienas kainavo 555 tūkstančius dolerių.

Šalmai paplito neurochirurgo dėka

Motociklai jau labai seniai yra labai greiti. Anglų neurochirurgas Hugh Cairns ketvirtajame praeito amžiaus dešimtmetyje dažnai susidurdavo su motociklų avarijų aukomis. Nereikėtų pamiršti, kad jau tuometiniai motociklai važinėjo 200 km/h artimu greičiu. Cairnso tyrimai galiausiai atvedė prie visuotinio šalmų naudojimo – jie iš tiesų saugo gyvybes, o šiuolaikiniai šalmai apskritai yra kuriami pasinaudojant aukštosiomis technologijomis.

Harley-Davidson variklio griausmas

Harley-Davidson – vienas garsiausių motociklų gamintojų pasaulyje. Juos atpažįsta visi, o ir garsas, entuziastų manymu, yra unikalus. V formos dviejų cilindrų varikliai, kuriuose cilindrus skiria 45 laipsniai, kuria netolygų, tačiau ausiai malonų garsą. 1994 metais kompanija pabandė įteisinti šį garsą kaip savo prekės ženklą. Tai būtų reiškę, kad niekas kitas negalėtų gaminti motociklų, kurie skleistų tą garsą. Tačiau ne vienas konkurentas prieštaravo tokiam veiksmui – juk daugybė variklių, kurie konstrukciniais sprendimais nėra tapatūs Harley-Davidson galios agregatams, skleidžia panašū garsą. 2000 metais Harley-Davidson teko nusileisti.

Motociklų gamintojams nepatinka greitai gatvėmis važinėjantys entuziastai

Motociklai gali nesunkiai peržengti 300 km/h ribą. Tiksliau, ne vienas modelis yra užfiksuotas lekiantis kur kas greičiau. Suzuki Hayabusa 1999 metais galėjo pasiekti 312 km/h greitį tiesiai iš gamyklos, be jokio papildomo modifikavimo. Tuomet Europoje prasidėjo kalbos, kad japoniškų motociklų importas turėtų būti ribojamas, nes daugėja dėl viršyto greičio įvykstančių avarijų. Japonų gamintojai patys suprato, kad rekordų vaikymąsis nieko neduos, todėl visi didieji gamintojai sutarė nuo 2000 metų riboti motociklų greitį iki 300 km/h. Visgi, pirkėjai dažnai patys pašalina elektronines kliūtis važiuoti greičiau.

Raudona šviesa – tik STOP ženklas

JAV Indianos valstijoje motociklams galioja kelios eismo taisyklių išimtys. Viena keisčiausių yra raudono šviesoforo signalo nepaisymas. Privažiavęs raudoną signalą motociklo vairuotojas privalo sustoti ir palaukti 120 sekundžių. Tuomet gali važiuoti toliau, jei tik netrukdo eismui, kuriam dega žalias signalas.

Mažiausias pasaulio motociklas

Tomas Wibergas 2003 metais Švedijoje užfiksavo neįprastą rekordą- 10 metrų nuvažiavo mažiausiu pasaulio motociklu. Jo priekinis ratas buvo vos 16 mm skersmens, o galinis – 22 mm. Smalltoe vadinamas motociklas galėjo pasiekti 2 km/h greitį ir svėrė vos 1,1 kg.

Kawasaki kuria kosmines technologijas

Kawasaki – vienas garsiausių pasaulio motociklų gamintojų, tačiau ar žinojote, kad kompanija gamina kur kas daugiau? Laivai, traukinių dalys, lėktuvai ir kur kas daugiau. Kawasaki kompanija buvo įkurta dar 1896 metais, o motociklus pradėjo gaminti tik 1962-aisiais. Kawasaki prisidėjo prie japonų kosminio modulio TKS, kosminio lėktuvo HOPE-X projekto ir iki šiol kuria daugkartiniam panaudojimui tinkamą įrangą kosminiams tyrimams. Tiesa, daugelis motociklų gamintojų kuria ir kitus produktus. Pavyzdžiui, britų Triumph gamina ir golfo kamuoliukus.

Pavojingiausios lenktynės Žemėje

Taip dažnai vadinamos Isle of Man TT lenktynės, vykstančios nuo 1907 metų. Įspūdingu greičiu skriejantys motociklai bendro naudojimo keliais tiesiog gniaužia kvapą. Šiuo metu vieno rato įveikimo rekordas priklauso Michael Dunlop – 16 minučių ir beveik 54 sekundės važiuojant vidutiniu 215,6 km/h greičiu. Visai šalia trasos stovi namai, ją riboja šaligatviai, čia pat stovi žiūrovai. Skaičiuojama, kad nuo pat pradžių renginys jau pasiglemžė bent 146 gyvybes pagrindinėse lenktynėse. Kasmet žūva bent keli lenktynininkai. Medikai skuba į pagalbą motociklais, tačiau lenktyniaujama tokiais greičiais, kad ne visus į avarijas patekusius lenktynininkus apskritai įmanoma išgelbėti.

Kadrai iš Isle of Man TT lenktynių:

Greičiausias pasaulio motociklas – Ack Attack

Tai – tik rekordui sukurta dviratė transporto priemonė su pilnu kėbulu ir itin aerodinamiška forma. Ack Attack 2010 metais pasiekė 605,7 km/h greitį. Tačiau į motociklą šis aparatas panašus tik dėl to, kad turi du ratus ir kažkiek panašią vairuotojo poziciją. Ack Attack yra varomas dviem Suzuki varikliais.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Nodum.lt
Nodum.lt
(18)
(2)
(16)

Komentarai (3)