Patentai stabdo žmonijos progresą? Taip mano ir pats Elonas Muskas, ir net „Toyota“  (30)

Jei jūs ką nors sukūrėte, būtų nemalonu, kad kažkas kitas iš to pelnytųsi. Taip jau yra - mes norime, kad už mūsų idėjas ir darbus būtų atlyginta ir tai yra visiškai normalu. Bet ar nekenkia visai žmonijai? Juk patentais neapsaugotus gaminius būtų galima tobulinti sparčiau!


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Elonas Muskas apie tai kalba jau kelerius metus. Patentai saugo intelektinę nuosavybę ir leidžia jų savininkams daugiau uždirbti. Jei jūs sukurtumėte ką nors gero ir to daikto neapsaugotumėte, didesnės kompanijos jus greitai nukonkuruotų. Pirkėjams nesvarbu, kas pirmasis sukūrė vieną ar kitą produktą. „Tesla“ taip pat turi visą eilę patentų, tačiau Elonas Muskas dar 2014 metais pareiškė, kad teismų dėl naudojimosi užpatentuotais sprendimais nebus.

Muskas teigė, kad iš pradžių manė, kad patentai yra geras dalykas, todėl sunkiai dirbo, kad juos gautų. Tačiau dabar jo nuomonė yra kitokia. Jis mano, kad patentai stabdo progresą, padeda didžiosioms korporacijoms, leidžia teisininkams praturtėti, o štai išradėjas lieka paskutinėje vietoje. Žinoma, žmogus iš savo kūrinio teoriškai gali uždirbti daugiau, jei jis apsisaugo nuo kitų kompanijų. Tačiau žmonija dėl to tik kenčia. Visų pirma, produktų pasirinkimas yra prastesnis būtent patentų dėka. Antra, skirtingos kompanijos gali skirtingai vystyti įvairias technologijas - patentą turinti įmonė nebūtinai sukurs geriausią produktą.

Elonas Muskas nėra vienintelis taip manantis. „Toyota“ atvėrė 5 680 savo patentų, susijusių su vandenilio kuro elementu. Manoma, kad tai paskatins technologijos vystymąsi. Juk iš esmės naujos technologijų kompanijos galėtų pradėti nuo ten, kur yra „Toyota“ ir „Tesla“. Teisinis tokių santykių reglamentavimas nėra aiškus, tačiau reikia tikėtis, kad kompanijos nepersigalvos ir nepradės imti mokesčio už savo intelektinės nuosavybės naudojimą.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad „Tesla“ ir „Toyota“ tiesiog išmeta pinigus. Bet ar tikrai? Reikia tikėtis, kad tos įmonės, kurios pasinaudotų patentais, savų išradimų taip pat nesaugotų. Taigi, vandeniliniai kuro elementai būtų tobulinami sparčiau ir „Toyota“ gautų naują postūmį sprendžiant pagrindines problemas. Galbūt kas nors pasidomės „Toyota“ patentais ir sukurs geresnes vandenilio talpyklas? Tuomet jomis pasinaudotų ir pati „Toyota“.

Nereikėtų pamiršti ir to, kad tai leistų rinkai augti. Būti augančios rinkos dalimi yra kur kas svarbiau nei būti vienintele augančia kompanija. Tačiau „Toyota“ ir „Tesla“ pavyzdys nėra taisyklė ir daugelis patentų liks galioti ilgus dešimtmečius. Klausimas vienas - ar žmonija į priekį žengtų sparčiau, jei jos taip neribotų intelektinės nuosavybės įstatymai? O gal priešingai - didžiosios korporacijos visiškai sunaikintų mažąsias?

Aut. teisės: Technologijos.lt
(54)
(1)
(53)

Komentarai (30)