Kodėl amerikiečių svirnai ir daržinės dažnai būna raudonos spalvos?  ()

Užmerkite akis ir įsivaizduokite amerikietišką svirną. Kaip jis atrodo? Tikriausiai daugelis žmonių įsivaizdavo didelį raudoną lentinį pastatą – taip atrodo tradiciniai amerikietiški svirnai ir daržinės. Tačiau tai nulėmė ne tik noras turėti gražius ūkinius pastatus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Iš tikrųjų, raudoni svirnai, daržinės ir net garažai matomi ne tik JAV. Daug raudonų ūkinių pastatų galima pastebėti ir Vokietijoje bei Skandinavijoje. Tiesa, šiais laikais ši tradicija po truputį blėsta, nors raudonos sienos su baltais apvadais vis tiek atrodo labai gražiai.

Ir negalime nuvertinti to grožio. Gyventi kiek įmanoma gražesnėje aplinkoje žmonės siekė visais laikais. Tas baltos ir raudonos spalvos kontrastas yra patrauklus akiai ir tai tikrai buvo vienas iš motyvų, kodėl ir dabar dažnai matome tokios spalvų schemos pastatus.

Tačiau tikrai būta ir kitų motyvų. Visų pirma – kaina. Dažų savikaina labai priklauso nuo naudojamų pigmenų. Raudoni dažai dažnai gaminami naudojant geležies oksidą, jums žinomą kaip rūdys. Tai yra pakankamai pigus pigmentas, todėl raudoni dažai anksčiau buvo gerokai pigesni už kitų spalvų dažus. Žinoma, ūkių savininkai apie tai visuomet pagalvodavo – juk nudažyti didelei daržinei reikia nemažai dažų.

Tiesą sakant, pirmieji raudoni svirnai ir daržinės prieš kelis šimtus metų buvo nudažyti namuose pasigamintais dažai. Į linų sėmenų aliejų, kuris puikiai apsaugo medieną, buvo maišoma įvairių medžiagų, tarp jų – ir geležies oksido. Šis mišinys buvo raudonas, todėl ir didelė ūkinių pastatų dalis anksčiau buvo raudona.

Medienos apsauga nuo puvimo buvo pagrindinė priežastis, kodėl šie pastatai buvo dažomi apskritai. Geležies oksidas neleidžia plisti grybeliui, kuris pūdo medieną. Patys raudoni dažai, pagaminti geležies oksido pagrindu, yra labai patvarūs ir ilgaamžiai, todėl raudonai nudažytas ūkinis pastatas taip pat yra atsparesnis aplinkos poveikiui.

Tai buvo pirmosios priežastys, tačiau vėliau ūkiniai pastatai taip buvo dažomi dėl to, kad tai – tradicija. Net kai JAV buvo eksperimentuojama su moderniais apvaliais ūkiniais pastatais, jie dažnai buvo dažomi raudonai. Tiesa, medinės daržinės moderniuose ūkiuose matomos retai. Jas pakeitė dideli mūriniai ar skardiniai sandėliai, o nemaža dalis pašarų saugoma ir lauke.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Nodum.lt
Nodum.lt
(36)
(4)
(32)

Komentarai ()