Senųjų technologijų saulėlydžio keistenybė - kodėl 3G atsisakysime, o 2G dar kuriam laikui liks?  (2)

Pasaulyje vis sparčiau vystant 5G technologiją, mobiliojo ryšio pradininkų 2G ir 3G „gyvybės“ pakibo ant plauko. Antros kartos technologiją jau išjungė tokios šalys, kaip Japonija ir Pietų Korėja, o iki kitų metų pradžios jos turėtų nelikti ir Šiaurės Amerikoje. Priešingai nei jose, Lietuva pirmiausia žada atsisveikinti su naujesnės kartos 3G ryšiu. Kodėl?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Nors 3G ryšys yra naujesnė technologija, ženkliai prisidėjusi prie išmaniųjų telefonų ir mobiliųjų programėlių plėtros, jos reikšmė gerokai sumenko pasirodžius šiuo metu naudojamam sparčiam 4G ryšiui. 2G ryšio technologija ilgainiui taip pat bus pakeista naujesnėmis, tačiau tai įvyks vėliau, nes antros kartos ryšys yra plačiau panaudojamas ir universalesnis. Naudojantis juo veikia didžioji dalis nesudėtingų įrenginių, pavyzdžiui, kiemo varteliai, liftai, signalizacijų sistemos“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ technologijų vadovas Gintas Butėnas.

Galimybės: nuo SMS žinučių iki robotų

1991 m. Suomijoje paleistas 2G ryšys leido keistis SMS ir daugiaformačiais MMS (angl. Multimedia Messaging Service, MMS) pranešimais, kuriais galima siųsti tekstą, nuotraukas ar spalvotus paveiksliukus. Šiandien technologija plačiai taikoma įvairiuose prietaisuose, kuriems reikalingas nedidelis duomenų kiekis, todėl didesnė sparta nereikalinga: liftuose, elektros ir šilumos skaitikliuose, kiemo apsaugos signalizacijose.

2001 m. pabaigoje atsiradęs 3G ryšys suteikė daug geresnę balso skambučių kokybę ir atvėrė naujas mobiliojo ryšio galimybes: žiūrėti televiziją telefone, naudotis ypač sparčiu mobiliuoju internetu ir naudotis vaizdo skambučių funkcija.

„3G technologija davė pradžią sparčiai išmaniųjų telefonų ir mobiliųjų programėlių plėtrai. Jis taip pat sudarė sąlygas nuo didžiųjų miestų nutolusiose vietovėse diegti vaizdo stebėjimo kameras ar meteorologinių stebėjimų stoteles, kurioms būtinas interneto ryšys. Visgi, atsiradus 4G ryšiui, didelė dalis 3G ryšį naudojusių pažangių sprendimų buvo perkelti į 4G ir 3G tapo nebe toks aktualus“, – aiškina „Bitės“ technologijų vadovas.

 

2009 m. sukurta pažangesnė 4G ryšio užtikrino didesnį duomenų perdavimo greitį. Tai leido žmonėms be trukdžių naudotis sparčiu interneto ryšiu ir didelės spartos reikalaujančiomis paslaugomis, tokiomis kaip itin greitas didelės apimties dokumentų atsisiuntimas, ir aukštos kokybės vaizdo įrašų peržiūra. 4G taip pat atvėrė galimybes daiktų internetui ir robotizacijai.

Tuo metu pasaulyje dar tik diegiamas 5G ryšys galimai leis pasiekti neregėtas technologijų aukštumas žemės ūkyje, sveikatos apsaugoje ir automobilių pramonėje. Pavyzdžiui, kritinei masei automobilių mieste turint prisijungimą prie 5G, galima realiu laiku nuspėti dar tik susidarančias spūstis bei mažinti poveikį aplinkai, o atsidūrus pavojingose situacijose padėti vairuotojui jų išvengti taip saugant gyvybes.

Senosios kartos technologijų saulėlydis

Siekdami sustiprinti 4G interneto ryšį ir naujos kartos judriojo ryšio 5G diegimą, vis daugiau mobiliojo ryšio operatorių nusprendžia išjungti 2G ir 3G ryšį ir jų dažnius panaudoti 4G ir 5G technologijoms vystyti. Nors Japonijoje, Pietų Korėjoje ir didelėje Šiaurės Amerikos dalyje 2G ryšys jau išjungtas, atrodytų keista, tačiau Europoje 2G ryšys išliks ilgiau nei 3G.

 

„2G technologija itin plačiai taikoma tokiuose įrenginiuose, kuriems palaikyti nereikalinga didelė mobiliojo interneto sparta. Tai – apsaugos signalizacijos, elektros ir šilumos skaitikliai, kiemo varteliai, liftai, verslas taip pat aktyviai naudoja įvairius telemetrijos sprendimus, pavyzdžiui, stebėti krovininių automobilių buvimo vietą. Tokioms paslaugoms aukštesnės kartos ryšys iš esmės nereikalingas, jis jokio teigiamo pokyčio nesukurtų. Kitas 2G technologijos privalumas – priešingai nei 3G ryšį, 2G ryšį palaiko visi mobiliojo ryšio įrenginiai“, – sako G.Butėnas.

Anot jo, skirtingas ryšio technologijas lengviau suprasti įsivaizduojant jas kaip transporto priemones. Pavyzdžiui, 2G tokiu atveju atstotų dviratį, kurio „krepšelyje“ galima pernešti nedidelį kiekį duomenį, 3G – nedidelį automobilį, 4G – erdvų visureigį, o 5G – sunkvežimį.

„Norint užtikrinti nemažos dalies paslaugų veikimą užtenka ir nedidelio duomenų kiekio, nedidelės ryšio spartos. Taupydami kaštus gamintojai nediegia aukštesnės kartos ryšio technologijos, nes jų poreikius pilnai patenkina ir paprasta 2G technologija“, – papildo technologijų ekspertas.

Kada išjungsime 3G ir 2G?

 

Šiandien 3G technologija daugiausia naudojama balsinėms paslaugoms užtikrinti. Trečios kartos mobiliojo ryšio tinkle išgaunamas daug aukštesnės kokybės balsas nei 2G, todėl net apie 78 proc. „Bitės“ balsinių paslaugų vykdomos per 3G, kai tuo metu per 2G – tik apie 22 proc.

„Jeigu balsines paslaugas perkeltume į 4G ryšio tinklą, tai 3G tinklas liktų beveik tuščias, nes šiandien net 96 proc. visų duomenų perduodama būtent per 4G. Vis tik šis sprendimas artimiausiais metais dar nebus įgyvendintas, nes nemaža dalis šalies gyventojų vis dar naudojasi 4G ryšio nepalaikančiais įrenginiais. O išjungus 3G ryšį, įrenginiai jungtųsi prie 2G tinklo, kas lemtų suprastėjusią balso skambučių kokybę“, – aiškina operatoriaustechnologijų vadovas.

Ekspertas priduria, kad žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, 3G tinklą „Bitė“ turėtų išjungti 2024–2025 metais, o 2G – 2026–2028 m. Kadangi 2G įrenginių vartotojų kasmet sumažėja po 3–4 procentinius punktus, iki planuojamo išjungimo dienos, 2G ryšį naudojančių įrenginių beveik neturėtų likti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(6)
(7)
(-1)

Komentarai (2)