Koks yra tikrasis našumo skirtumas tarp 2133 MHz ir 3200 MHz dažnio DDR4 RAM atminties: testai sistemoje su Core i7-6700K ir GeForce GTX 1070 (14)
Neverta ginčytis, kad tarp pinigų negailinčių žaidėjų (ir kol AMD vis dar tyli) „GeForce GTX 1070“ yra populiariausias pasirinkimas, kuriam dažniausiai akomponuoja „Core i5-6600(K)“. Dėl šių dviejų pasirinkimų galvos nesukama, tačiau operatyviosios atminties dažnis išlieka gana atviru klausimu, ypač dabar, kai skirtumas tarp 2133 MHz ir 3200 MHz DDR4 atminties modulių sunykęs iki 10 – 15-os eurų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Identiškos komplektacijos iš visų minėtų komponentų mums atkartoti nepavyks, tačiau ir i7-6700K mūsų eksperimentui 1080p rezoliucijoje tiks puikiai. Iš anksto norime padėkoti operatyvios atminties gamintojai G.SKILL, iš savo pagrindinės būstinės Taivane atsiuntusiai „TridentZ“ DDR4 komplektą, susidedantį iš 2x 8 GB atminties modulių, veikiančių 3200 MHz dažniu.
Pakuotė ir komplektacija
Tūkstančius kilometrų įveikusi pakuotė visiškai nepanaši į tą, kuri saugojo „Ripjaws 4“ modulius, testuotus pasitelkus „Intel X99“ platformą. Greičiausiai taip ir turi būti – juk tai dvi skirtingos DDR4 šeimos. Ant nepermatomos pakuotės turime didžiulį Z raidės fragmentą, kurį kol kas galima suvesti tik su pavadinimu, o su pačiais moduliais kol kas tai padaryti sudėtinga, nors G.SKILL jų nevengia parodyti jau dabar. Visgi galima spėti, kad Z raidė mums praneša apie radiatorių turimus „dantukus“.
Informavusi, kokio kalibro vartotojams buvo sukurta „TridentZ“ serija (mes tą padarysime visai netrukus) G.SKILL rodo pasitikėjimą ne tik savo produkcijos kokybe, bet ir aptarnavimo lygiu. Plastikinėje pakuotėje kartu su moduliais radome firminį G.SKILL lipduką - aksesuarą, kuris iš esmės yra vienintelis priedas, kuris įteikiamas DRAM pirkėjams.
Žvilgsnis iš arčiau, specifikacijos
Teisingai. „TridentZ“ šeima atstovauja tuos G.SKILL DDR4 modulius, kurie buvo sukurti maksimalios spartos ir išskirtinumo ieškantiems vartotojams. Tai kuo puikiausiai patvirtina „TridentZ“ moduliams suteikiamas taktinis dažnis. G.SKILL neturi lėčiau nei 2800 MHz dažniu veikiančių „TridentZ“ modulių, o maksimalus dažnis šauna iki pat 4133 MHz. Daugelis apie mūsų 3200 MHz dažniu veikiantį testavimo pavyzdį pasakys „juk 3200 MHz ir taip daug“, tačiau šiuo atveju juos palyginus su visa „TridentZ“ pasiūla, jie nenorom ima ir nublanksta.
Tiesa, vos vienas kitas atminties modulis privers panašiai pasijausti „TridentZ“ modulius kalbant apie išvaizdą. „TridentZ“ traukia akį dviem aspektais: agresyviu radiatorių dizainu ir spalvine gama, kurią sudaro juoda, raudona bei sidabrinė spalvos. Viena pusė radiatoriaus nudažyta juodai, kita sidabrine spalva, o tarp jų įsprausta raudona plastiko plokštelė. Ant juodos pusės užklijuotas lipdukas, nurodantis visą reikalingą informaciją apie modulį. Pilkoji pusė turi išėsdintą „TridentZ“ pavadinimą, o G.SKILL pavadinimas matomas dviejose vietose ant plastmasinės plokštelės. Savaime suprantama, patys radiatoriai pagaminti ne iš plastiko, o iš aliuminio, kuriems suteikta šlifuoto metalo būsena. Tai neįprastai stori (sąlyginai) radiatoriai – storesni už visus tuos, kuriuos teko čiupinėti praeityje. Dėl šios priežasties pirštai tvirtai jaučia, kad tai itin tvirti ir solidūs moduliai.
Abipus juodos spalvos montažinės plokštės, kuri sudaryta iš aštuonių sluoksnių, prilituota po 8 „Samsung“ (K4A4G085WD) lustus. Tai „dual rank“ moduliai. Kiekvieno iš jų talpa – 512 MB. Jie dirba spartesniems DDR4 moduliams taikoma 1,35 v įtampa. Priminsime, kad pradinė DDR4 modulių įtampa siekia tik 1,2 v, kai maksimali, bet vis dar saugi, nurodoma 1,5 v. Moduliams priskirtas XMP 2.0 profilis, kuriame be 3200 MHz dažnio saugomi ir vėlinimo laikai, siekiantys 16(CL)-16(tRCD)-16(tRP)-38(tRAS) ciklus.
Žvelgiant į radiatiorius iš skirtingų pozicijų, jie suteikia dvejopą simetriško įspūdį: iš viršaus – simetriška, iš priekio – ne. Viename gale termo juostele tvirtinamas radiatorius įgauna 3 pelekus. Kita modulio pusė gauna tokią pačią, tik veidrodinio efekto paveiktą aliuminio plokštelę. Visų pirma, toks dizainas atlieka estetinę paskirtį, tačiau neatmeskime ir to fakto, kad gauname padidėjusį aušinamojo paviršiaus plotą, kuris, DRAM moduliams nėra toks reikšmingas. Aukščiausia radiatoriaus vieta nuo PCB pakilusi ~10 mm, bendras „TridentZ“ modulio aukštis siekia 44 mm. Tai toli gražu ne patys aukščiausi moduliai, kurie neturėtų sukelti suderinamumo problemų su daugeliu protingai suprojektuotų orinių aušintuvų.
Testavimas
Greta šių G.SKILL modulių ir i7-6700K procesoriaus, kurio dažnis bus fiksuotas 4,2 GHz, pasirinkome „Asus ROG STRIX GeForce GTX 1070 O8G-GAMING“ vaizdo plokštę. Neturėdami tikrų DDR4 2133 MHz modulių, BIOS nustatymų pagalba paversime įprastu 3200 MHz veikiančius „TridentZ“ modulius šiek tiek pasidarbuoti gerokai sumažintu 2133 MHz dažniu. Standartiniai 2133 MHz DDR4 moduliai dažniausiai turi CL15 vėlinimo laiką, todėl atliksime korekcijas ir šioje srityje. Kiekvieno žaidimo testavimai vykdomi tris kartus išvedant vidurkį, fiksuojant mažiausią minimalią ir didžiausią maksimalią fps vertes.
- Procesorius: Intel Core i7-6700K@fixed at 4.2 GHz (HT on)
- Pagrindinė plokštė: Asus ROG Maximus VIII Extreme Assembly
- RAM atmintis: G.SKILL TridentZ DDR4 2x 8 GB
- Vaizdo plokštė: Asus ROG STRIX GeForce GTX 1070 O8G-GAMING
- SSD kaupiklis: OCZ Vector 150 240 GB
- Maitinimo šaltinis: Be Quiet! Dark Power Pro 10 550 W
- Korpusas: Phanteks Enthoo Primo
- Monitorius: Dell U2311H
- Operacinė sistema: Windows 7 x64 (SP1) / Windows 10
2133 MHz dažniu veikiančių „TridentZ“ rodmenys kairėje ir 3200 MHz dešinėje
Rezultatai
Jau pirmasis žaidimas, kuriuo tapo „Thief“, ima nuteikinėti pozityviai. Minimali fps reikšmė išaugo nuo 85 iki 93 fps (+9,4 %), o vidutinė sparta padidėjo beveik 4 procentais. „Metro Last Light“ šaudyklėje didžiausią pokytį mato maksimalios fps reikšmės, beveik 1 GHz didesniu dažniu veikiantiems DDR4 moduliams gebant išlošti tik 1,3 fps, kurie prilygsta 1,8 %. Atvirame „Witcher 3“ pasaulyje situacija labai panaši: minamali fps reikšmė padidėja vos 1 fps (53 -> 54 fps), o vidutinė sparta nepriauga nė pilno 1 fps (0,7 fps). Tiesa, toks pagerėjimas pavirsta apvaliu 1 procentu.
Bent teoriškai DX12 API turėtų dar labiau mažinti procesoriaus įtaką spartai, nors vidiniai žaidimų nustatymai, kurie maksimalūs, atlieka didžiąją dalį darbo. Tarp likusių trijų žaidimų papuola strategija AoS (Ashes of Singularity), o, kaip žinia, istoriškai yra pasitaikę tiek procesoriui, tiek RAM dažniui pakankamai jautrių pavadinimų. Deja, bet AoS nerodo jokio susižavėjimo spartesne DDR4 atmintimi, kaip ir „Rise of Tomb Rider“ bei DOOM. Pastarajame naudodami 3200 MHz atmintį tikėjomės išvysti bent keletu fps daugiau, tačiau praktika parodė visišką lygybę.
Spartinimas
Spartinimas nesusiklostė taip, kaip tikėjomės, žinodami, jog tai G.SKILL moduliai. Pirmasis mūsų tikslas buvo pasižiūrėti, kiek galima sumažinti vėlinimo (CL) laikus moduliams dirbant gamykliniu 3200 MHz dažniu. Nepaisant to, kad atminties įtampa rankiniu būdu buvo padidinta nuo 1,35 iki 1,5 v, CL16 taip ir liko ta zona, iš kurios (žemiau, link CL15) „TridentZ“ pajudėti neįstengė. Nepavyko nė karto išvysti net darbalaukio - sistema užstrigdavo pasirodžius UEFI BIOS. Kitu išbandymu, tekusiu šiems moduliams, tapo 3333 MHz dažnis – sekanti stotelė po 3200 MHz. Iš pirmo karto patekę į darbalaukį sėkmingai pabaigėme atminties stabilumui jautrų „HiperPi“ testą. Nemanome, kad galime pasiekti kito punto - 3466 MHz. Ši žyma nepasidavė net ir dar kartą padidinus modulių įtampą iki 1,5 v.
Išvados
Penkiose iš šešių situacijų daugiau nei 1 GHz greičiau „Skylake“ platformoje veikiantys DDR4 moduliai neatnešė apčiuopiamos naudos.
Didžiausias pagerėjimas pastebėtas vieninteliame mažiausiai „GPU limited“ žaidime, kuriuo tapo „Thief“. Vidutinė sparta išaugo 4,5 fps, o minimali fps reikšmė padidėjo įspūdingais 8 fps.
Trijuose iš šešių situacijų susidariusį skirtumą, kuris siekė 0,1 fps ir „Ashes of Singularity“ teste net pakrypo lėtesnės atminties naudai, tarp 2133 ir 3200 MHz dirbančių „TridentZ“ modulių galima prilyginti paklaidai, o DOOM šaudyklėje po trijų testavimo sesijų net buvo gautas visiškai identiškas rezultatas - 171,8 fps.
Akivaizdu, kad operatyvios atminties dažnio rolė mūsų parinktos geležies ir programinės įrangos atžvilgiu vaidina itin minimalią įtaką, kurią gana sudėtinga pateisinti iš pažiūros pakankamai menku kainų skirtumu - lietuviškame turguje to paties gamintojo 3200 MHz modulius vietoje 2133 MHz galima įsigyti pridėjus ~11 eurų.
Suma atrodo tikrai menka, tačiau laukiantis spartos prieaugis greičiausiai bus dar mažesnis, ir G.SKILL dėl to kaltinti būtų kvaila. Patys „TridentZ“ moduliai alsuoja aukščiausios klasės surinkimo kokybe, kurią nulėmė tvirtesni nei įprastai bei puikiai apdirbti aliuminio radiatoriai. Dėka vidutinio radiatorių aukščio šie moduliai turėtų būti suderinami su daugeliu orinių aušintuvų, o madomis besirūpinančiai pirkėjui palikta galimybė pagalvoti ir pasirinkti, kurios spalvos radiatoriai jo sistemai tiks labiausiai.
16 GB (2x 8 GB) rinkinio kaina Europoje nėra išpūsta - nesiekia 110 € (priklausomai nuo spalvos), produktą lydi viso gyvenimo (angl. lifetime) garantinis aptarnavimas. Nusivilti „TridentZ“ išties sunku. Kažkas ilgalaikėje perspektyvoje gali pritrūkti integruoto termo daviklio ar LED švieselių, nors mums tik trumpam teko nuliūsti patikrinus, kad šis konkretus testavimo pavyzdys, net padidinus įtampą, atsisako veikti bet kokiais mažesniais nei gamykliniais (CL16) vėlinimo laikais.
Magiški 3333 MHz buvo viskas, ką pavyko pasiekti. Norėjos bent 3400 MHz, bet kolega pasakė "juk 3200 MHz ir taip gerai". Ir nesutikti su juo sunku.