Gyvenimas vėjo jėgainės šešėlyje – lygu košmarui? Pagaliau atsakė kartą ir visiems laikams  ()

Ištyrė ar vėjo turbinų skleidžiamas triukšmas turi įtakos žmogaus pažinimo funkcijoms.



© jwvein (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/windmill-field-landscape-6307058/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pastaraisiais metais vėjo turbinos tapo svarbia energetikos kraštovaizdžio dalimi, teikiančia žalią energiją ir remiančią perėjimą prie tvarių energijos šaltinių. Tačiau jų buvimas kelia klausimų dėl galimo jų keliamo triukšmo poveikio netoliese gyvenančių žmonių sveikatai. Ar yra ko bijoti? Lenkai tai ką tik patikrino.

Gyvenimas vėjo jėgainės šešėlyje – lygu košmarui? Pagaliau atsakė kartą ir visiems laikams. Adomo Mickevičiaus universiteto mokslininkų komanda, siekdama išsklaidyti abejones dėl kenksmingumo gyvenantiems šalia vėjo jėgainių, atliko tyrimus, kurių rezultatai buvo paskelbti prestižiniame žurnale „Humanities & Social Sciences Communications“.

Mokslininkai iš Adomo Mickevičiaus universiteto Edukologijos fakulteto ir Fizikos ir astronomijos fakulteto, bendradarbiaudami su Kognityvinės neurologijos centru, nusprendė ištirti, ar vėjo turbinų skleidžiamas triukšmas turi įtakos žmogaus pažinimo funkcijoms.

[EU+Kuponai] Rekordinė kaina! Patys pasigaminkite vyno ir kt. gėrimų tiesiog namuose. Neįtikėtinos kainos ir galimybių aparatai
2774 2

Labai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Nors panašūs tyrimai buvo atlikti ir anksčiau, jie niekada nepateikė aiškių atsakymų, dažnai neatsižvelgdami į tokius veiksnius kaip socialiniai ar kultūriniai įsitikinimai. Todėl, siekdama objektyvesnių rezultatų, mokslininkų komanda naudojo metodą, derinantį pažinimo neurologijos ir psichoakustikos metodus.

Eksperimento metu komanda užfiksavo triukšmą, kurį sukėlė 2 MW vėjo turbina, esanti netoli Poznanės. Įrašas buvo atliktas naudojant ambisoninį mikrofoną, pastatytą 1,5 metro virš žemės, 500 metrų nuo turbinos.

Įrašymo metu vėjo greitis turbinos projektoriaus aukštyje (105 metrai) siekė 8,2 m/s, 10 metrų aukštyje – apie 4,5 m/s, o 1,5 metro aukštyje – mažiau nei 1 m/s. Iš surinktų įrašų buvo atrinktas septynių minučių trukmės fragmentas, kuris buvo perkeltas siekiant sukurti valandą garso medžiagos tyrimams.

Šis specifinis metodas nėra atsitiktinumas, nes tokio tipo įrašymas leido komandai gauti turbinos triukšmą, kuriam buvo būdingi periodiniai garso lygio svyravimai, vadinami amplitudės moduliacija, kurių dažnis buvo 0,8–1 Hz, o moduliacijos gylis apie 6,9 ​​dB. Vidutinis išmatuotas triukšmo lygis buvo 65,4 dB SPL (38,5 dBA), o tai atitinka kelių eismo keliamą triukšmo lygį. Dabar, kai turime prieigą prie pavyzdžių, laikas patikrinti tikrovę.

 

Vėlesniame tyrime dalyvavo 45 studentai nuo 18 iki 25 metų (30 moterų ir 15 vyrų). Dalyviai buvo suskirstyti į tris grupes. Viena buvo veikiama vėjo turbinos triukšmo, antroji grupė – kelio triukšmo, o trečioji buvo tylioje aplinkoje ir nė viena grupė nebuvo informuota apie leidžiamo garso šaltinį, kad būtų pašalinta šališkumo rizika.

Vėlesnė rezultatų analizė parodė, kad trumpalaikis vėjo jėgainių triukšmo poveikis neturėjo neigiamos įtakos dalyvių pažintinėms funkcijoms. Triukšmas nesumažino pažinimo efektyvumo, nesutrikdė mokymosi mechanizmų ir nepakeitė natūralios smegenų bangų dinamikos pažinimo ar ramybės būsenoje.

 

Be to, turbinos triukšmas nebuvo suvokiamas kaip labiau dirginantis ar keliantis įtampą nei kelių eismo triukšmas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad bet kokį neigiamą poveikį smegenų funkcijai lėmė ne pats triukšmas, o socialiai sukonstruoti įsitikinimai apie vėjo jėgaines ir jų kišimąsi į vietos kraštovaizdį.

Tai reiškia, kad neigiami jausmai, susiję su turbinos triukšmu, gali būti labiau susiję su subjektyvia nuomone ir visuomenės požiūriu, o ne su objektyviu akustiniu poveikiu. Kitaip tariant, šio bandomojo tyrimo rezultatai rodo, kad susirūpinimas dėl neigiamo vėjo jėgainių triukšmo poveikio pažinimo funkcijai gali būti nepagrįstas.

Tačiau autoriai pabrėžia tolesnių tyrimų poreikį, ypač ilgalaikio triukšmo poveikio ir atsižvelgiant į skirtingas amžiaus ir kultūrines grupes.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(18)
(7)
(11)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()