Ištroškę galios: Sicilijos mafija bando įsisavinti „žaliąsias“ technologijas (1)
Nuo pat finikiečių jūrininkų ir graikų kolonistų laikų labiausiai trokštami ištekliai Sicilijoje buvo saulė ir vėjas. Šiandien važiuojant bet kuria šios Viduržemio jūros salos dalimi labai tikėtina užtikti vėjo jėgaines, lyg milžinai šmėkščiojančias už kalnų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Be to, prokurorai teigia, jog mafija investuoja į švarią energiją, kad išplautų savo purvinus pinigus – lėšas, įgytas iš mažiau garbingų šaltinių, tokių kaip prekyba ginklais ir narkotikais, ką vėliau panaudoja mesdami iššūkį vyriausybei dėl salos kontrolės. „Mafija ir valstybė negali koegzistuoti“, – teigia Francesco Messineo, prokuroras, atsakingas už kovos prieš Sicilijos mafiją operacijas. Anot Messineo, vyriausybei pavyko priremti mafiją prie sienos. Kitas žingsnis yra nutraukti jų pinigų srautus. „Energijos sektoriaus kontrolė yra esminis dalykas, – sakė jis. – Mafijos laikymas nuošalyje būtų labai svarbus pasiekimas [vyriausybei].“
Mafijos įsiveržimas į „žaliąsias“ technologijas rodo, kaip Sicilijos Cosa Nostra pasikeitė nuo XX a. 10-tojo dešimtmečio, kuomet jie labai aktyviai kariavo prieš valstybę žudydami teisėjus ir priversdami vyriausybę griebtis kariuomenės. Po to sekęs susidorojimas ir smurtas dėl žudynių nustūmė Sicilijos gaują į paraštes ir padarė ją gerokai mažiau pavojinga nei organizuotos nusikalstamos grupuotės žemyninėje Italijoje. Smurtas saloje sumažėjo. Paskutinė mafijos žmogžudystė ekonominėje Sicilijos sostinėje Palermo buvo įvykdyta prieš ketverius metus. Verslas ėmė nebemokėti duoklės, o pramonės organizacijos priėmė taisykles, numatančias, jog bet kuris organizacijos narys, bendradarbiaujantis su gauja, bus pašalintas.
Tačiau tai, kad mafija pamažu traukiasi į salos istoriją, visai nereiškia, jog Sicilijos problemoms atėjo galas. Vienas investuotojas į atsinaujinančios energijos šaltinius, „Moncada Energy“ vykdantysis vadovas Salvatore Moncada, du kartus įdavė gaują įsitraukus į jo verslą – kartą 2002 m., kuomet atsisakė būti įtraukiamas į mafijos veiklą ir 18 mėnesių gyveno stebimas policijos 24 valandas per parą, kitą kartą 2009 m. – kuomet pranešė policijai apie mafijos įsigytą žemę greta jo vėjo jėgainių. Moncada teigimu, jo didžiausias rūpestis šiandien nėra gauja ar smurto grėsmė, o leidimo statyboms gavimas iš korumpuotų biurokratų. „Anksčiau mafija šaudydavo, – sakė Moncada. – Šiandien jie to nedaro. Taigi jie tapo gerokai mažesne grėsme nei nusikaltėliai baltomis apykaklėmis.“
Parengta pagal The Time