Ar jau pažymėjote save? KTU pristatė Eurolygos istorijoje nematytą gigantišką panoraminę nuotrauką ()
Šių metų gegužės 19–21 dienos Lietuvai ir Kaunui buvo istorinės, mat pirmą kartą mūsų šalyje vyko aukščiausio lygio Europos klubinio krepšinio finalinės kovos. „Žalgirio“ arenoje buvo surengtas Eurolygos finalo ketverto turnyras prie kurio prisidėjo ir atstovai iš Kauno technologijos universiteto (KTU).
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Pasinaudodami naujausiomis technologijomis KTU Informatikos fakulteto prof. Tomas Blažauskas ir lektorius Mikas Binkis paruošė ligi šiol dar Eurolygos istorijoje nematytą gigantišką panoraminę nuotrauką, kurioje kiekvienas lankytojas gali susirasti ir pasižymėti save arba draugą.
Plačiau apie tai papasakoti paprašėme pačių panoraminės nuotraukos kūrėjų.
– Kas yra gigapanorama ir kam ji skirta?
– Gigapanorama – tai tokia panoraminė nuotrauka, kurios raiška yra didesnė nei 1000 megapikselių (palyginimui – telefonai ar įprasti fotoaparatai išgauna maždaug 12-45 megapikselių raišką). Toks vaizdas sukuriamas pasitelkus specialią techninę ir programinę įrangą bei apjungus apie porą šimtų įprastų nuotraukų. To rezultatas – stipriai priartintas vaizdas, kuomet būnant viename arenos gale galima įžiūrėti sėdinčiojo veidą kitame gale arba kitoje arenos vietoje.
– Ar tai pirmas kartas, kai išbandėte technologiją Eurolygoje?
– Tai ne pirmas kartas, kuomet Eurolygoje yra naudojamos tokios nuotraukos, bet užsakovai patikino, kad tai buvo pirmasis kartas, kuomet varžybos įamžintos tokia didele raiška – 2 gigapikselių.
– Ar nuo šiol ir kituose sporto bei kultūriniuose renginiuose bus galima pasinaudoti šia naujove?
– Šioms nuotraukoms kurti reikalingos specifinės sąlygos – jas reikia daryti iš gana aukštai, būtinas geras ir kone tolygus nekintantis apšvietimas. Mes siekiame kuo labiau patobulinti šią technologiją renginiams ir vietoms po atviru dangumi.
– Ar daug vartotojų pasinaudojo šia siūloma panoraminės nuotraukos galimybe? Gal jau esate nusimatę kitą renginį, kur ketinate vėl panaudoti šią savęs bei draugo žymėjimo galimybę?
– Savo kelią su gigapanoraminėmis nuotraukomis pradėjome bendradarbiaudami su Kauno „Žalgirio“ klubu, tad tikimės ir toliau tęsti šią partnerystę. Susidomėjimas gigapanoraminėmis nuotraukos yra gana stabilus – po kiekvienų „Žalgirio“ rungtynių panoramines nuotraukas peržiūri nuo 4 iki 9 tūkst. žmonių, o save randa ir nusprendžia pasižymėti apie keliasdešimt žiūrovų. Viliamės, kad šia technologija pavyks sudominti ir kitų sportų šakas, pavyzdžiui futbolo – būtų be galo įdomu padirbėti Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadione.
– Ar Eurolygos finalo ketverto turnyrui teko pasitelkti Dirbtinį intelektą?
– Panoraminės nuotraukos kūrimo procesas šiek tiek užtrunka net ir naudojant pačią naujausią techninę įrangą, o Eurolygos finalinėse kovose buvo itin svarbus greitis, tad šįkart neteko į pagalbą pasitelkti Dirbtinio intelekto. Bet visai neseniai dirbtinį intelektą pritaikėme „Žalgirio“ rungtynėms, kuomet kovėsi su Tel Avivo „Maccabiׅ“ klubu.
Mūsų siekis buvo padaryti pačią detaliausią gigapanoraminę nuotrauką, tad fotografavome maksimalia raiška ir sujungę nuotraukas gavome 4 gigapikselius viršijantį rezultatą. Tuomet šiam panoraminiam vaizdui padidinti pasitelkėme dirbtinio intelekto įrankį, kuris ne tik padidino bendrą vaizdą, bet ir atpažino veidus bei išryškino jų detales. Taip išgavome rekordiškai didelę raišką, šiek tiek viršijančią 10 gigapikselių. Mūsų žiniomis tai kol kas detaliausia kada nors Lietuvoje sukurta vieno renginio nuotrauka.