Kinijoje sparčiai plinta pavojingas mobilus virusas (3)
Kinijoje sparčiai plinta pavojingas mobilus virusas, kuris infekuoja išmaniuosius telefonus. Nuo viruso nukentėjo jau daugiau kaip milijonas mobiliųjų įrenginių savininkų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Bendrovės, kuriančios „McAfee“ antivirusinę programą, viceprezidentas Davidas Goldschlagas su tokiu teiginiu yra linkęs sutikti. „Žmonės ieško pinigų. Virusai būna kuriami arba didelėms platformoms, arba labai specializuotiems taikiniams. Išmanieji telefonai yra per vidurį“, – teigė jis.
Nors iki šiol nebuvo didelio stimulo kurti virusą išmaniesiems telefonams, augantis jų populiarumas situaciją gali pakeisti, apie ką liudija ir žinutė apie mobilųjį virusą iš Kinijos. Visgi kliūčių sukurti efektyvų virusą mobiliesiems telefonams yra tam tikrų techninių.
2. Telefonai „niekuo nepasitiki“
Mobilieji telefonai gali naudoti kur kas daugiau ryšio priemonių, nei įprastas kompiuteris. Be standartinio interneto ryšio, kone visuose išmaniuosiuose telefonuose įdiegta „Bluetooth“, Wi-Fi, 3G ryšį. Ir tai tik pradžia: į rinką jau ateina 4G ryšys. Be to, dauguma telefonų palaiko ne tik GSM, bet ir CDMA mobiliojo ryšio technologiją. Atrodytų, jog, esant tiek daug ryšio kanalų, telefonų virusai turėtų nuolat plisti.
Tačiau taip nenutinka. Dauguma išmaniųjų telefonų operacinių sistemų veikia absoliučiai skirtingais būdais. Be to, pasimokę iš kompiuterių tinklais plintančių virusų, mobiliųjų telefonų kūrėjai sukūrė juos taip, kad šie būtų kur kas saugesni.
„Mobiliųjų telefonų virusai neturi tokių galimybių plisti, kaip „Windows“ virusai. Iš esmės taip yra dėl to, kad išmanieji telefonai veikia visiškai kitaip. Nėra taip, kad vienas prietaisas galėtų pasiekti kitą be jokio papildomo atsiklausimo, kaip „Windows“ atveju, o vėliau siuntinėti informaciją pirmyn-atgal vartotojui nežinant. Mobiliųjų telefonų operacinių sistemų kūrėjai žinojo pagrindinę kompiuterių silpnybę ir suprato, kad reikia kaip įmanoma labiau apriboti programų prieigą prie sistemos. Tai vienas dalykų, kurį kompiuterių operacinių sistemų kūrėjai norėtų pakeisti, jei galėtų grįžti kelis dešimtmečius atgal“, – teigia T.Vennonas.
3. Programų parduotuvių patikimumas
Kompiuterių vartotojai dažniausiai renkasi pigiausias, o kartais ir „nulaužtas“, programas, ir dažnai net nepasižiūri, iš kur bylas siunčiasi, nepatikrina jų antivirusinėmis programomis. Neatlikus „namų darbų“, vartotojai gali kartu su programa įdiegti ir virusų ar šnipinėjimo programų.
Telefonų atveju dalį „namų darbų“ atlieka programų platintojai. Kiekvienos operacinės sistemos kūrėjo interesas yra užtikrinti, kad programos yra saugios, taigi jei programas siunčiatės tik iš legalių programų parduotuvių, rizika smarkiai sumažėja.
Nors išmanieji telefonai yra kur kas mažiau pažeidžiami virusų, nei kompiuteriai, laikui bėgant tai gali pasikeisti, kadangi programų parduotuvės plėsis, o telefonų operacinės sistemos taps sudėtingesnės. Visų kompanijų atstovai, su kuriais bendravo Dvice.com, sutinka: ateityje virusai telefonams taps rimta problema.